PKO Ekstraklasa. Raków Częstochowa już stracił dwa punkty. Tylko remis z Wartą Poznań. Czerwona kartka Tudora, samobój Rundicia

Jacek Czaplewski
Raków w tarapatach. Główny kandydat na mistrza stracił dwa punkty i Tudora
Raków w tarapatach. Główny kandydat na mistrza stracił dwa punkty i Tudora Głos Wielkopolski
PKO Ekstraklasa. Raków Częstochowa zaczyna rundę rewanżową od szczęśliwego remisu. Lider uratował punkt dopiero po przerwie, odpowiadając Warcie Poznań (1:1). Przez godzinę grał w dziesiątkę. Jeszcze w pierwszej połowie samobójczego gola zaliczył Milan Rundić, a z czerwoną kartką wyleciał Fran Tudor.

Mecz Warta Poznań - Raków Częstochowa 1:1

Oba zespoły rozpoczęły rundę rewanżową bez nowych zawodników. Problemy w Rakowie sprawiły jednak, że już w 36 minucie z ławki podniósł się debiutujący Jean Carlos Silva. Brazylijczyk (z hiszpańskim paszportem) ściągnięty z Pogoni Szczecin zmienił wtedy Bartosza Nowaka.

Raków chciał rozegrać mecz po swojemu, dlatego od razu przejął inicjatywę. Warta te plany pokrzyżowała bardzo szybko, kiedy w 26 minucie sensacyjnie objęła prowadzenie. Po wrzutce Miłosza Szczepańskiego naciskany przez Jana Grzesika Milan Rundić skierował piłkę do własnej bramki. To był początek problemów częstochowian:

Samobój Rundicia, czerwona kartka Tudora

Chwilę potem mecz Rakowowi wymknął się już na całego. Prowadzący zawody Łukasz Kuźma przerwał grę, zobaczył powtórkę na ekranie, po czym wlepił czerwoną kartkę Franowi Tudorowi. Chorwat łokciem uderzył Miłosza Szczepańskiego, więc decyzja nie mogła być inna.

To pierwsza czerwona kartka Tudora w czwartym sezonie dla Rakowa. W tygodniu zbierze się Komisja Ligi, żeby obejrzeć tę sytuację i zadecydować czy dwie kolejki pauzy to wystarczająca kara, czy może należą się nawet trzy lub cztery.

Raków padł, ale wstał

Chociaż Raków został skazany na grę w dziesiątkę przez godzinę to w drugiej połowie wypadł o niebo lepiej. Co najważniejsze, doprowadził do wyrównania. Po dośrodkowaniu Iviego Lopeza z rzutu rożnego piłkę głową do siatki skierował Stratos Svarnas.

I Warta, i Raków miały okazje, by przechylić szalę na swoją stronę, lecz kolejne bramki nie padły.

Tabela Ekstraklasy: Kto wykorzysta wpadkę Rakowa?

Mimo remisu Raków nadal posiada bezpieczną przewagę. Po 18. kolejce nie straci prowadzenia. Pytanie czy w przeciwieństwie do Lecha Poznań (remis ze Stalą Mielec) punkty odrobi do niego Legia Warszawa, Widzew Łódź albo Pogoń Szczecin, która o 17:30 rozpocznie z nim bezpośredni mecz.

Tym podziałem punktów dobiegła końca seria Rakowa - siedmiu zwycięstw z rzędu.

Oceny piłkarzy po meczu Warta Poznań - Raków Częstochowa (w skali 1-6):

Warta Poznań

• Adrian Lis - 3
  • Robert Ivanov - 3
  • Dawid Szymonowicz - 4
  • Wiktor Pleśnierowicz - 3 (Dimitris Stavropoulos - 3)
  • Jan Grzesik - 3
  • Niilo Maenpaa - 3 (Maciej Żurawski - 4)
  • Miguel Luis - 3 (Enis Destan - bez oceny)
  • Konrad Matuszewski - 3
  • Kajetan Szmyt - 3 (Szymon Sarbinowski - bez oceny)
  • Miłosz Szczepański - 4 (Michał Kopczyński - 3)
  • Adam Zrelak - 3

Raków Częstochowa

• Vladan Kovacević - 3
  • Milan Rundić - 3
  • Tomas Petrasek - 3 (Zoran Arsenić - 3)
  • Stratos Svarnas - 4
  • Patryk Kun - 3
  • Giannis Papanikolaou - 4
  • Gustav Berggren - 3 (Władysław Koczerhin - 3)
  • Fran Tudor - 1
  • Ivi Lopez - 3 (Ben Lederman - bez oceny)
  • Bartosz Nowak - 2 (Jean Carlos Silva - 3)
  • Vladislavs Gutkovskis - 3 (Sebastian Musiolik - 3)

Piłkarz meczu: Miłosz Szczepański
Atrakcyjność meczu: 5/10

Czesław Michniewicz i Michał Probierz mają w Polsce więcej przeciwników, niż fanów. A jednak obaj dostają najważniejsze zlecenia.  Obaj też zasługują na czołowe miejsca w rankingu trenerów. Zobacz, jak według nas wygląda finałowa piątka w tym fachu.

Najlepsi polscy trenerzy piłki nożnej. Tak wygląda nasz rank...