Zobaczyć taki stadion i umrzeć: Santiago Bernabeu (CZĘŚĆ 4)

Marcin Tyc
Santiago Bernabeu
Santiago Bernabeu Wikimedia Commons
W tym roku Złota Piłka pojechała następnego dnia na stadion w stolicy Hiszpanii. My również po kilku dniach wybraliśmy się na Concha Espina 1, czyli w adres pod którym mieści się Estadio Santiago Bernabeu.

Santiago Bernabeu swoim urokiem czaruje nas już od 1947 roku. Właśnie wtedy odbyła się jego inauguracja oraz pierwszy oficjalny mecz. Obiekt na początku nosił nazwę Nuevo Estadio Chamarti, a pierwszego gola zdobył Sabino Barinaga. Real pokonał Belenenses 3:1.

Obiekt w stolicy Hiszpanii gościł i nadal gości najlepsze klubowe oraz reprezentacyjne jedenastki świata. Na Santiago Bernabeu odbył się 55. finał Ligi Mistrzów. Inter Mediola pokonał Bayern Monachium 2:0. Real Madryt, czyli gospodarz stadionu, po raz ostatni w finale tych rozgrywek wystąpił w 2002 roku. Na Hampden Park w Glasgow wygrywając z Aptekarzami z Leverkusen 2:1. Jednak dziś nie o Królewskich, a o ich stadionie.

Przez cały okres istnienia, obiekt był wielokrotnie przebudowywany oraz zmieniał swoja nazwę. Ciekawostka może być to, iż już w roku 1957 na tym właśnie stadionie rozegrano mecz przy sztucznym oświetleniu. Kilka lat później (1964) po raz pierwszy na Estadio Santiago Bernabeu obył się mecz reprezentacji Hiszpanii. Przeciwnikiem była drużna Związku Radzieckiego. Hiszpanie wygrali to spotkanie 2:1. Kolejna udana inauguracja na obiekcie w Madrycie.

Oto krótki filmik z tego meczu:

Stadion może pomieścić ponad 85 tysięcy kibiców. Ci wykorzystują możliwości pojemności stadionu w zapełniają go w całości przez większą część sezonu.

Na Estadio Santiago Bernabeu gole zdobywali najlepsi zawodnicy świata. Stadion nie raz jeszcze będzie gościł tych najlepszych zawodników. Na szybko wymieńmy kilku zawodników Realu Madryt: