Zmienne szczęście Czarnych i Pogoni. W sobotę derby powiatu staszowskiego

Mateusz Dudek
Tomasz Kaczmarczyk
W ostatnią niedzielę Czarni Połaniec oraz Pogoń Staszów wznowili rozgrywki w świętokrzyskiej czwartej lidze. Obie drużyny poradziły sobie odmiennie. Czarni pokonali Spartakus Daleszyce, natomiast Pogoń uległa GKS Rudki. W sobotę, 14 marca Czarni i Pogoń zmierzą się ze sobą w derbach powiatu staszowskiego. Początek meczu o godzinie 15.

Czarni Połaniec - Spartakus Daleszyce 2:0 (1:0)
Bramki: Kamil Hul 43, Damian Bawor 64.
Czarni: Skowron - Witek, Wątróbski, Bażant, Misztal - Krępa, Ferens (84. Wiszniewski), Bawor, Kron - Łętocha (65. Kamiński), Hul (84. Tetlak).
Spartakus: Kraiński - Pietrzyk, Kaleta, Stefański, Kawiński - Brożyna, Jeziorski, Skrzypek, Wychowaniec (75. Kraj), Raczyński - Maciejski.

W pierwszej kolejce rundy wiosennej podopieczni trenera Krzysztofa Łętochy zmierzyli się na własnym stadionie ze znadującą się w dolnych rejonach tabeli drużyną Spartakusa Daleszyce. Drużyna z Połańca wygrała to spotkanie 2:0 kontrolując przebieg gry przez większą część niedzielnego meczu.

- Pierwsza połowa była wyrównana. Nie wykorzystaliśmy w niej rzutu karnego, jednak w końcówce udało nam się po ładnej akcji strzelić bramkę. Po przerwie mieliśmy kilka sytuacji, ale udało się wykorzystać tylko jedną - powiedział Marcin Reczek, drugi trener Czarnych Połaniec.

- Mecz ustawiła pierwsza bramka strzelona nam w 43. minucie. W drugiej połowie za wszelką cenę staraliśmy się grać wysoko i odbierać piłki i to nam się udawało, ale rywale skutecznie się bronili. Drugim gole gospodarze zamknęli ten mecz - mówił po meczu trener Spartakusa, Krzysztof Trela.

W obu zespołach zagrali nowi zawodnicy, którzy doszli w przerwie zimowej. W Czarnych był to między innymi strzelec pierwszej bramki Kamil Hul, który wrócił po kilkumiesięcznej przerwie.

Dzięki zwycięstwu Czarni utrzymali trzecie miejsce w tabeli czwartej ligi. Do lidera, ŁKS Probudex Łagów w dalszym ciągu tracą sześć punktów, zaś do drugiego w tabeli GKS Nowiny tylko dwa punkty.

Pogoń Staszów – GKS Rudki 2:3 (0:1)
Bramki: Krystian Rzepa 49, Patryk Kukiełka 52 – Kacper Wiecha 20, Bartosz Wiecha 72 z karnego, Krzysztof Kita 80.
Pogoń: Wareliś – Wołczyk, Baczewski, Kula, Ciesielski (80 Skrzek) – Franus, K. Rzepa, Rozmysłowski, Kukiełka (87 Wicik), Fitowski (70 Kumański) – Hołody (72 Taler).
GKS: Rafalski – Nawrot (51 Kita), Czerkaszyn, Gryz, Broniś – Dawidowicz (46 Maniara), Kosmala (51 D. Kowalski), S. Hajduk (65 B. Wiecha), Stachura, Lipski (68 Ł. Kaczmarek) – K. Wiecha.

- Takich meczów nie powinno się remisować, a co dopiero przegrywać. Mieliśmy mnóstwo sytuacji, ale nie dobiliśmy rywala i… nie wiem co powiedzieć. Brak skuteczności to główna przyczyna porażki – powiedział Jacek Kuranty, trener Pogoni. W odmiennym nastroju znajdował się Paweł Jaworek, który zadebiutował jako szkoleniowiec GKS Rudki. – Przy stanie 0:1 zmarnowaliśmy setkę. Drugą połowę zaczęliśmy tragicznie, ale zmiany, także w taktyce przyniosły powodzenie – podsumował opiekun GKS Rudki.

Niedzielna porażka sprawiła, że Pogoń w tabeli czwartej ligi spadła z szóstego na siódme miejsce.

W następnej kolejce obie drużyny zmierzą się ze sobą w derbach powiatu sta-szowskiego. W pierwszym meczu pomiędzy oboma zespołami lepsi okazali się Czarni, którzy wygrali w Staszowie 1:0 po golu Patryka Tetlaka.

Nie wiadomo jednak czy sobotnie derby dojdą do skutku ze względu na możliwość zawieszenia rozgrywek piłkarskich w związku z rozprzestrzeniającą się w Polsce epidemią koronawirusa. Wiążące decyzje powinny zostać podjęte w najbliższych kilkudziesięciu godzinach.