Piotr Janas
od 16 lat
KGHM Zagłębie Lubin przegrało z Dynamem Moskwa aż 1:5 w pierwszym meczu kontrolnym rozegranym podczas zgrupowania w Turcji. W składzie Zagłębia 45 min rozegrali testowani Brazylijczycy Lucas Minele i Matias Antonini Lui. W podstawowym składzie drużyny ze stolicy Rosji wyszedł Sebastian Szymański.

Zagłębie Lubin - Dynamo Moskwa 5:1 (Wynik, skrót, bramki, relacja, cały mecz)

Poniedziałkowy mecz zarówno dla Zagłębia Lubin jak i Dynama Moskwa był pierwszym sprawdzianem w 2020 roku. Faworyt mógł być tylko jeden - Dynamo to 8. drużyna rosyjskiej Premier Ligi, czyli szóstej najlepszej ligi w Europie wedle rankingu UEFA. W składzie drużyny trenera Kiriła Novikowa znajduje się m.in. reprezentant Polski Sebastian Szymański, który sparing z Zagłębiem rozpoczął w podstawowym składzie.

Trener "Miedziowych" Martin Ševela wystawił dość eksperymentalną obronę z Michałem Bogaczem i Kacprem Chodyną po bokach, ale reszta składu to już podstawowi gracze, z Filipem Starzyńskim, Damjanem Boharem czy Sašą Živcem na czele. Od pierwszych minut widać było różnicę klas. Rosjanie prezentowali wyższą kulturę gry, częściej byli w posiadaniu piłki i kreowali groźniejsze okazje. Na przerwę schodzi przy prowadzeniu 1:0, po bramce Niemca Maximiliana Philipa z 42 min.

Gol na 1:0

W przerwie obaj trenerzy wymienili całe jedenastki. W składzie Zagłębia pojawili się m.in. sprowadzony kilka dni temu bramkarz Dominik Kalinowski oraz testowani Brazylijczycy Lucas Minele i Matias Antonini Lui. Żaden z nich nie zaliczy jednak tego "debiutu" do udanych, ponieważ przewaga Dynama była jeszcze większa niż w pierwszej połowie, a udokumentowana została hat-trickiem Nigeryjczyka Sylvestera Igbouna, znanego jago "Sly" oraz golem Kiriła Panczenki w ostatniej akcji meczu.

Gol na 2:0

Gol na 3:0

Gol na 4:0

Gol na 5:1

Zagłębie było w stanie odpowiedzieć tylko golem Jakuba Tosika z 86 min, który wykorzystał rzut karny. W drugiej połowie na boisku pojawili się testowani przez Zagłębie Lubin Brazylijczycy Lucas Minele (lewa obrona, nr. 4) i Matias Antonini Lui (środek obrony, nr. 5). Żaden z nich nie zaliczy tego występu do udanych. Obaj zawinili przy co najmniej 3 z 4 bramek, jakie "Miedziowi" stracili w tej części gry. Warto jednak pamiętać, że obaj trenują z drużyną Ševeli od ledwie dwóch dni.

Kolejny mecz kontrolny na zgrupowaniu w Belek lubinianie rozegrają w czwartek 23 stycznia. Ich rywalem będzie rumuńska CS Universitatea Craiova.

Dynamo Moskwa - KGHM Zagłębie Lubin 5:1 (1:0)
Bramki:Philipp 42, Sly 60, 69, 79, Panczenko 90 - Tosik 86.
Dynamo (I połowa): Szunin - Ordeć, Šunjić, Skopincew, Parszywluk - Neustädter Jusupow, Rausch - Szymański, N’Jie, Philipp.
II połowa: Leszczuk - Morozow, Jewgieńjew, Plijew, Kalinin - Cardoso, Hiljemark, Kaboré - Panczenko, Sly, Joãozinho.
Zagłębie (I połowa): Forenc - Bogacz, Kopacz, Guldan, Chodyna - Slisz, Tajti - Bohar, Starzyński, Živec - Białek (32. Sirk).
II połowa: Kalinowski - Lucas, Oko, Antonini, Jończy - Tosik, Soszyński, Poręba, Żyra, Siga - Sirk (61. Nowak).