MKTG Sportowy i Gol - pasek na kartach artykułów

Zagłębie Sosnowiec. Chęciński kontra Rafał Collins. Prezydent: „Zostałem oszukany, tak jak Zagłębie”. Celebryta odpowiada!

Tomasz Kuczyński
Tomasz Kuczyński
Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński i Rafał Collins podczas styczniowej konferencji prasowej.
Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński i Rafał Collins podczas styczniowej konferencji prasowej. Tomasz Kuczyński
Celebryta Rafał Collins wycofuje się z Zagłębia Sosnowiec, choć pierwotnie zapowiadał przystąpienie do przetargu na większościowy pakiet klubowych akcji. Prezydent miasta Arkadiusz Chęciński mówi, że czuje się oszukany, podobnie jak Zagłębie. Collins odpowiedział rzucając mocne oskarżenia…

Zagłębie Sosnowiec zostało zdegradowane do II ligi, a seria ligowych meczów bez zwycięstwa liczy już 24 spotkania. Pozasportowa sytuacja klubu też nie jest wesoła. Rafał Collins, który na mocy umowy z miastem odpowiadał za pion sportowy, wydał ostre oświadczenie, w którym zapowiedział, że nie przystąpi do przetargu na akcje Zagłębia należące do Sosnowca, a swoje udziały (0,74 proc.) sprzeda 25 maja stowarzyszeniu kibiców.

Collins faktycznie nie złożył wniosku o przystąpienie do negocjacji o przejęcie do 90 procent akcji Zagłębia, które posiada Gmina Sosnowiec. Do przetargu zgłosił się jeden oferent, którego wniosek jest teraz sprawdzany pod względem formalno-prawnym.

Tymczasem prezydent Sosnowca odniósł się na antenie Radia eM do komentarza Rafała Musioła z Dziennika Zachodniego pod tytułem „Rafał Collins ośmieszył Zagłębie Sosnowiec i prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego”. Komentarz możesz przeczytać TUTAJ

- Jestem bardzo zawiedziony. Ja nie zostałem ośmieszony, ja zostałem oszukany, tak jak klub Zagłębie Sosnowiec, a ośmieszył się pan Collins. Jeżeli ktoś przychodzi do klubu i gwarantuje mu świetlaną przyszłość, jest otoczony osobami… Myślę, że wcześniej czy później poznamy te nazwiska, bo tak naprawdę nie chcę dzisiaj w tej trudnej sytuacji Zagłębia toczyć kolejnych wojen z kimś, kto miał niby pomysł na to jak Zagłębie ma się rozwijać, mówi, że to co tu zastał go niepokoi, a właśnie miał być tutaj po to, żeby zmienić to, jeżeli było coś złego. Czyli pokazał, że nie dorósł do tego, aby tym klubem zarządzać. Myślałem, że to się inaczej potoczy, ale dzisiaj mogę przeprosić siebie, kibiców, piłkarzy, cały klub za to, że zaufaliśmy nie panu Collinsowi - jego otoczeniu, bo może on został oszukany również przez nich. Tak naprawdę myślę, że szanse były niewielkie, aby się utrzymać, ale mogliśmy w inny sposób pożegnać się z tą ligą. A tak przez pana Collinsa czuję się oszukany, a przez to, że ja zostałem oszukany, to oszukani zostali wszyscy kibice Zagłębia Sosnowiec. Za to, że ja odpowiadam za to w pewnym sensie - przepraszam - powiedział prezydent Chęciński.

W wątku dotyczącym sytuacji w klubie i wypowiedzi Arkadiusza Chęcińskiego, który rozpoczął na platformie X profil 100% Zagłębie Sosnowiec głos zabrał też Rafał Collins, który napisał:

„Ukrywanie dokumentów, propozycje korupcyjne, pożyczki na lichwiarskich warunkach, komornik w klubie, dziwne zatrudnienia, zatajone roszczenia na kilka milionów, o których dowiadywałem się z SM, mogę wymieniać wymieniać i udowadniać”, a następnie dodał: „Powyższy wpis nie dotyczy nikogo z UM oraz pracowników klubu”.

Oświadczenie Rafała Collinsa z 11 maja 2024 r.

