Przed nowym sezonem Ekstraklasy: Jagiellonia Białystok (RAPORT EKSTRAKLASA.NET)

Jakub Seweryn
Jagiellonia Białystok w nowym sezonie będzie chciała potwierdzić, że miejsce na podium nie było przypadkowe
Jagiellonia Białystok w nowym sezonie będzie chciała potwierdzić, że miejsce na podium nie było przypadkowe Michał Janucik
Po osiągnięciu historycznego wyniku, jakim było zdobycie brązowych medali za trzecie miejsce w Ekstraklasie na koniec sezonu 2014/15, Jagiellonia Białystok w kolejnych rozgrywkach staje przed jeszcze trudniejszym zadaniem. Piłkarze Michała Probierza będą musieli potwierdzić, że w ligowej czołówce nie znaleźli się przypadkiem. Co więcej, z powodu rywalizacji w pierwszych rundach eliminacyjnych Ligi Europy, będą musieli to uczynić bez przebycia okresu przygotowawczego z prawdziwego zdarzenia.

- Ten sezon będzie na pewno bardzo trudny – mówił na przedsezonowej prezentacji swojego zespołu trener Jagiellonii Michał Probierz. Bez Michała Pazdana, odpoczynku i typowego okresu przygotowawczego, co spowodowane jest walką w Lidze Europy od pierwszych dni lipca, trzecia drużyna poprzedniego sezonu wkracza w rozgrywki 2015/16. Po najlepszym sezonie w historii klubu wkracza w nie już nie w roli czarnego konia, ale jednego z głównych faworytów do awansu do pierwszej ósemki, a następnie walki o europejskie puchary.

- Nasze apetyty urosły w miarę jedzenia i to trzecie miejsce może być swego rodzaju obciążeniem, bo każdy będzie teraz patrzył na nas jako na drużynę z ligowej czołówki. Motywacja, aby pokonać Jagiellonię, będzie większa, dlatego też zbliżający się sezon będzie dla nas trudniejszy. Jednakże nie ma co ukrywać, że przede wszystkim chcemy awansować do pierwszej ósemki, a potem w tych siedmiu meczach fazy dodatkowej wiele będzie mogło się zdarzyć – potwierdza kapitan drużyny, Rafał Grzyb.

Białostoczanom z pewnością nie będzie łatwo spełnić wygórowane oczekiwania, ale jest kilka pozytywnych prognostyków przemawiających na ich korzyść. W przedsezonowych sparingach oraz meczach Ligi Europy Jaga potwierdziła, że jej forma z końcówki poprzedniego sezonu wcale nie ulotniła się wraz z odebraniem przez piłkarzy medali za ich historyczny sukces. W dobrej ‘dyspozycji’ są także białostoccy działacze, którzy razem z trenerem Probierzem kontynuowali przemyślaną politykę kadrową i jeszcze przed startem nowych rozgrywek dokonali zdecydowaną większość niezbędnych wzmocnień. W Jagiellonii nie było żadnej posezonowej wyprzedaży najlepszych graczy, a z wyróżniających się piłkarzy odeszli tylko Mateusz Piątkowski (którego brak, po udanej końcówce sezonu, ciężko nazwać większym osłabieniem), a także Michał Pazdan, który zgodnie z dżentelmeńską umową z kierownictwem klubu miał zgodę na zmianę pracodawcy w razie otrzymania korzystnej dla wszystkich stron oferty. Do Białegostoku przyszło w zamian aż pięciu nowych piłkarzy, z których każdy powinien być wartością dodatnią ekipy Probierza, a gdyby jeszcze do sierpnia Jagiellonii udało się pozyskać nowego wartościowego stopera, to kadrę Podlasian można by było śmiało uznać za kompletną.

Transfery

Ze względu na szybko rozpoczynającą się rywalizację w europejskich pucharach, większość transferów w Jagiellonii dokonywała się jeszcze w czerwcu. Nowego pracodawcę znalazł Jakub Słowik, którego od pół roku nie było w kadrze pierwszej drużyny Jagi, a oprócz tego kontrakty z klubem kończyły się Mateuszowi Piątkowskiemu, George’owi Popchadze oraz Łukaszowi Tymińskiemu. Dodatkowo zrezygnowano także z Białorusina Pawła Sawickiego, który w Białymstoku bardziej cenił sobie dobrą zabawę (sam nazywał się ‘piłkarzem meczowym’), a nie ciężką pracę na treningach.

W miejsce tej czwórki pozyskiwano analogicznie zawodników na te same pozycje. Zamiast Piątkowskiego, kibice Jagi będą mogli oglądać w akcji 24-letniego króla strzelców drugiej ligi, Łukasza Sekulskiego, który w minionym sezonie strzelił w 33 meczach aż 30 goli, co nawet na drugoligowym poziomie jest niemałym osiągnięciem. Za Białorusina Sawickiego na lewym skrzydle Jagiellonii zameldował się dobry znajomy Michała Probierza z Widzewa Łódź i Lechii Gdańsk, Piotr Grzelczak, a na lewą obronę, do rywalizacji z Jonatanem Strausem, ściągnięto Piotra Tomasika z Podbeskidzia Bielsko-Biała, który błyskawicznie wywalczył sobie miejsce w podstawowej jedenastce żółto-czerwonych.

