PKO Ekstraklasa. Radomiak Radom w ciągu kilku minut roztrwonił prowadzenie 2:0. Waleczna Jagiellonia Białystok

Jacek Czaplewski
Radomiak - Jagiellonia 2:2
Radomiak - Jagiellonia 2:2 Włodzimierz Łyżwa
PKO Ekstraklasa. 2:0 to niebezpieczny wynik - mawia od lat Czesław Michniewicz. Dziś o tym przekonał się Radomiak Radom, który zamiast wygrać 2:0 to zremisował z Jagiellonią Białystok 2:2, tracąc gole w ciągu pięciu minut.

PKO Ekstraklasa. Radomiak Radom - Jagiellonia Białystok 2:2
Jesienią Radomiak był rewelacją. Jako beniaminek potrafił ugrać piąte miejsce. Po zimowej przerwie jednak wyraźnie obniżył loty. Gdyby spojrzeć na tabelę za sam 2022 rok to punktuje na czternaste miejsce.

Trudno orzec czy Radomiak został rozczytany, czy źle przepracował okres przygotowawczy, ale gołym okiem widać, że nie jest w formie. Dziś też nie zagrał wielkiego meczu, choć do pewnego momentu zanosiło się na rutynowe zwycięstwo. Prowadzenie objął tuż przed przerwą, gdy po przedłużonym dośrodkowaniu (z rożnego) na długim słupku akcję zamknął Dawid Abramowicz.

Drugą połowę wygrała Jagiellonia. Trzeba tę drużynę pochwalić za udaną gonitwę, bo krótko po zmianie stron po strzale Karola Angielskiego zrobiło się już 2:0 dla Radomiaka. Z pozoru beznadziejnej sytuacji Jaga wyszła jednak obronną ręką dzięki dobrej grze i nastawieniu. Co więcej, miała argumenty, by nawet zabrać trzy punkty do Białegostoku.

Raptem parę minut zajęło Jagiellonii dogonienie Radomiaka. Kontakt w 62 minucie złapał Diego Carioca po zagraniu od Bartłomieja Wdowika, ale i kiepskiej interwencji Filipa Majchrowicza. Do remisu próbą zza szesnastki doprowadził natomiast Marc Gual - ten sam, który "za pięć dwunasta" dał przełomowe zwycięstwo z Zagłębiem Lubin w zeszłej kolejce.

Jagiellonia domagała się jeszcze co najmniej jednego rzutu karnego, lecz sędzia Tomasz Musiał po konsultacji z wozem VAR uznał, że ani Daniel Łukasik, ani Filip Majchrowicz nie przekroczyli przepisów. Dla Radomiaka to trzynasty podział punktów w sezonie. To rekord ligi.

• Dawid Abramowicz - 4
  • Leandro - 3, (Mario Rondon - bez oceny)
  • Daniel Łukasik - 3, (Tiago Matos - bez oceny)
  • Felipe Nascimento - 3, (Thabo Cele - bez oceny)
  • Luis Machado - 4, (Jo Santos - 3)
  • Karol Angielski - 4
  • Maurides - 4, (Dominik Sokół - bez oceny)

Jagiellonia Białystok:

• Zlatan Alomerović - 3
  • Paweł Olszewski - 3, (Andrzej Trubeha - 3)