Cracovii grożą kary za korupcję

Krzysztof Kawa (AIP)
Prokuratura zarzuca Cracovii udział w ustawianiu meczów
Prokuratura zarzuca Cracovii udział w ustawianiu meczów Adam Wojnar / Polska Press
Do Sądu Rejonowego Kraków Krowodrza trafił akt oskarżenia dotyczący trzech osób, którym prokuratura zarzuca udział w ustawianiu meczów Cracovii.

Chodzi o występy piłkarzy „Pasów” w sezonie 2003/2004, gdy walczyli o awans do ekstraklasy. Blog pilkarskamafia.pl poinformował, że akt oskarżenia obejmuje osoby, które otrzymały zarzuty za ustawienie 18 meczów Cracovii walczącej w ówczesnej II lidze. Tym samym potwierdziły się nasze doniesienia z 23 lutego tego roku, gdy zapowiadaliśmy, iż Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu zamierza zakończyć czynności śledcze i skierować akt oskarżenia do sądu jeszcze przed wakacjami.

Sprawą zajmuje się prokurator Sylwester Grzeszczak. Postawił on Jackowi P., 58-letniemu obserwatorowi PZPN, 28 zarzutów dotyczących wpływania na wyniki spotkań Cracovii oraz Podbeskidzia Bielsko-Biała (kolejnych 9 meczów), a także próby ustawienia meczu Tłoków Gorzyce z Zagłębiem Lubin, którego przebiegiem był zainteresowany krakowski klub. Oskarżony nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień. 43-letni Rafał R. ma cztery zarzuty i także się nie przyznaje. Natomiast jego rówieśnik, sędzia Piotr W. usłyszał dwa zarzuty, a w toku śledztwa przyznał się i złożył wyjaśnienia.

Według wrocławskich śledczych to Jacek P. składał korupcyjne propozycje i wręczał łapówki sędziom. Jako były arbiter miał on bardzo dobre kontakty w tym środowisku. Z Cracovią nie był formalnie związany, miał natomiast współpracować z Rafałem R., przedstawicielem jednego ze wspierających „Pasy” stowarzyszeń kibiców. Jak informuje blog pilkarskamafia.pl, prokuraturze nie udało się ustalić, skąd pochodziły pieniądze na łapówki, natomiast w akcie oskarżenia prokurator Krzysztof Grzeszczak napisał, iż „z dużym prawdopodobieństwem założyć należy, że mimo niewątpliwej sympatii do Cracovii Jacek P. nie przeznaczał na ten cel własnych pieniędzy”.

Obecni członkowie zarządu MKS Cracovia SSA, pytani przez nas, czy mają wiedzę na temat działań korupcyjnych osób związanych bezpośrednio lub pośrednio z klubem, odpowiedzieli: „Nie mamy wiedzy i nie komentujemy sprawy”.

PZPN może ukarać „Pasy” bez czekania na wyrok sądu, na podstawie dokumentów z prokuratury. Tak postępował wobec wielu innych klubów. Cracovia nie musi się jednak obawiać degradacji, gdyż piłkarski związek zaprzestał stosowania takich sankcji na mocy uchwały z maja 2008 roku. Możliwe są natomiast kary w postaci minusowych punktów oraz grzywny.

Z kolei 22 czerwca do Sądu Rejonowego Wrocław Śródmieście wpłynęła apelacja od wyroku w sprawie byłego piłkarza „Pasów” Pawła D., który został ukarany w kwietniu za udział w ustawieniu meczu Cracovia – Zagłębie Lubin z 13 maja 2006 r oku (0:0). Zasądzona kara to rok i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 5 lat, 20 tys. zł grzywny, dozór kuratora na czas próby oraz nakaz zwrotu 43 tys. zł przyjętej korzyści majątkowej.

Więcej o CRACOVII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24