Wydane miliony, pobite rekordy - podsumowanie letniego okienka transferowego

Małgorzata Służałek
O północy okienko transferowe w Europie oficjalnie uznano za zamknięte. Lato upłynęło nam pod znakiem wielkich, czasem zaskakujących ruchów transferowych, nie obyło się też bez przeprowadzania hitowych transakcji, pobicia rekordu i walki o zawodników do ostatnich sekund.

NAJWIĘKSZE HITY TRANSFEROWE W EUROPIE

Premier League

Roberto Soldado Valencia - Tottenham (30 milionów)

Były już napastnik Valencii postanowił spróbować swoich sił w angielskiej ekstraklasie. Londyński klub musiał zapłacić za Hiszpana bagatela 30 milionów euro, a Soldado niewiele zabrakło do tego, aby zmieścić się do dziesiątki najdroższych piłkarzy tego okienka. "Spurs" latem nie próżnowali na rynku transferowym, najpierw pobili swój rekord transferowy wydając kwotę rzędu 17 milionów na Brazylijczyka Paulinho, a kilka dni później sprowadzeniem na White Hart Lane strzelca "Nietoperzy" ustanowili kolejny klubowy rekord. Niewątpliwie najważniejszym zadaniem Soldado w barwach Tottenhamu będzie zapełnienie pustki, jaką szczególnie na boisku pozostawił po sobie Gareth Bale.

Andre Schuerrle Bayer Leverkusen - Chelsea (22 milionów)

Jose Mourinho ponownie obejmując zespół Chelsea chciał mieć w swojej drużynie młodego, niemieckiego skrzydłowego z Bayeru Leverkusen, a Roman Abramowicz okazał się na tyle hojny, że bez słowa sprzeciwu zapłacił za usługi zawodnika 22 miliony. W kuluarach mówiło się też, że zainteresowanie 22-latkiem już w zeszłym sezonie wykazywał były szkoleniowiec angielskiej drużyny, Rafa Benitez. Choć Schuerrle nie wystąpił jeszcze w wielu meczach na angielskich boiskach już zdążył zaprezentować ogromny wachlarz swoich umiejętności między innymi w meczu o Superpuchar Europy.

Maroune Fellaini Everton - Manchester United (27,5 miliona)

Dosłownie kilkanaście sekund przez zamknięciem okienka transferowego na Wyspach Manchester United zdążył zakontraktować belgijskiego pomocnika z Evertonu. David Moyes, nowy szkoleniowiec Czerwonych Diabłów od momentu objęcia sterów na Old Trafford walczył o pozyskanie swojego byłego podopiecznego, jednak włodarze The Toffees do tej pory pozostawali niewzruszeni na zakusy United. Transfer kosztował Mistrza Anglii 27,5 milionów euro i był jedynym spektakularnym, jaki przeprowadzono po tej stronie Manchesteru.

Mesut Oezil Real Madryt - Arsenal (50 milionów)

Wczoraj do późnych godzin wieczornych piłkarski świat wyczekiwał na oficjalne potwierdzenie doniesień na temat przejścia Mesuta Oezila z Realu Madryt do Arsenalu Londyn. Na pół godziny przed końcem okienka oficjalna strona Kanonierów poinformowała, że reprezentant Niemiec dołączy na Emirates. Zarząd "Armatek" zapłacił Królewskim ok. 50 milionów euro za usługi pomocnika. Zacięta walkę o Oezila toczyło kilka klubów, a w ciągu ostatnich kilkunastu godzin okienka transferowego swoje oferty za niego złożyły między innymi PSG i AC Milan. Ostatecznie jednak były już gracz Realu Madryt zdecydował się przyjąć ofertę zaprezentowaną przez Arsena Wengera. Z Kanonierami zwiąże się pięcioletnim kontraktem i będzie zarabiał 115 tysięcy funtów tygodniowo. W nowych barwach będzie wystąpi z numerem "11" na koszulce. Oezil został najdroższym piłkarzem w historii Arsenalu.

