Górnik z Lechem wygrywał za komuny. Ostatnie lata należą do „Kolejorza” [HISTORIA SPOTKAŃ]

Wojciech Maćczak
Niedzielny pojedynek będzie 86. starciem Lecha z Górnikiem
Niedzielny pojedynek będzie 86. starciem Lecha z Górnikiem Gabriel Górecki / ekstraklasa.net
Niedzielny pojedynek będzie 86. starciem Lecha z Górnikiem. Dotychczasowy bilans spotkań jest w miarę wyrównany (33 zwycięstwa „Kolejorza” do 28 triumfów zabrzan), ale wyraźnie widać podział historyczny. W okresie komunizmu dużo lepiej spisywali się gracze ze Śląska, czas po upadku PRL należy już do poznaniaków.

Dość powiedzieć, że od 1989 roku odbyły się 43. spotkania między tymi drużynami i Górnik wygrał… sześć z nich, przy 23 triumfach „Kolejorza”. Pokaźną serię poznaniacy zaliczyli w latach 2004-08, gdy wygrali dziewięć spotkań z Górnikiem z rzędu. Najwyższe zwycięstwo odnieśli jednak wcześniej, w sezonie 1992/93, zakończonym zdobyciem przez nich mistrzostwa Polski. Po hat-tricku Jerzego Podbrożnego oraz bramkach Jerzego Podbrożnego i trafieniach Mirosława Trzeciaka oraz Jarosława Araszkiewicza ograli zabrzan przy Bułgarskiej 5:0.

Najwyższe zwycięstwo Górnika nad Lechem to również 5:0 na własnym boisku. Było to w maju 1985 roku, bramki dla drużyny ze Śląska zdobywali wówczas Joachim Klemenz, Waldemar Matysik, Ryszard Cyroń, Ryszard Komornicki oraz Werner Leśnik. Widać pięciobramkowe zwycięstwa w bezpośrednich starciach tych zespołów są bardzo dobrym prognostykiem na dalszą część sezonu, bowiem Górnik również sięgnął wtedy po tytuł mistrzowski. Podobnie uczynił w trzech kolejnych sezonach.

Dla Górnika okres najlepszych spotkań z Lechem przypadł na lata 1956-1976 (z długawą przerwą w latach 60., kiedy to „Kolejorz” występował na niższych szczeblach rozgrywkowych). Z dziewiętnastu pierwszych meczów w historii (17 ligowych, 2 w PP) zabrzanie wygrali 16, a Lech zaledwie jedno.

Pierwsze starcie obu zespołów odbyło się w 1956 roku i miało dość dramatyczny przebieg. Kolejarz Poznań (bo tak wtedy nazywał się klub ze stolicy Wielkopolski) większość swoich spotkań rozgrywał na starym stadionie na Dębcu, jedynie te ważniejsze odbywały się na obiekcie Warty na Wildzie. Właśnie tam, na oczach 20 tysięcy kibiców, zawodnicy „Kolejorza” już po dziewięciu minutach prowadzili z rywalem 2:0 za sprawą trafień Zygmunta Maciejaka i Teodora Anioły, dziesięć minut później kolejną bramkę dołożył Florian Wojciechowski. Jeszcze przed przerwą dwa gole zdobyli zabrzanie (konkretnie Roman Lentner i Henryk Fojcik), w drugiej połowie na listę strzelców wpisał się Ginter Gawlik i z 3:0 zrobiło się 3:3.

Ale wróćmy do bliższych nam czasów. W ubiegłym sezonie w Poznaniu padł bezbramkowy remis, natomiast w rewanżu w Zabrzu było 1:0 dla Lecha. Decydującą bramkę z rzutu karnego zdobył Hubert Wołąkiewicz. W 90. minucie Górnik również miał jedenastkę, ale Prejuce Nakoulma uderzył bardzo nonszalancko i nie trafił do bramki, strzeżonej przez Jasmina Buricia.

Sezon wcześniej miało miejsce ostatnie zwycięstwo Górnika nad Lechem. Prowadzeni przez Adama Nawałkę zabrzanie wygrali na własnym boisku 2:1 (gole: Aleksander Kwiek, Adam Banaś z karnego – Siergiej Kriwiec). To było w rundzie jesiennej, natomiast w rewanżu wiosną po bramce Rafała Murawskiego 1:0 wygrał Lech.

