Wojsko alarmuje – popularna poczta e-mail zawiera krytyczne luki. Czy twoja skrzynka jest zagrożona? Zobacz, o co chodzi

Kacper Derwisz
Kacper Derwisz
Zobacz, jak chronić się przed atakami hakerów, jeśli posiadasz pocztę Microsoftu.
Zobacz, jak chronić się przed atakami hakerów, jeśli posiadasz pocztę Microsoftu. Torsten Dettlaff / Pexels
Poczta e-mail to niezbędna rzecz dla każdej osoby korzystającej z internetu. Otrzymujemy na nią wszelkie informacje z banku, z urzędów oraz od współpracowników czy znajomych. Jej bezpieczeństwo jest więc niezwykle ważne. O luce w zabezpieczeniach jednego z najpopularniejszych klientów ostrzega Wojsko Polskie. Zobacz, czy zagrożenie cię dotyczy.

Spis treści

E-mail – podstawa komunikacji w internecie

Jeśli korzystasz z internetu, to z pewnością jesteś użytkownikiem poczty e-mail. Bez wirtualnej skrzynki pocztowej nie da się m.in.

  • stworzyć konta w aplikacjach,
  • założyć profilu klienta w sklepach internetowych
  • czy korzystać z bankowości sieciowej.

Ważne jest więc, by skrzynka e-mail była dobrze zabezpieczona. Jest to kluczowe w kwestii bezpieczeństwa, ponieważ w momencie próby resetowania hasła zostajemy poproszeni o potwierdzenie czynności w wiadomości. Dobranie się przez cyberprzestępcę do naszego konta pocztowego może spowodować, że otrzyma on dostęp do większości posiadanych przez nas kont.

Luka bezpieczeństwa w Microsoft Exchange

Z tego właśnie powodu krytyczne luki bezpieczeństwa w systemach e-mail to poważna sprawa, o której należy jak najszerzej ostrzegać. Najnowsze raporty potwierdzają, że Microsoft Exchange posiada lukę bezpieczeństwa pozwalającą hakerom dostęp do skrzynek pocztowych użytkowników.

Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w ramach prowadzonych działań w cyberprzestrzeni zaobserwowało wykorzystywanie techniki polegającej na modyfikacji uprawnień do folderów skrzynki pocztowej w ramach serwerów Microsoft Exchange. Umożliwia ona atakującemu zapewnienie skrytego, nieuprawnionego dostępu do korespondencji pocztowej i była stosowana po uzyskaniu dostępu do kont pocztowych poprzez dwie groźne podatności. Działania z wykorzystaniem CVE-2023-23397 w oprogramowaniu Microsoft Outlook zostały już wcześniej wykryte przez CERT i publicznie opisane przez Microsoft, więc gigant technologiczny zdaje sobie sprawę z problemu. Co więcej, wskazuje, że głównym źródłem ataków jest terytorium Rosji.

W przypadku działań wobec podmiotów w Polsce informował o tym CSIRT NASK. W wyniku przeprowadzonych przez DKWOC analiz potwierdzono szkodliwe działania przeciwko podmiotom publicznym i prywatnym w Polsce. Został opracowany szereg narzędzi do opanowania problemu, jednak podatność wciąż może być wykorzystywana przez hakerów.

Jak ochornić się przed atakiem?

Najczęściej pierwszym krokiem w ataku wykorzystującym tę podatność atak typu bruteforce, czyli łamanie hasła poprzez sprawdzanie wielu wariantów kombinacji. Dlatego ważne jest, aby:

  • posiadać hasło złożone z wielu zróżnicowanych znaków,
  • unikać posiadania takiego samego hasła do kilku kont
  • oraz nie korzystać z łatwych do zgadnięcia ciągów cyfr i znaków.

Zobacz również:

od 7 lat
Wideo

Ukryty przycisk w telefonie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gra.pl Gra.pl