Anglia - transfery 2013

  • Gareth Bale z Tottenhamu do Realu Madryt
  • Mesut Oezil z Realu Madryt do Arsenalu
  • Fernandinho z Szachtara do Man City
  • Marouane Fellaini z Evertonu do Man Utd
  • Willian z Anży do Chelsea
  • Roberto Soldado z Valencii do Tottenhamu
  • Erik Lamela z Romy do Tottenhamu
  • Alvaro Negredo z Sevilli do Man City
  • Andre Schuerrle z Leverkusen do Chelsea
  • Stevan Jovetić z Fiorentiny do Manchesteru City

Kluby Premier League łącznie na transfery wydały rekordową sumę 743 milionów euro.

Serie A

Ricardo Kaka Real Madryt - AC Milan (Wolny transfer)

Po nieudanej przygodzie w szeregach Królewskich Ricardo Kaka wraca do swojego dawnego klubu, Milanu. Pomocnik zmienił zespół na zasadzie wolnego transferu, a Rossoneri zaproponowali mu dwuletni kontrakt. Kaka występował w Milanie w latach 2003-2009 i razem z mediolańczykami wygrał Ligę Mistrzów w 2007 toku, również wtedy otrzymał prestiżową nagrodę Złotej Piłki. W 2009 roku Real Madryt zapłacił za jego usługi 64 miliony euro, jednak Brazylijczyk nie spełnił oczekiwań jakie w nim pokładano. Dyrektor Milanu, Adriano Galliani powiedział, że rocznie będzie zarabiał cztery miliony euro plus bonusy, które będą uzależnione od wyników Milanu i powrotu Brazylijczyka do reprezentacji..

Mario Gomez Bayern Monachium - Fiorentina (20 milionów)

Po tym, jak do Manchesteru City odszedł najlepszy zawodnik Fiorentiny, Stevan Jovetić, zespół w odpowiedzi pozyskał za 20 milionów Mario Gomeza, a więc napastnika, który kilka miesięcy temu triumfował z Bayernem Monachium w finale Ligi Mistrzów na Wembley. 28-latek w poprzednim sezonie miał wiele problemów z kontuzjami, a trener Jupp Heynceks ostatecznie w meczach o stawkę stawiał na Chorwata Mario Mandzukicia. Pomimo tego, że Gomez strzelał dla Bawarczyków kilka ważnych goli nawet nowy trener zwycięzców Ligi Mistrzów, Pep Guardiola nie widział go w szeregach swojej drużyny, a Niemiec nie chciał pogodzić się z rolą rezerwowego w Monachium dlatego też zdecydował się na przenosiny do Florencji.

Carlos Tevez Manchester City - Juventus Turyn (10 milionów)

Krnąbrny i nieprzewidywalny Carlos Tevez niezadowolony z pobytu na Wyspach postanowił zamienić deszczową Anglię na słoneczną Italię. Według informacji Sky Sports, Tevez kosztował turyński klub około dziesięć milionów funtów, a więc znacznie mniej niż wtedy, kiedy City wykupowało go z United, wówczas suma transferu wynosiła 47 milionów funtów. Argentyńczyk przejął tak ważny w Turynie numer 10 na koszulce, dotąd kojarzony z prawdziwą legendą i ikoną zespołu - Alessandro del Piero. Napastnik zdążył już strzelić swojego pierwszego gola w nowej drużynie, a miało to miejsce w jego debiucie 18 sierpnia 2013, kiedy to Juventus pokonał Lazio wynikiem 4:0 w meczu o Superpuchar Włoch.

Włochy - transfery 2013

  • Edinson Cavani z Napoli do PSG
  • Gonzalo Higuain z Realu Madryt do Napoli
  • Marquinhos z Romy do PSG
  • Erik Lamela z Romy do Tottenhamu
  • Stevan Jovetić z Fiorentiny do Man City
  • Kevin Strootman z PSV do Romy
  • Mario Gomez z Bayernu do Fiorentiny
  • Pablo Osvaldo z Romy do Southampton
  • Mehdi Benatia z Udinese do Romy
  • Bojan Krkić z Romy do Barcelony, potem do Ajaksu

Kluby Serie A łącznie na transfery wydały sumę 395 milionów euro.