„Drodzy kibice oraz mieszkańcy miasta Sosnowiec,

Należy wam się kilka słów wyjaśnienia tego co działo się i będzie się działo w Zagłębiu Sosnowiec w najbliższej przyszłości.

Na początku rundy wiosennej, po podpisaniu umowy z Urzędem Miasta Sosnowiec, poprosiłem o przejęcie odpowiedzialności za zespół trenera związanego z Zagłębiem Lubin, który przyjechał ze swoim sztabem do Sosnowca. Kandydatem na nowego dyrektora sportowego był były prezes Zagłębia Lubin. W wyniku rozbieżności co do warunków umowy nie doszło do porozumienia, po czym wszystkie strony rozstały się w poczuciu wzajemnego szacunku.

Kolejnym kandydatem który był bardzo blisko przejęcia zespołu był Marek Saganowski. Ze względu na brak pewnego rodzaju elastyczności nie doszło do porozumienia. Tu nie chodziło o elastyczność moją, czy trenera Saganowskiego.

Trzecim wyborem był trener Chackiewicz.

30 minut po podpisaniu umowy przez trenera Chackiewicza, do mediów została przekazana informacja o tym, że Rafał Collins ma plan na sprowadzenie Ukraińców z Pro Star.

Był to pierwszy "wyciek", a tak naprawdę pierwszy z wielu elementów układanki mający na celu podważenie wiarygodności projektu.

Podczas konferencji prasowej przedstawiłem się kibicom oraz zarysowałem projekt, który miałem nadzieję zrealizować. Dzień później w klubie pojawił się komornik, zajmując kwotę 500 tyś z całkowitego długu, który wynosił ok. 2 mln złotych. Zajęcie dotyczyło pożyczki, której warunki w mojej opinii były niekorzystne dla klubu.

Po krótkim okresie konto zostało odblokowane, ale na tym etapie każda doinwestowana złotówka podlegała już zajęciu, co całkowicie związało nam ręce. Przez to okienko transferowe dla nas de-facto się zakończyło i byliśmy zmuszeni polegać na wolnych zawodnikach, których wybierali nowy dyrektor sportowy oraz trener Chackiewcz którzy do klubu przyszli z bardzo imponującym CV.

Tak minęły moje pierwsze 24 godziny w klubie.

Po meczu z GKS Katowice zadzwoniłem do prezydenta Chęcińskiego oraz prezesa klubu z informacją o tym, że trener Chackiewicz nie będzie już pełnił roli trenera w klubie.

Potwierdziłem to następnego dnia rano mailowo, późniejsze wydarzenia z tego dnia nie miały wpływu na podjętą już ówcześnie decyzję.

0.7% - kogoś może śmieszyć ale to jest biznes i w grę wchodzą niemałe pieniądze, czasem należy włożyć do wody palec aby sprawdzić czy jest zimna, czy nie jest bagnem czy...szambem

Optymalizacja ryzyka jest kluczowa szczególnie, kiedy działa się w pośpiechu.

Bardzo dużo rzeczy, które działy się wokół klubu budzi moje poważne wątpliwości. Rozważam różne opcje, być może kiedyś opowiem o tym szerzej.

Nie zamierzam firmować swoją twarzą oraz nazwiskiem wielu rzeczy, które zastałem na orbicie Zagłębia Sosnowiec. Być może są osoby które przyjdą i „wtopią" się w pewne okoliczności, być może nie wszyscy mają podobny kręgosłup moralny i pewnego rodzaju działania są dla nich akceptowalne - dla mnie nie.

Od czasu mojego przyjścia do klubu działy się rzeczy bardzo dziwne, jedni chcieli się podkleić, składali dziwne propozycje, inni podkładali nogi, kłamali i manipulowali i podrzucali do dziennikarzy tematy mające na celu zdyskredytowanie mojego działania wokół klubu.

Prezydent Chęciński przyznał w swojej wypowiedzi, że są ludzie którym nie na rękę są jakiekolwiek zmiany właścicielskie, ci sami ludzie w mojej opinii odpowiadają za niszczenie tego klubu od lat i dopóki będą w satelicie Zagłębia Sosnowiec, lepiej nie będzie.

Dwukrotnie prosiłem o zmianę terminu składania wniosku na zakup akcji Zagłębia Sosnowiec, jednak po wielu dniach postanowiłem, że nie będę startował w przetargu.

