Wszyscy mają równe szanse, ale w tym turnieju Polacy będą...

Wszyscy mają równe szanse, ale w tym turnieju Polacy będą faworytami. IV Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w ten weekend

Kaja Krasnodębska

Polska

Wszyscy mają równe szanse, ale w tym turnieju Polacy będą faworytami. IV Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w ten weekend

©Bartek Syta

W najbliższy weekend na stadionie Legii jej fundacja organizuje VI Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka. Polacy wśród faworytów, choć to nie wynik będzie najważniejszy.
Wszyscy mają równe szanse, ale w tym turnieju Polacy będą faworytami. IV Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w ten weekend

©Bartek Syta

- Drodzy piłkarze, wy już jesteście zwycięzcami. Musieliście znaleźć w sobie bardzo dużo siły, żeby pokonać wszelkie przeciwności losu i być tutaj. Trzymamy za Was kciuki - zwróciła się do uczestników VI Mistrzostw Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej prezes Fundacji Legii Anna Mioduska. Wspomagana przez warszawski klub organizacja na co dzień zajmuje się pomocą dzieciom i młodzieży, a także osobom chorym związanym ze społecznością wojskowych.
Jest też jednym z organizatorów odbywającego się w ten weekend w stolicy turnieju. Cała impreza zostanie zorganizowana na stadionie przy Łazienkowskiej 3 i potrwa dwa dni. Wezmą w niej udział dziewczęta i chło-pcy, podopieczni domów dziecka z trzech kontynentów, którzy nie ukończyli jeszcze 17 lat.

Nie jest to pierwsze takie wydarzenie na obiektach Legii. Turniej odbywa się tutaj rokrocznie i zawsze wywołuje spore zainteresowanie wśród kibiców. Poza możliwością obejrzenia młodych utalentowanych zawodników, mogą też spotkać byłych piłkarzy reprezentacji Polski. W pokazowym Meczu Gwiazd „Telewizja vs. Internet” o 17 na boisko wybiegną m.in. Dariusz Dziekanowski, Sebastian Mila, Tomasz Kłos, Radosław Gilewicz, Jacek Krzynówek. Staną ramię w ramię ze zdobywcą mistrzostwa w trzech różnych państwach oraz zwycięzcą Ligi Mistrzów Portugalczykiem Maniche. Podobnie jak Franka Verlaata na turniej zaprosił Dziekanowski. - Jest to napraw-dę wspaniała impreza, która budzi wielkie emocje, także u nas. Najważniejsze jest to, żeby te dzieci, które miały trudny start, były pewne siebie, i żeby uwierzyły, że ciężką pracą mogą dojść do wspaniałych wyników - opowiadał.

Zanim w niedzielę stanie do boju z popularnymi „youtuberami”, w sobotę, podobnie jak jego koledzy z drużyny, wcieli się w rolę sędziego. Będzie prowadził spotkania fazy grupowej. Do niej przystąpi 28 ekip z całego świata. Cztery grupy rozlosowano już w środę. Polska w swojej zmierzy się z Wietnamem, Estonią, Łotwą, Słowacją, Belgią oraz Bośnią i Hercegowiną. Biało-Czerwoni to jedni z faworytów tych rozgrywek. Na poprzednich dwóch edycjach uplasowali się na najniższym stopniu podium, wcześniej zdobywali także srebrne medale, a pięć lat temu zwyciężyli całe zawody. Zawsze zdobywali też nagrody indywidualne. W 2017 roku najlepszym zawodnikiem całego turnieju został Maciej Szczublewski, który obecnie reprezentuje barwy Victorii Września. Pierwsze kroki w seniorskiej piłce stawia również aktualny kapitan Polaków. Dominik Dziąbek z placówki opiekuńczo-wychowawczej w Szczecinie trenuje z trzecioligowym Świtem Skolwin, wystąpił także w Turbokozaku, programie emitowanym na Canale+ Sport. - Mówią na mnie Turbo, bo taką mam formę - opowiadał.

O nią dba także Krzysztof Kot, który trenerem reprezentacji wychowanków domów dziecka jest już ponad rok. Swoich zawodników rozumie doskonale, bo sam miał podobne doświadczenia. Jest jednym z piłkarzy, którzy w 2013 sięgnęli po jedyne jak dotąd złoto dla Polaków na tych mistrzostwach. Teraz podobne trofeum chciałby zdobyć w roli selekcjonera. Droga do finału nie jest jednak łatwa: w sobotę sześć meczów w grupie, a kolejnego dnia następne dwa w fazie pucharowej.

Głównym sponsorem nagród jest Biedronka, która po raz pierwszy bierze udział w tej inicjatywie. - Cieszymy się, że nasze wsparcie pozwala najmłodszym stać się częścią sportowej rodziny i spełniać ich marzenia. Chcielibyśmy, aby dzięki tym rozgrywkom młode talenty stały się kiedyś wielką nadzieją polskiej piłki - mówiła Anetta Jaworska-Rutkowska, kierownik ds. relacji zewnętrznych i CSR w Jeronimo Martins Polska. - Rywalizacja, szacunek, przyjaźń, wytrwałość, te wszystkie cechy jednoczą uczestników turnieju. Wszyscy będą mieli tu równe szanse - wtórowała jej Miodus-ka, która z mistrzostwami związana jest od lat. Kolejnymi atrakcjami stara się przekonać jak największą liczbę osób do pojawienia się na trybunach. Dla najmłodszych przygotowano wielki sportowy piknik, podczas którego odbędą się Festiwal Słodkości Świata, gry i zabawy sportowe, a wśród piknikowiczów rozdanych zostanie 100 piłek. Na nieco starszych kibiców czeka Strefa Gwiazd, w której autografy rozdawać będą goście specjalni. W niedzielę od 11 wstęp dla publiczności darmowy.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Wyniki

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Polub nas na Fejsie!