Ponad 60 zwycięstw, 2 trofea i najlepsze sezony w historii klubu - 150 meczów Michała Probierza z Jagiellonią Białystok

Jakub Seweryn
W sobotnim spotkaniu z Górnikiem Łęczna trener Michał Probierz poprowadził drużynę Jagiellonii Białystok po raz 150. w meczu oficjalnym. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się dotychczasowym statystykom 42-letniego szkoleniowca w trakcie jego pracy z żółto-czerwonymi.

Ekstraklasa

Obecny sezon jest już piątym, w którym trener Probierz ma okazję prowadzić zespół z Białegostoku. Za jego pierwszej, trzyletniej przygody z Jagiellonią, drużyna z każdym sezonem notowała postęp w swojej grze. W sezonie 2008/09 wygrała dziewięć meczów i na koniec rozgrywek zajęła ósme miejsce (34 punkty). Rok później jedenaście wygranych dałoby szóstą lokatę (44 pkt), gdyby nie balast dziesięciu ujemnych punktów za udział Jagiellonii w aferze korupcyjnej, przez co białostoczanie ostatecznie ukończyli rozgrywki na jedenastym miejscu (34 pkt). Sezon 2010/11 z kolei dotąd jest najlepszym w historii klubu. Jaga Probierza po fantastycznej jesieni (30 punktów i pozycja lidera) i przeciętnej wiośnie finiszowała na czwartym miejscu (48 pkt) i zakwalifikowała się do europejskich pucharów. W tych rozgrywkach żółto-czerwoni wygrali niemalże połowę (14) z rozegranych przez siebie spotkań.

Drugi etap pracy "polskiego Guardioli" z Jagą rozpoczął się w końcówce poprzedniego sezonu, gdy zastąpił on na ostatnie osiem kolejek Piotra Stokowca. W tym przypadku tzw. "efekt nowej miotły" się nie sprawdził. Jagiellończycy nie awansowali ani do pierwszej ósemki w lidze, ani do finału Pucharu Polski, a pod wodzą Probierza wygrali ledwie dwa spotkania. Mimo to, nie można traktować tego okresu za stracony, bowiem szkoleniowiec Jagi miał okazję poznać lepiej swój nowy zespół, co zdecydowanie pomogło mu w przygotowaniu go na kolejny sezon. A ten na razie jest znakomity. Aktualny wicelider Ekstraklasy zdołał już na tym etapie zwyciężyć w dwunastu pojedynkach, choć przed sezonem skazywano go na ciężką walkę o utrzymanie. Oby tak dalej.

Całkowity bilans Jagiellonii Probierza w Ekstraklasie, to 122 mecze, z których udało się wygrać 48, zremisować 33, a 41 razy górą był rywal. Bilans bramkowy wynosi 144 goli strzelonych i 137 straconych. Średnia punktowa to bardzo przyzwoite 1,45 punktu na mecz.

Puchar Polski

Hasła "Puchar Polski" i "Michał Probierz" każdemu kibicowi Jagiellonii muszą kojarzyć się z jednym. Rok 2010 i pierwszy w historii triumf żółto-czerwonych w tych rozgrywkach po zwycięskim finale w Bydgoszczy przeciwko Pogoni Szczecin (1:0). W drodze po puchar Jaga wygrała pięć spotkań (w tym dwa po dogrywce), jedno zremisowała i zdarzyła się jej także jedna wpadka w Kielcach (1:3), którą jednak udało się zamazać udanym rewanżem na własnym stadionie.

W pozostałych sezonach pod wodzą trenera Probierza białostoczanie odpadali w półfinale (2013/14), ćwierćfinale (2010/11), a także dwukrotnie w 1/8 finału (2008/09 i 2014/15). Z 17 rozegranych spotkań w tych rozgrywkach Jaga Probierza wygrała dziewięć, przy czterech remisach i czterech porażkach oraz bilansie bramkowym 21-14.

Pozostałe rozgrywki

Za kadencji rodowitego bytomianina Jagiellonia miała okazję występować jeszcze w trzech innych rozgrywkach, z czego dwie były swego rodzaju nagrodą za dobrą grę za poprzednie występy w lidze i Pucharze Polski. W rozegranym w Płocku meczu o Superpuchar Polski w 2010 roku Jaga okazała się minimalnie lepsza od Lecha Poznań, dzięki "złotej bramce" Tomasza Frankowskiego zdobywając drugie w swojej historii trofeum.

Równie ważnym wydarzeniem dla klubu były pierwsze spotkania w europejskich pucharach. Dwukrotnie jednak lepszy od Jagi okazywał się jej rywal. W 2010 roku był to grecki Aris Saloniki (1:2 i 2:2), a rok później kazachski Irtysz Pawłodar (1:0 i 0:2), który zakończył pierwszą przygodę Michała Probierza z Jagiellonią. Niemniej jednak wierzymy, że do trzech razy sztuka, a jak tak dalej pójdzie, to ten "trzeci raz" może mieć miejsce już w najbliższe lato.

Ostatnie, nieomówiony jeszcze turniej, to Puchar Ekstraklasy, z którego rozgrywania zrezygnowano po sezonie 2008/09. W ostatniej jego edycji, Jaga okazała się słabsza od dwóch stołecznych drużyn - Legii i Polonii, wyprzedzając w grupie tylko słaby ŁKS, a trzecie miejsce w tabeli nie dało awansu do ćwierćfinału.

Bilans Jagiellonii Probierza w wyżej wymienionych rozgrywkach:

- Superpuchar Polski: 1 mecz, 1 zwycięstwo, bramki 1:0
- Liga Europy: 4 mecze, 1 zwycięstwo, 1 remis i 2 porażki, bramki: 4:6
- Puchar Ekstraklasy: 6 spotkań, 2 wygrane, 2 remisy i 2 porażki, bramki: 10:8

Podsumowanie:

Puchar, Superpuchar Polski, najwyższe w historii klubu czwarte miejsce w Ekstraklasie i dwa występy w europejskich pucharach – tak w skrócie wygląda dorobek Michała Probierza z Jagiellonią. W Białymstoku apetyty związane z obecnym sezonem są jednak duże i niewykluczone, że w najbliższych miesiącach wyżej wymienione osiągnięcia jeszcze zostaną poprawione. Jak wygląda ogólny bilans 150 meczów oficjalnych Jagiellonii pod wodzą Probierza?

W 150 spotkaniach prowadzona przez 42-letniego trenera żółto-czerwoni zanotowali 61 zwycięstw, 40 remisów, a także 49 porażek, a ich całkowity bilans bramkowy wynosi 182-166. Jak na ligowego średniaka, jakim jest Jaga, są to liczby naprawdę bardzo przyzwoite i potwierdzające, że Białystok jest idealnym miejscem pracy dla najlepszego trenera w historii klubu. To połączenie może być rozwiązaniem na lata i trzeba tylko mieć nadzieję, że w stolicy Podlasia uczą się na błędach, bo z perspektywy czasu takowym było rozstanie z Michałem Probierzem w 2011 roku.

Obserwuj

@KubaSeweryn

Jagiellonia Białystok

@JagielloniaNews

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24