To co zobaczyłem przeraziło mnie i postanowiłem, ze dopóki nie dojdzie do prawdziwej rewolucji, nie jest to miejsce dla mnie.

Chciałbym również poinformować, że wspólnie ze stowarzyszeniem kibiców doszliśmy do porozumienia oraz złożony już został oficjalny wniosek do rady nadzorczej Zagłębie S.A zgodę na sprzedaż moich udziałów stowarzyszeniu z dniem 25 Maja, kiedy wygasa moja umowa z miastem.

Od tego momentu, kibice będą posiadali jako współwłaściciel wgląd w wiele dokumentów zakamarków, które dotychczas były dla nich niedostępne - niezależnie czy klub zostanie rękach miasta, czy znajdzie się nowy właściciel. (Również z okresu kiedy ja zarządzałem pionem sportowym).

Mam głęboką nadzieję, że będzie to pierwszy poważny krok do znormalizowania zarządzaniem tego przedsiębiorstwa.

Prezydent miasta, jako większościowy właściciel wyraził już zgodę na taką transakcję, za co bardzo dziękuję.

Decyzją moją oraz kibiców środki uzyskane ze sprzedaży zostały przekazane na Fundację braci Collins.

Wbrew pewnym opiniom, pracowałem dla Zagłębia każdego dnia, miałem wiele nieprzespanych nocy, udało się pozyskać nowego sponsora. Wydarzyło się wiele rzeczy, które mam nadzieję przyczynią się do poprawy jego funkcjonowania.

W ciągu ostatnich tygodni m.in. podpisano porozumienie, na mocy którego ponowne pojawienie się komornika jest uniemożliwione, dopóki będzie ono przestrzegane przez klub.

Zwaloryzowano również kwotę odsetek wynikających z umowy pożyczki.

Mam nadzieję, że długoterminowy kontrakt podpisany z trenerem Saganowskim zastopuje karuzelę trenerską, która w klubie trwa od wielu lat i pozwoli na długo wyczekiwaną i bardzo potrzebną stabilizację.

Kończąc, to też nie jest tak, że za każdą decyzję odpowiedzialni są ludzie wokół klubu". Mimo bardzo trudnych warunków wiele decyzji było podjętych przeze mnie i jak widać po rezultatach były one nietrafione, dlatego chciałem kibiców bardzo przeprosić.

Chciałem podziękować trenerowi Markowi Saganowskiemu za to, że finalnie dał mi się namówić na dołączenie do zespołu w bardzo trudnym dla niego momencie. Życzę mu spokojnej pracy oraz powodzenia w projekcie jakim jest budowa nowej drużyny.

Mam nadzieje, że dziennikarze w końcu rzetelnie zrelacjonują wydarzenia w Zagłębiu Sosnowiec, bo na nich również ciąży odpowiedzialność za polską piłkę.

W Zagłębiu znajdują się też osoby, które ten klub naprawdę kochają, są oddani, pracują rzetelnie i mają w sobie bardzo dużo uczciwości. Chciałem was mocno pozdrowić i życzyć wam normalności i spokojnej pracy. Klub posiada świetne zaplecze, infrastruktura jest na bardzo wysokim poziomie, a kibice którzy pozostawali wierni mimo sytuacji na boisku oraz poza nim to fundament na którym można budować drużynę, która da im to na co zasługują.

Na końcu cierpią oni kibice, którzy wspierają kluby, kupują bilety i oglądają mecze w telewizji nie zdając sobie sprawy, że skład na boisku jest wypadkową układów, polityki i biznesu a nie wyborów pod kątem czysto sportowym, co dopiero powinno przekładać się na wyniki - również te finansowe.

Do dnia 25 Maja obowiązuje mnie umowa na mocy której kieruje pionem sportowym, oczywiście dopełnię wszelkich wynikających z niej obowiązków oraz postaram się pomóc Trenerowi Saganowskiemu w tym trudnym momencie.

Znając możliwości, pierwotny plan, po ludzku jest mi żal, i... mam nadzieję do zobaczenia w lepszych okolicznościach.

Rafał Collins”. Tekst oświadczenia za zaglebie.sosnowiec.pl

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gol24.pl Gol 24