Ligue 1

Radamel Falcao Atletico Madryt - AS Monaco (60 milionów)

W jednym okienku transferowym do Monaco przybyła czołówka najlepszych graczy świata na czele z byłym już napastnikiem Atletico Madryt, Radamelem Falcao. Oczywiście, gdzie wielkie transfery, tam i wielkie pieniądze, dlatego też nikogo nie zdziwi już fakt, że Kolumbijczyk został zakupiony za 60 milionów euro, a co roku na jego konto będzie wpływało aż 12 milionów. Napastnik związał się z beniaminkiem francuskiej ekstraklasy pięcioletnim kontraktem.

James Rodriguez FC Porto - AS Monaco (45 milionów)

21-letni James Rodriguez latem również zasilił szeregi francuskiego potentata, AS Moncao. Włodarze zespołu wyciągnęli go z Porto, do którego przybył w 2010 roku z argentyńskiego CA Banfield. W minionym sezonie zdobył 10 bramek w 24 rozegranych meczach ligowych, a Monaco wyłożyło za niego niebywałą kwotę 45 milionów euro. Podobnie jak Falcao, również i on podpisał pięcioletnią umowę z klubem.

Edinson Cavani Napoli - PSG (64 milionu euro)

Edinson Cavani długo zwlekał z ogłoszeniem decyzji o opuszczeniu Napoli, a jeszcze podczas występów na brazylijskim Pucharze Konfederacji zaprzeczał, że coś takiego w ogóle się wydarzy. Koniec końców Urugwajczyk przeszedł z ekipy wicemistrza Włoch do Paris Saint Germain. Paryżanie zapłacili za jego usługi 64 miliony euro i jest to najdroższy transfer w historii Ligue 1. Piłkarz podpisał kontrakt na pięć lat, a jego pensja ma wynosić 10 mln euro rocznie.

Francja - transfery 2013

  • Edinson Cavani z Napoli do PSG
  • Radamel Falcao z Atletico do Monaco
  • James Rodriguez z Porto do Monaco
  • Marquinhos z Romy do PSG
  • Joao Moutinho z Porto do Monaco
  • Mamadou Sakho z PSG do Liverpoolu
  • Geoffrey Kondogbia z Sevilli do Monaco
  • Lucas Digne z Lille do PSG
  • Pierre-Emerick Aubameyang z St. Etienne do Borussii Dortmund
  • Younes Belhanda z Montpellier do Dynama Kijów

Kluby Ligue 1 łącznie na transfery wydały sumę 372 milionów euro.

Bundesliga

Mario Goetze Borussia Dortmund - Bayern Monachium (40 milionów)

Mario Goetze jeszcze w trakcje występów w Borussii wiedział, że wraz z zakończeniem sezonu opuści Dortmund i przeniesie się do Monachium. Od 1 lipca Goetze jest już piłkarzem Bayernu, choć kontrakt pomocnika był ważny z Borussią do 2016 roku. jednak włodarze monachijskiego klubu zdecydowali się zapłacić rywalom klauzulę odstępnego, która wynosiła 37 milionów euro. Bayern ma płacić swojemu nowemu piłkarzowi 7 mln euro rocznie. Dla porównania w Borussii Goetze zarabiał 5 mln euro za rok gry.

Thiago Alcantara FC Barcelona - Bayern Monachium (20 milionów)

22-letni reprezentant Hiszpanii niespodziewanie przeniósł się do Monachium, głownie za sprawą nowego trenera Bayernu, Pepa Guardioli, który dokładał wszelkich starań, by sprowadzić gracza Barcelony na Alianz Arena. W kontrakcie zawodnika zawarta była suma odstępnego, wynosząca 18 mln euro, jednakże transfer Thiago ostatecznie opiewał na 25 milionów. Barcelona dostanie od Bayernu 20 mln euro, a kolejne 5 milionów niemiecki dopłaci po rozegraniu meczu towarzyskiego z Barceloną w Monachium. Alcantara przechodząc z Barcelony do Monachium zgodził się także na obniżenie swoich zarobków.

