Hiszpania i Chile grają dalej!

Marcin Makowski
Po ciekawym spotkaniu Hiszpanie pokonali Chilijczyków 2:1. Obie drużyny awansowały do 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata.

Grupa H: Hiszpania 2:1 (2:0) Chile

David Vil24, Andres Iniesta 37 - Rodrigo Millar 47.

Żółte kartki. Chile: Gary Medel, Waldo Ponce, Marco Estrada. Czerwona kartka (za drugą żółtą): Marco Estrada 38 (Chile).

Sędzia: Marco Rodriguez (Meksyk). Widzów: 41 958.

Chile: Claudio Bravo - Mauricio Isla, Gary Medel, Waldo Ponce, Arturo Vidal - Mark Gonzalez (46. Rodrigo Millar), Marco Estrada, Gonzalo Jara, Jorge Valdivia (46. Esteban Paredes) - Jean Beausejour, Alexis Sanchez (65. Fabian Orellana).

Hiszpania: Iker Casillas - Sergio Ramos, Gerard Pique, Carlos Puyol, Joan Capdevila - Xabi Alonso (73. Javier Martinez), Xavi, Andres Iniesta, Sergio Busquets - Fernando Torres (55. Cesc Fabregas), David Villa.

Wygrywając z podopiecznymi Marcelo Bielsy, Hiszpanie osiągnęli cel stawiany im przed fazą grupową - zajęli pierwsze miejsce w grupie i dzięki temu nie zagrają w 1/8 finału z Brazylią. Chilijczycy do końca walczyli o doprowadzenie do remisu, ale mimo, że im się to nie udało, to i tak zagrają w kolejnej rundzie. O awansie Chile zadecydowała bowiem wpadka Szwajcarii, która bezbramkowo zremisowała z zamykającym tabelę Hondurasem.

Spotkanie w Pretorii nie zaczęło się najlepiej dla piłkarzy z Półwyspu Iberyjskiego. Rywale z Ameryki Południowej zaskoczyli ich ostrym pressingiem, który zaczynał się już na ich połowie. Hiszpanie mieli problem z utrzymaniem się przy piłce, ale mimo to, w 24. minucie, to oni wyszli na prowadzenie. Fatalny błąd popełnił chilijski bramkarz Claudio Bravo, który w niegroźnej sytuacji zdecydował się na wyjście do piłki przed własne pole karne. Wślizgiem wybił piłkę spod nóg atakującego rywala, ale zamiast wybić na aut, kopnął ją wprost pod nogi Davida Villi. Król strzelców ostatnich Mistrzostw Europy nie zastanawiał się zbyt długo, silnie kopnął piłkę wprost do pustej bramki, strzelając swojego trzeciego gola na tym Mundialu.

Po zdobyciu bramki Hiszpanie odważniej zaatakowali, nie dając już Chilijczykom szans na swobodne konstruowanie akcji. Swoją przewagę podopieczni Vincente del Bosque udokumentowali ponownie w 37. minucie. Po składnej, zespołowej akcji, piłka trafiła do Andresa Iniesty, który strzałem w długi róg nie dał bramkarzowi żadnych szans na skuteczną interwencję. Chwilę po zdobyciu bramki doszło do najbardziej kontrowersyjnej sytuacji tego spotkania. Tuż przed zakończeniem akcji bramkowej na murawę padł Fernando Torres. Sędzia Marco Rodriguez, stosując przywilej korzyści, puścił grę, ale po strzeleniu bramki pokazał Ernandzie żółtą kartką, a ponieważ była to już druga indywidualna kara dla Chilijczyka, musiał on opuścić boisko. Jak wykazały jednak powtórki, pomocnik reprezentacji Chile wcale nie faulował swego rywala, a upadek gwiazdora Liverpoolu i reprezentacji Hiszpanii był tylko teatralnym popisem. Decyzji sędziego nie da się już cofnąć, ale pozostaje spory niedosyt, że tacy piłkarze jak Torres, zapominają o zasadzie fair-play, dając bardzo zły przykład swoim naśladowcom.

Drugą połowa świetnie rozpoczęła się dla Chilijczyków. W 47. minucie na strzał sprzed pola karnego zdecydował się Rodrigo Millar, a odbita od jednego z obrońców piłka kompletnie zmyliła Ikera Casillasa i wpadła do siatki. Kontaktowy gol uspokoił nieco podopiecznych Marcelo Bielsy. Porażka jedną bramką oznaczała, że nawet jednobramkowe zwycięstwo Szwajcarii, dawałoby awans piłkarzom z Ameryki Południowej. Grając w dziesiątkę nie grali oni już tak agresywnie w obronie, cofając się głęboko pod własne pole karne i próbując tylko czasami kontratakować. Nieliczne próby obu zespołów nie przyniosły już zmiany rezultatu i spotkanie w Pretorii zakończyło się minimalnym zwycięstwem Hiszpanów. Pierwsze miejsce w grupie H oznacza, że w kolejnej rundzie zmierzą się oni w derbach Półwyspu Iberyjskiego z Portugalią. Jeszcze cięższe zadanie czeka Chilijczyków, którzy o awans do ćwierćfinału zagrają z wielokrotnymi zdobywcami Pucharu Świata - Brazylijczykami.