Polacy za granicą. Robert Lewandowski strzelił gola Gironie, Jakub Kamiński zaliczył asystę w Bundeslidze. Podsumowanie występów Polaków

Bartosz Głąb
Robert Lewandowski (Barcelona) strzelił gola z rzutu karnego przeciwko Gironie.
Robert Lewandowski (Barcelona) strzelił gola z rzutu karnego przeciwko Gironie. Siu Wu / PAP
Ostatni weekend nie obfitował w wiele polskich akcentów. Robert Lewandowski zdobył bramkę z rzutu karnego w przegranym meczu FC Barcelony, a Jakub Kamiński zaliczył pierwszą swoją asystę w tym sezonie Bundesligi. Tak prezentuje się podsumowanie występów Polaków w ligach zagranicznych na nieco ponad miesiąc przed startem Euro 2024.

Hiszpania. Gol Roberta Lewandowskiego na otarcie łez

Po fantastycznym występie przeciwko Valencii Robert Lewandowski został sprowadzony na ziemię. Co prawda kapitan reprezentacji Polski strzelił gola z rzutu karnego przeciwko Gironie, ale jego drużyna przegrała 2:4. Sam napastnik nie przybliżył się też do korony króla strzelców ligi, gdyż liderujący Artem Dovbyk również zanotował trafienie.

Kolejny występ w podstawowym składzie Granady zanotował Kamil Jóźwiak. Ostatni zespół w tabeli przegrał na wyjeździe z Sevillą, a polski skrzydłowy zagrał po raz pierwszy od przyjścia do Hiszpanii pełne 90 minut. Natomiast cały mecz na ławce rezerwowych przesiedział Kamil Piątkowski.

Odrodzenie Jakuba Kamińskiego w Bundeslidze

Pod koniec sezonu Bundesligi przypomniał o sobie Jakub Kamiński. Młody pomocnik zagrał 26 minut w wygranym przez Wolfsburg 3:0 meczu z Darmstadt. 21-letni gracz zanotował asystę przy ostatnim trafieniu Wilków. To dopiero pierwsza "liczba" Polaka w tym sezonie w niemieckim klubie.

W samej końcówce meczu Werderu Brema na placu gry pojawił się Dawid Kownacki, natomiast na zapleczu Bundesligi całe spotkanie rozegrał Tymoteusz Puchacz. Jego Kaiserslautern po wygranej 4:1 nad Magdeburgiem przybliżyło się do utrzymania w lidze.

Włochy. Wojciech Szczęsny uratował remis Juventusu

Niedzielny hit Roma - Juventus z trzech Polaków od pierwszej minuty rozpoczął jedynie Wojciech Szczęsny. Bramkarz reprezentacji Polski skapitulował w 15. minucie po strzale Romelu Lukaku, a w końcówce meczu Polak uratował remis swojej drużynie dzięki fantastycznej interwencji. Od początku drugiej połowy grał Nicola Zalewski, a na ostatni kwadrans wszedł Arkadiusz Milik.

Pół meczu rozegrał Karol Świderski w wygranym przez Hellas Weronę spotkaniu z Fiorentiną. W samej końcówce na placu gry pojawił się też wracający po kontuzji Paweł Dawidowicz.

W "polskim" Empoli od początku zagrał jedynie Bartosz Bereszyński, a po przerwie na murawie zameldował się Szymon Żurowski. Z powodu kontuzji wciąż wykluczony jest Sebastian Walukiewicz.

Anglia. Matty Cash górą w "polskim meczu" w Premier League

Tylko na ławce rezerwowych swoich drużyn rozpoczęli spotkanie 36. kolejki Premier League Matty Cash oraz Jakub Moder. Jednak ten pierwszy z powodu kontuzji partnera z zespołu pojawił się na boisku już w 26. minucie. Drugi z reprezentantów Polski swoją szansę dostał dopiero w 88. minucie. Mecz zakończył się zwycięstwem Aston Villi 1:0.

Coraz gorzej wygląda sytuacja Jakuba Kiwiora w walczącym o mistrzostwo Anglii Arsenalu. Polak nie podniósł się z ławki rezerwowych w wygranym przez Kanonierów 3:0 meczu z Bournemouth. 24-letni obrońca w ostatnich 3 meczach londyńskiego zespołu zagrał zaledwie 2 minuty.

W angielskiej Championship doszliśmy już do etapu baraży. Southampton Jana Bednarka w półfinale trafił na West Bromwich Albion. Pierwszy mecz zostanie rozegrany w niedzielę, 12 maja. Wielki finał baraży jak co roku odbędzie się na legendarnym Wembley w Londynie.

Piłkarze reprezentacji Polski powołani na baraże Euro 2024

Bramkarze:

• Wojciech Szczęsny (Juventus FC) - 90 minut z Romą (1:1)
  • Łukasz Skorupski (Bologna FC) - 90 minut i czyste konto z Torino (0:0)
  • Marcin Bułka (OGC Nice) - klub nie grał

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton FC) - 90 minut i żółta kartka z Leeds (2:1)
  • Bartosz Bereszyński (Empoli FC) - 90 minut z Frosinone (0:0)
  • Paweł Bochniewicz (SC Heerenveen) - 1 minuta z Almere (1:1)
  • Matty Cash (Aston Villa FC) - 65 minut i żółta kartka z Brighton (1:0)
  • Paweł Dawidowicz (Hellas Werona) - 6 minut z Fiorentiną (2:1)
  • Jakub Kiwior (Arsenal FC) - ławka rezerwowych z Bournemouth (3:0)
  • Tymoteusz Puchacz (1. FC Kaiserslautern) - 90 minut i żółta kartka z Magdeburgiem (4:1)
  • Bartosz Salamon (Lech Poznań) - 90 minut z Ruchem (1:2)