Oceniamy Koronę Kielce: Korona na właściwej głowie [PODSUMOWANIE JESIENI]

Bartłomiej Krawczyk
Oceniamy rundę jesienną Korony Kielce
Oceniamy rundę jesienną Korony Kielce GOL24
Niemal do rangi tradycji należy zaliczyć to, że przed sezonem najwięcej znaków zapytania dotyczy postawy Korony Kielce, a na koniec i tak wychodzi na to, że w Kielcach doskonale wiedzą co robią.

Gdy w maju gruchnęła wiadomość, że klub rozstaje się z Maciejem Bartoszkiem, wielu ludzi pukało się w czoło. Korona grała bardzo dobrze, awansowała do grupy mistrzowskiej i ostatecznie uplasowała się tylko za wielką czwórką grającą do ostatniej kolejki o tytuł. Nic dziwnego, że później Bartoszek został wybrany najlepszym trenerem sezonu w Ekstraklasie. To jednak było za mało dla nowego właściciela Korony, Dietera Burdenskiego, który uznał, że ten szkoleniowiec nie będzie w stanie zrobić z drużyną kolejnego kroku. "Doceniam to, co Bartoszek osiągnął w tym sezonie, ale trzeba pamiętać, że miał też bardzo dużo szczęścia. Przecież awans do grupy mistrzowskiej był bardzo fartowny, udało się to mimo porażki w decydującym meczu" – mówił Burdenski na łamach „Przeglądu Sportowego”.

„Który zespół ma najgorszy bilans w meczach wyjazdowych w ekstraklasie? Korona! Który zespół stracił na wyjeździe najwięcej goli? Korona! Miejsce w pierwszej ósemce jest oczywiście sukcesem, ale osiągniętym dzięki wielkiemu szczęściu. Przecież gdyby nie wyniki na innych boiskach, to Korona mogła teraz grać o utrzymanie.” - wyliczał dalej nowy właściciel Korony. Czy Gino Lettieriemu udało się spełnić oczekiwania Burdenskiego?

Jak na razie – zdecydowanie tak. Zaczynając od bolączek właściciela z poprzedniego sezonu – choć Korona nadal nie imponuje na wyjazdach, widoczny jest postęp. W przeciągu całego minionego sezonu, uwzględniając rundę finałową, kielczanie zagrali na wyjeździe 19 razy i zdobyli 12 punktów. Równie słaba była tylko Wisła Kraków. W trwających rozgrywkach Korona wywalczyła poza Kielcami już 9 punktów, a potrzebowała do tego 10 spotkań. Lettieri poprawił też defensywę, która traci w wyjazdowych meczach prawie dwa razy mniej goli, a i wejście do grupy mistrzowskiej jest jak najbardziej realne i, co najważniejsze, jak najbardziej zasłużone. Dziś Korona nie musi oglądać się na wyniki innych spotkań.

Najważniejsze wydaje się jednak to, że Koronę najzwyczajniej w świecie chce się oglądać, a w jej spotkaniach rzadko kiedy wieje nudą. Piłkarze Lettieriego oddają najwięcej strzałów w całej LOTTO Ekstraklasie, w liczbie strzelonych goli ustępują tylko Górnikowi i nie boją się mocniejszych, na papierze, rywali. Najboleśniej przekonała się o tym Lechia Gdańsk, którą Korona upokorzyła w każdym elemencie piłkarskiego rzemiosła. Co ciekawe, było to jedyne wyjazdowe zwycięstwo kielczan.

Fantastyczną rundę, okraszoną również awansem do półfinału Pucharu Polski, popsuła jednak nieco końcówka – w trzech ostatnich meczach Korona na własnym stadionie zremisowała ze słabym Piastem, a wcześniej dwukrotnie zebrała bolesne lanie – od Jagiellonii (1:5) oraz, co bardziej zaskakujące, od Arki Gdynia (0:3). Czy była to chwilowa zadyszka, czy początek dołka, który pociągnąłby zespół poza czołową ósemkę?Tego już się nie dowiemy. Pewne jest tylko tyle, że Gino Lettieri wykonuje w Kielcach kawał dobrej roboty. Nie można oczywiście pomijać wkładu w zespół trenera Bartoszka, który tchnął w zespół nowego ducha, ale bądźmy obiektywni – Lettieri nie zastał w stolicy Świętokrzyskiego żadnego samograja, którego miał za zadanie wyłącznie nie popsuć. W Kielcach zapowiadano krok do przodu i jesienią został on wykonany.

Ocena rundy: 8/10
Bohater jesieni: Bartosz Rymaniak
Najlepszy transfer: Goran Cvijanović, Adnan Kovacević
Najgorszy transfer: Angelos Arygris, Fabian Burdenski
Na jakie pozycje potrzeba wzmocnień: środkowy i lewy obrońca, środkowy pomocnik, napastnik
Kto może odejść: Maciej Górski, Michał Smolarczyk, Shawn Barry, Angelos Argyris.

Ciekawostki:

• W trwających rozgrywkach piłkarze Korony wykręcają średnią 1,48 punktu na mecz. To najlepszy wynik od sezonu 2011/12, kiedy gracze z Kielc zdobywali średnio 1,6 punktu na mecz. Szkoleniowcem Korony był wtedy Leszek Ojrzyński.
  • Pogrom, który kielczanie urządzili 30 października w Gdańsku Lechii (0:5) to najwyższe zwycięstwo Korony w historii jej występów w Ekstraklasie.
  • Fabian Burdenski, choć jest synem właściciela Korony, nie ma z tego względu specjalnych korzyści, przynajmniej pod kątem rozegranych minut. W 21 meczach ligowych tylko 7 razy pojawiał się na boisku, zazwyczaj na ostatnie minuty. Najdłużej grał w wyjazdowych spotkaniach z Piastem (55 minut) i Jagiellonią (45 minut), obu przegranych. W sumie na boiskach LOTTO Ekstraklasy spędził 141 minut.