Garbarnia nie dogadała się z miastem. W klubie nie kryją rozgoryczenia: "Ponownie RKS Garbarnia został zbyty obietnicami bez pokrycia"

Artur Bogacki
Artur Bogacki
Co dalej  Garbarnią?
Co dalej Garbarnią? Andrzej Wiśniewski
Przyszłość Garbarni Kraków wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania. Kolejna próba uzyskania wsparcia władz samorządowych dla przedstawianego przez klubu projektu, który rozwiązałby jego problemy, zakończyła się fiaskiem. W klubie nie kryją rozgoryczenia: "Ponownie RKS Garbarnia został zbyty obietnicami bez pokrycia" - napisano w oświadczeniu.

Garbarnia Kraków czeka na korzystną decyzję władz miejskich

Przypomnijmy - w styczniu Rada Miasta miała głosować poprawkę do planu zagospodarowania, która dokonałaby zmian, pozwalających Garbarni na przekazanie deweloperowi, współpracującemu z klubem, terenów przy rzec Wildze (określanych przez klub jako nieużytki). Miałby tam powstać bloki mieszkalne, ale także ogólnodostępne tereny rekreacyjne (projekt istnienie od dłuższego czasu pod nazwą "Garbarnia 2.0"). Bez tej transakcji, na którą Garbarnia już otrzymała zaliczkę, istnienie klubu stoi pod dużym znakiem zapytania. Oczekiwanie na kluczową decyzję przedłuża się, m.in. sprzeciw wyrażają mieszkańcy.

Ostatecznie głosowania na sesji RM nie było, po kuluarowych negocjacjach wniosek wycofano. Przedstawiciele klubu mieli przeprowadzić rozmowy z radnymi, by wypracować lepsze rozwiązanie.

Jak poinformowała Garbarnia, do takiego spotkania doszło 26 stycznia 2024. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich klubów politycznych Rady Miasta Krakowa, wiceprezydent Jerzy Muzyk, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Elżbieta Szczepińska i przewodniczący Komisji Sportu i Kultury Fizycznej Stanisław Moryc.

Z oświadczenia klubu wynika, że nie udało się osiągnąć stanowiska, które spełniałoby oczekiwania Garbarni "Ponownie RKS Garbarnia został zbyty obietnicami bez pokrycia" - napisano w oświadczeniu.

Oświadczenie Garbarni po spotkaniu z radnymi Krakowa

Oto jego wybrane komunikatu, opublikowano dopiero 1 lutego:
"W pierwszej części spotkania przedstawiciele Miasta Krakowa omówili zasady i sposoby działania Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego, który został zaproponowany RKS Garbarnia, jako jedyne rozwiązanie dla zaistniałej sytuacji, w jakiej znajduje się Klub. Zarząd RKS Garbarnia uznał jeszcze podczas spotkania, że chętnie przystąpi do procedury i przygotuje wniosek dla ZPI. W trakcie spotkania poinformowano jednak, że wdrożenie całej procedury Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego potrwa od 12 do 18 miesięcy, co w obecnej sytuacji Klubu jest trudne do zaakceptowania przez Zarząd, ze względu na niepewną sytuację finansową i brak środków na kontynuowanie prowadzenia działalności sportowej z własnych środków przez tak długi okres. Jednocześnie Zarząd już podejmuje szereg działań, które pomogłyby zapewnić funkcjonowanie Klubu w dalszej perspektywie, pomimo rozciągniętej w czasie procedury ZPI.

(...)

W piątkowej dyskusji, w której udział wzięły wszystkie zgromadzone strony, część Radnych deklarowała poparcie i była przychylnie nastawiona do procedury Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego na terenach przy ul. Rydlówka, natomiast jest też grupa Radnych, która wręcz negatywnie opowiada się za proponowanymi rozwiązaniami.

Dodatkowo na spotkaniu wybrzmiało, iż kolejne działania, które niebawem poczyni Klub w obszarze Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego, mogą kompletnie nie przynieść oczekiwanych rozstrzygnięć, ze względu na zbliżające się kwietniowe wybory samorządowe, po których Radni i Prezydent Miasta Krakowa mogą podjąć odmienne decyzje w sprawie ZPI."

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Piłkarki ręczne już przygotowują się do mistrzostw Europy 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Garbarnia nie dogadała się z miastem. W klubie nie kryją rozgoryczenia: "Ponownie RKS Garbarnia został zbyty obietnicami bez pokrycia" - Dziennik Polski

Wróć na gol24.pl Gol 24