Henrich Mchitarjan Szachtar Donieck - Borussia Dortmund (27,5 miliona)

24-latek czarował w Lidze Mistrzów w barwach Szachtara Donieck, dla którego w trzy lata w 72 spotkaniach strzelił 38 bramek. Spór o kwotę odstępnego trwał długo, ale Szachtar i Borussia doszły do porozumienia i zgodziły się w końcu na 27,5 mln euro. Ofensywny pomocnik już zaczął błyszczeć w Dortmundzie, a w ostatnim spotkaniu ligowym z Eintrachtem Frankfurt, które Borussia wygrała 1:2 strzelił oba gole dla dortmundczyków.

Niemcy - transfery 2013

  • Mario Goetze z Borussii Dortmund do Bayernu
  • Henrich Mchitarjan z Szachtara do Borussii Dortmund
  • Thiago Alcantara z Barcelony do Bayernu
  • Andre Schuerrle z Leverkusen do Chelsea
  • Luiz Gustavo z Bayernu do Wolfsburga
  • Mario Gomez z Bayernu do Fiorentiny
  • Pierre-Emerick Aubameyang z St. Etienne do Borussii Dortmund
  • Kevin-Prince Boateng z Milanu do Schalke
  • Heung-Min Son z HSV do Leverkusen
  • Sokratis Papastathopoulos z Werderu do Borussii Dortmund

Kluby Bundesligi łącznie na transfery wydały sumę 272 milionów euro.

La Liga

Neymar Santos - FC Barcelona (57 milionów)

26 maja 2013 Neymar ogłosił, że od nowego sezonu będzie zawodnikiem FC Barcelony i zwiąże się z klubem pięcioletnim kontraktem. Podczas konferencji prasowej prezentującej go jako nowego zawodnika Barcelony ujawniono, że całkowita kwota transferu wyniosła 57 milionów euro, z czego 10 milionów otrzymał sam zawodnik. Zadebiutował na PGE Arenie w Gdańsku w towarzyskim meczu z Lechią Gdańsk zmieniając w 79. minucie Alexisa Sancheza. Zdążył zdobyć też swoją pierwszą bramkę, którą strzelił w zremisowanym meczu o Superpuchar Hiszpanii przeciw Atletico Madryt.

Isco Malaga - Real Madryt (40 milionów)

21-latek, wychowanek Valencii przez ostatnie dwa lata występów w Maladze stał się wspaniałym piłkarzem o niebywałej skuteczności strzeleckiej i technice, o pozyskanie którego starało się wiele europejskich klubów. Zdobył 14 bramek w 69 meczach, a na południe Hiszpanii trafił za raptem sześć milionów euro. Natomiast "Królewscy" musieli zapłacić za niego pięć razy tyle. Pomocnik to pierwszy zawodnik, jakiego po objęciu sterów na Santiago Bernabeu sprowadził Carlo Ancelotti. Isco szybko wkomponował się w szeregi nowego zespołu, w trzech meczach strzelił trzy gole.

David Villa FC Barcelona - Atletico Madryt (2,1 miliona)

David Villa to najlepszy zastępca Radamela Falcao, jakiego Atletico Madryt mogło sprowadzić na Vincente Calderon. Niechciany na Camp Nou napastnik został zakupiony przez ekipę z Madrytu po "promocyjnej cenie", bowiem w lipcu 2010 roku Barcelona na Davida Ville wydała 40 milionów euro. 31-latek w koszulce Dumy Katalonii wystąpił 119 razy i strzelił dla 48 goli. Jest również jednym z najbardziej utytułowanych reprezentantów swojego kraju, w drużynie narodowej zagrał 92 razy i zdobył 56 bramek, co czyni go najlepszym strzelcem w historii reprezentacji. Jest mistrzem Europy z 2008 i świata z 2010 roku.

Hiszpania - transfery 2013

  • Gareth Bale z Tottenhamu do Realu Madryt
  • Radamel Falcao z Atletico do Monaco
  • Mesut Oezil z Realu Madryt do Arsenalu
  • Neymar z Santosu do Barcelony
  • Gonzalo Higuain z Realu Madryt do Napoli
  • Isco z Malagi do Realu Madryt
  • Roberto Soldado z Valencii do Tottenhamu
  • Alvaro Negredo z Sevilli do Man City
  • Asier Illarramendi z Realu Sociedad do Realu Madryt
  • Thiago Alcantara z Barcelony do Bayernu

Kluby La Liga łącznie na transfery wydały sumę 395 milionów euro.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24