Historia meczów Lecha z Górnikiem:
Ogółem: 85 spotkań – bilans 33-24-28 (zwycięstwa Lecha – remisy – zwycięstwa Górnika)
W Ekstraklasie: 82 spotkania – 25-24-33
Lech jako gospodarz: 41 spotkań – 21-14-6
Górnik jako gospodarz: 12-10-19

Wszystkie mecze:
(W nawiasach podano strzelców goli w 30 ostatnich spotkaniach. Pogrubiono nazwiska zawodników, którzy nadal występują w Lechu. W Górniku nie ma obecnie żadnego zawodnika, który strzelał bramki Lechowi)
1962/1963: Górnik - Lech 1:0
1962/1963: Lech - Górnik 2:4 (PUCHAR POLSKI)
1962/1963: Lech - Górnik 2:1
1967/1968: Lech - Górnik 0:2 (PUCHAR POLSKI)
1987/1988: Górnik - Lech 2:1
1988/1989: Górnik - Lech 2:1 (SUPERPUCHAR)
1994/1995: Lech - Górnik 2:0
1995/1996: Lech - Górnik 4:1 (M. Trzeciak 21’, P. Reiss 32’, 42’, P. Prabucki 88’ – A. Kampka 76’)
1995/1996: Górnik - Lech 2:2 (M. Nosal 21’, A. Jarosz 90’ – J. Dembiński 30’, 59’)
1996/1997: Lech - Górnik 1:0 (P. Prabucki 65’)
1996/1997: Górnik - Lech 0:2 (P. Reiss 7’, K. Piskuła 73’)
1997/1998: Górnik - Lech 1:1 (G. Bonk 25’ – P. Reiss 26’)
1997/1998: Lech - Górnik 2:2 (P. Reiss 70’, M. Żurawski 85’ – A. Kampka 36’, Ł. Gorszkow 88’)
1998/1999: Lech - Górnik 3:1 (P. Reiss 22’-k, A. Glowacki 42’, J. Araszkiewicz 75’ – D. Gacek 62’)
1998/1999: Górnik - Lech 1:2 (D. Gacek 45’ – J. Maćkiewicz 73’, M. Żurawski 90’)
1999/2000: Lech - Górnik 1:1 (J. Kubicki 19’ – P. Gierczak 86’)
1999/2000: Górnik - Lech 4:0 (R. Kolasa 29’, P. Gierczak 55’, A. Kompała 75’, 90’-k)
2002/2003: Lech - Górnik 3:1 (M. Goliński 13’, S. Czereszewski 44’, B. Ślusarski 76’ – A. Niedzielan 82’)
2002/2003: Górnik - Lech 0:0
2003/2004: Lech - Górnik 1:2 (Z. Zakrzewski 38’ – K. Bukalski 22’, A. Sikora 85’)
2003/2004: Górnik - Lech 0:0
2004/2005: Górnik - Lech 1:2 (M. Chałbiński 13’ – K. Gajtkowski 54’, B. Telichowski 90’)
2004/2005: Lech - Górnik 2:1 (M. Scherfchen 24’, Z. Zakrzewski 66’ – M. Chałbiński 28’)
2005/2006: Lech - Górnik 3:2 (P. Reiss 17’, 50’-k, P. Świerczewski 55’ – M. Licka 64’, K. Bukalski 90’)
2005/2006: Górnik - Lech 0:3 (P. Reiss 32’, M. Wachowicz 35’, Z. Zakrzewski 90’)
2006/2007: Lech - Górnik 2:0 (Z. Zakrzewski 36’, M. Wasilewski 72’)
2006/2007: Górnik - Lech 1:2 (B. Socha 81’ – Z. Zakrzewski 58’, P. Reiss 71’-k)
2007/2008: Lech - Górnik 4:1 (P. Reiss 54’, J. Wilk 63’, H. Rengifo 74’, M. Zajac 89’ – D. Jarka 73’)
2007/2008: Górnik - Lech 0:1 (H. Quinteros 77’-k)
2008/2009: Lech - Górnik 3:0 (R. Lewandowski 10’, B. Bosacki 58’, R. Murawski 68’)
2008/2009: Górnik - Lech 1:1 (A. Marciniak 54’ – P. Strąk 90’-sam.)
2010/2011: Górnik - Lech 2:0 (M. Wodecki 44’, 67’)
2010/2011: Lech - Górnik 2:0 (S. Stilić 61’, 90’)
2011/2012: Górnik - Lech 2:1 (A. Kwiek 45’, A. Banaś 49’-k – S. Kriwiec 90’)
2011/2012: Lech - Górnik 1:0 (R. Murawski 71’)
2012/2013: Lech - Górnik 0:0
2012/2013: Górnik - Lech 0:1 (H. Wołąkiewicz 63’-k)