Liga Mistrzów. Wyniki fazy grupowej [TABELA]. Znamy wszystkie drużyny 1/8 finału LM

tom
W środę, oprócz Borussia i "Kanonierów", do fazy pucharowej zakwalifikowały się: Galatasaray Stambuł, AC Milan, Schalke 04 Gelsenkirchen i Zenit Sankt Petersburg. Losowanie par 1/8 finału Ligi Mistrzów odbędzie się w poniedziałek.

Liga Mistrzów. Wyniki fazy grupowej

Wyniki i tabele meczów 6., ostatniej kolejki piłkarskiej Ligi Mistrzów

grupa E

W bezpośrednich starciach z rywalami pretendującymi do gry w 1/8 finału awans wywalczyły Milan i Schalke 04. Włoski zespół obronił "zwycięski" remis 0:0 z Ajaksem Amsterdam, choć od 22. minuty grał w dziesiątkę po czerwonej kartce dla Riccardo Montolivo. Drużyna z Zagłębia Ruhry natomiast pokonała FC Basel 2:0 i wyprzedziła w tabeli rywali ze Szwajcarii. W tym spotkaniu czerwona kartka z kolei pokrzyżowała plany gościom. Bułgar Iwan Iwanow otrzymał ją w 32. minucie, a krótko po przerwie gospodarze zdobyli dwie bramki.

Schalke 04 Gelsenkirchen - FC Basel 2:0 (0:0)
Chelsea Londyn - Steaua Bukareszt 1:0 (1:0)

1. Chelsea Londyn 6 4 0 2 12-3 12
2. Schalke Gelsenkirchen 6 3 1 2 6-6 10

3. FC Basel 6 2 2 2 5-6 8 - LE
4. Steaua Bukareszt 6 0 3 3 2-10 3

grupa F

Piłkarze Borussii Dortmund po zwycięstwie w Marsylii nad Olympique 2:1 awansowali do 1/8 finału Ligi Mistrzów. Pierwszego gola dla niemieckiej drużyny zdobył Robert Lewandowski. To jego czwarte trafienie w tej edycji, a 15. w karierze w tych rozgrywkach.

Polski napastnik w czwartej minucie zapewnił finaliście z poprzedniego sezonu prowadzenie. 10 minut później wyrównał Souleymane Diawara. Po kolejnych 20 gospodarze musieli grać w dziesiątkę, gdyż po czerwonej kartce, za drugą żółtą, boisko musiał opuścić Dimitri Payet.

Remis zapewniał piłkarzom trenera Juergena Kloppa awans, do momentu, gdy taki sam wynik utrzymywał się w Neapolu, gdzie równolegle Napoli grało z Arsenalem Londyn. Gdy w 73. minucie Argentyńczyk Gonzalo Higuain pokonał Wojciecha Szczęsnego, Borussia musiała zdobyć drugą bramkę.

Czekała na nią do 87. minuty, a w roli bohatera wystąpił tym razem Kevin Grosskreutz.

Wcześniej mógł zostać nim Lewandowski, ale w 68. minucie, gdy przejął podanie jednego z obrońców Olympique do bramkarza, minął Steve'a Mandandę, ale z ostrego kąta nie trafił do siatki. W końcówce Polak był raczej faulowany przez golkipera miejscowych w polu karnym i domagał się rzutu karnego, ale arbiter uznał, że to on przewinił w tej sytuacji.

Jakub Błaszczykowski grał do 66. minuty, a Łukasz Piszczek pojawił się na murawie na ostatnie 12 minut.

Spotkanie w Neapolu zakończyło się wygraną włoskiej drużyny 2:0, ale to zespół Szczęsnego i drugiego polskiego bramkarza Łukasza Fabiańskiego awansował do czołowej "16" bieżącej edycji Champions League. Napoli, choć wywalczyło aż 12 punktów, tyle co jedenastki z Niemiec i Anglii, ale miało gorszy bilans bezpośrednich pojedynków, zagra tylko w 1/16 finału Ligi Europejskiej. W żadnej innej grupie walka o dwie czołowe pozycje nie była tak zacięta.

Olympique Marsylia - Borussia Dortmund 1:2 (1:1)
SSC Napoli - Arsenal Londyn 2:0 (0:0)

1. Borussia Dortmund 6 4 0 2 11-6 12
2. Arsenal Londyn 6 4 0 2 8-5 12

3. SSC Napoli 6 4 0 2 10-9 12 - LE
4. Olympique Marsylia 6 0 0 6 5-14 0

grupa G

Z kolei Zenit będzie kontynuował przygodę z LM, choć w grupie G wywalczył ledwie sześć punktów, a w ostatniej kolejce uległ Austrii aż 1:4.

Mecz w Wiedniu w pierwszej połowie został na krótko przerwany z powodu awantur na trybunach wywołanych przez sympatyków gości. Z kolei przed rozpoczęciem gry aktywiści Greenpeace przeprowadzili akcję protestacyjną przeciw zatruwaniu środowiska przez firmę Gazprom, sponsora LM i klubu z St. Petersburga.

Austria Wiedeń - Zenit St. Petersburg 4:1 (1:1)
Atletico Madryt - FC Porto 2:0 (2:0)

1. Atletico Madryt 6 5 1 0 15-3 16
2. Zenit St. Petersburg 6 1 3 2 5-9 6

3. FC Porto 6 1 2 3 4-7 5 - LE
4. Austria Wiedeń 6 1 2 3 5-10 5

grupa H

Z innych środowych wydarzeń warto odnotować tysięcznego gola Barcelony w rozgrywkach międzynarodowych. Zdobył go Gerard Pique w siódmej minucie pojedynku z Celtikiem Glasgow. Mistrzowie Hiszpanii wygrali 6:1, a hat-trickiem, pierwszym w ich barwach, popisał się Brazylijczyk Neymar.

AC Milan - Ajax Amsterdam 0:0
FC Barcelona - Celtic Glasgow 6:1 (3:0)

1. FC Barcelona 6 4 1 1 16-5 13
2. AC Milan 6 2 3 1 8-5 9

3. Ajax Amsterdam 6 2 2 2 5-8 8 - LE
4. Celtic Glasgow 6 1 0 5 3-14 3