Koniec nadziei Vinety, koniec impasu Świtu [ZDJĘCIA]

Sebastian Szczytkowski
Pogoń II Szczecin - Elana Toruń 0-2.
Pogoń II Szczecin - Elana Toruń 0-2. Sebastian Wołosz
Vineta Wolin spadła do IV ligi wskutek porażki 0:1 z Polonią Środa Wielkopolska. Wreszcie do bramki trafił Świt Skolwin.

Vineta Wolin czekała na egzekucję od kilku kolejek. Drużynę, która była wielką prowizorką, z bramkarzem w polu, trzymała w lidze tylko matematyka. Przegrany 0:1 mecz z Polonią Środa Wielkopolska był 16. z rzędu bez zwycięstwa.

Wikingowie nie byli wyraźnie gorsi od przeciwnika. Po stracie gola w 12. minucie wypracowali sobie przewagę i kilkoma strzałami zatrudnili Adriana Lisa. Jeszcze w 85. minucie bramkarz Polonii interweniował intuicyjnie na linii. Najgroźniejszy na połowie klubu z Wielkopolski był tradycyjnie Adam Nagórski.

Polonia nie miała ochoty na rozgrywanie piłki. Szybko oddała wolinianom inicjatywę i obserwowała, na co ich stać w ataku pozycyjnym.

Przed Vinetą mecze derbowe ze Świtem Skolwin i Pogonią II Szczecin. Po nich wróci na własny stadion. Najpewniej jej pojedynek z liderem Lechem II Poznań będzie budzić ogromne zainteresowanie. Rok po roku najlepsza drużyna ligi może być dekorowana w Wolinie. W poprzednim sezonie fetowała Vineta, a teraz zamiast szampana, polały się łzy.

Vineta Wolin - Polonia Środa Wielkopolska 0:1 (0:1)Bramka: Solarek (12)
Vineta: Rusek - Łodyga, Kosacki, Skorb, Gałecki, Hilicki (65 Wach), Cyburt, Fijałkowski, Adrian Nagórski (86 Dąbrowski), Lee (69 Plebańczyk), Adam Nagórski

Obrońca przerwał impas Świtu

Po 6 godzinach i 36 minutach Świt Skolwin wreszcie trafił do bramki przeciwnika. Impas strzelecki przerwał Maciej Wyganowski. W końcówce meczu były gracz Drawy Drawsko Pomorskie zapolował na piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego i główkował na wagę remisu 1:1 z KKS 1925 Kalisz.

Trenerzy Artur Maliński i Rafał Jabłonowski nie skorzystali nawet przez chwilę z piłkarzy, którzy w środku tygodnia zagrali 90 minut w Pucharze Regionów. Mowa o Grzegorzu Szczepaniku i Pawle Krawcu.

Zdobyć upragnionego gola zamierzali napastnicy, których na boisku było czterech: Marcin Krystek, Charles Nwaogu, Kamil Walków i Dominik Andrzejewski. Zrobił to za nich obrońca.

KKS Kalisz - Świt Skolwin 1:1 (1:0)Bramki: Chojnacki (34) - Wyganowski (88)
Świt: Matłoka - Graś, Bil, Odlanicki-Poczobut, Wyganowski, O. Szczepanik, Ładziak (78 Pastwa), Jóźwiak, Krystek (70 Andrzejewski), Walków, Nwaogu (57 Blasius)

Elana grabi Szczecin

Elana Toruń wygrała w rundzie wiosennej 5:0 na stadionie Świtu Skolwin, a w sobotę pokonała w centrum Szczecina 2:0 rezerwy Pogoni.

Problemem naszych drużyn było upilnowanie torunian po wrzutkach ze stałych fragmentów. W obu spotkaniach wynik otworzył w takich okolicznościach Daniel Ciach. W tym sezonie strzela on gole tylko w jednym mieście - Szczecinie. Wynik ustalił tak jak w Skolwinie Adam Zawierucha w 90. minucie.

Do pierwszego gola starcie było wyrównane. Pogoń starała się atakować z wykorzystaniem skrzydłowych Mateusza Bochnaka i Rafała Maćkowskiego. Ten drugi oddał najgroźniejsze uderzenie na bramkę Elany w pierwszej połowie.

Trener Paweł Sikora nie trafił ze zmianami w przerwie. Duet Tomasz Borucki i Seiya Kitano prezentował się lepiej niż Sebastian Kowalczyk oraz Gracjan Jaroch. Filigranowym piłkarzom brakowało sprytu i siły wobec cofniętego rywala.

- Takie mecze weryfikują młodych piłkarzy, ich umiejętności, a także braki, nad którymi muszą pracować - opowiada Sikora. - To dobry papierek lakmusowy. Teraz wiemy, na czym musimy się koncentrować. Aby grać, musimy mieć zawodników, którzy potrafią utrzymać się przy piłce. Z takimi zespołami jak Elana nie jest to łatwe.

Niespodziewanie z jedenastki Elany wypadł Bartosz Piotrowski. Bramkarz wypożyczony do Torunia z Pogoni Szczecin wystąpił w 30 poprzednich kolejkach aż nagle jego miejsce między słupkami zajął Hubert Świtalski.

- Była we mnie sportowa złość, ale wynik ją uspokoił. Cieszę, że jako drużyna byliśmy lepsi od Pogoni i zdobyliśmy trzy punkty - podkreśla Piotrowski.

Elana ma jeszcze matematyczne szanse na awans, a Portowcom brakuje punktu do utrzymania.

Pogoń II Szczecin - Elana Toruń 0:2 (0:0)Bramki: Ciach (53), Zawierucha (90)
Pogoń: Henger - Marczuk (72 Zakrzewski), Jopek, Kuzko, Stefaniak, Borucki (46 Kowalczyk), Pawłowski, Bochnak (65 Bluma), Zieliński, Maćkowski Kitano (46 Jaroch)

Pozostałe wyniki 31. kolejki: GKS Przodkowo - Sokół Kleczew 1:1, GKS Przodkowo - Sokół Kleczew 1:1, Wda Świecie - Leśnik Manowo 3:0, Gwardia Koszalin - Górnik Konin 2:1, Jarota Jarocin - Pogoń Lębork 2:1, KS Chwaszczyno - Chemik Bydgoszcz 3:1, Lech II Poznań - Bałtyk Gdynia 3:1

Materiał oryginalny: Koniec nadziei Vinety, koniec impasu Świtu [ZDJĘCIA] - Głos Szczeciński