Największego wzmocnienia doznał jednak środek pola białostoczan, gdzie po odejściu Łukasza Tymińskiego przyszło aż dwóch zawodników. Doświadczony 30-letni Konstantin Vassiljev z Piasta Gliwice ma wnieść do drużyny Probierza doświadczenie z gry w lidze rosyjskiej oraz wieloletnich występów w reprezentacji Estonii. Podczas gdy Estończyk odpowiadał będzie za rozgrywanie akcji ofensywnych i wykonywanie stałych fragmentów gry, przerywaniem ataków rywala ma się zajmować 22-letni Jacek Góralski, jeden z najlepszych piłkarzy pierwszej ligi poprzedniego sezonu, którego Jagiellonia wykupiła z Wisły Płock za około 400 tysięcy złotych, co pokazuje, jak duże nadzieje wiąże się na Podlasiu z wychowankiem bydgoskiego Zawiszy.

Pieniądze na transfer Góralskiego białostoczanie uzyskali ze sprzedaży Michała Pazdana do Legii Warszawa za 700 tysięcy euro. Zgodnie z umową przy podpisaniu nowego kontraktu z Jagiellonią przed rokiem, reprezentant Polski miał wolną rękę w poszukiwaniu latem nowego klubu, ale nikt w Białymstoku nie spodziewał się, że przy zainteresowaniu kilku drużyn z niemieckiej Bundesligi wybierze on ofertę Legii Warszawa. Luka powstała na środku obrony żółto-czerwonych miała zostać załatana Piotrem Malarczykiem z Korony Kielce, ale transfer tego obrońcy na ostatniej prostej spalił na panewce. Działacze Jagiellonii nie mają jednak zamiaru na siłę szukać nowego stopera. Jeśli nadarzy się jakaś dobra kandydatura za odpowiednie pieniądze, taki transfer jeszcze latem być może dojdzie do skutku, ale w razie potrzeby swoją szanse dostanie Michał Pawlik, który w dwóch ostatnich meczach poprzedniego sezonu pokazał się z bardzo przyzwoitej strony.

Przybyli:

Łukasz Sekulski (24 lata, napastnik, bez występów w Ekstraklasie, poprzedni klub: Stal Stalowa Wola, koszt transferu: 30 tys. zł., kontrakt: trzy lata + opcja przedłużenia o rok)

Piotr Grzelczak (27 lat, skrzydłowy, 157 meczów w Ekstraklasie / 22 gole, poprzedni klub: Lechia Gdańsk, koszt transferu: za darmo, kontrakt: dwa lata + opcja przedłużenia o rok)

Piotr Tomasik (27 lat, lewy obrońca, Ekstraklasa: 56/0, poprzedni klub: Podbeskidzie Bielsko-Biała, koszt transferu: za darmo, kontrakt: dwa lata + opcja przedłużenia o rok)

Konstantin Vassiljev (Estonia, 30 lat, środkowy pomocnik, Ekstraklasa: 25/0, poprzedni klub: Piast Gliwice, koszt transferu: za darmo, kontrakt: dwa lata)

Jacek Góralski (22 lata, środkowy pomocnik, bez występów w Ekstraklasie, poprzedni klub: Wisła Płock, koszt transferu: 400 tys. zł., kontrakt: cztery lata)

Odeszli:

Michał Pazdan (Legia Warszawa, 700 tys. euro), Mateusz Piątkowski (APOEL Nikozja, koniec kontraktu), Pawieł Sawicki (Nieman Grodno, koniec wypożyczenia), Łukasz Tymiński (koniec kontraktu), George Popchadze (koniec kontraktu), Jakub Słowik (Pogoń Szczecin, koniec kontraktu)

Mecze rozegrane przed rozpoczęciem sezonu ligowego

Jak już było wspominane w tym artykule, Jagiellonia nie mogła liczyć na zbyt dużą liczbę przedsezonowych sparingów. Przed rywalizacją w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy białostoczanie rozegrali tylko dwa mecze kontrolne, z Turem Bielsk Podlaski oraz Zagłębiem Lubin, i oba bardzo pewnie wygrali. Trzecie spotkanie towarzyskie miało już miejsce po dwumeczu z Kruoją Pokroje, ale w sobotnim sparingu z Dolcanem Ząbki wystąpili tylko ci zawodnicy, którzy nie wyszli w podstawowej jedenastce na rewanżowy pojedynek z Litwinami dwa dni wcześniej.

Dlatego też najważniejszymi sprawdzianami przed inauguracją ligi były mecze w Lidze Europy. Choć na Litwie ekipa Probierza z przeciętną Kruoją męczyła się niemiłosiernie, to w rewanżu rozbiła wicemistrzów Litwy w proch i pył. Wynik 9:0 w dwumeczu musi robić wrażenie, a co więcej, łącznie ze sparingami i meczami ligowymi z końcówki poprzedniego sezonu, Jagiellonia wygrała dziewięć swoich ostatnich pojedynków. Po raz ostatni żółto-czerwoni nie schodzili z placu boju zwycięscy jeszcze w pamiętnym meczu na Łazienkowskiej z Legią, który przegrali w bardzo kontrowersyjny sposób 0:1. Jak widać, tamte wydarzenia tylko wzmocniły młody zespół z Białegostoku.

Sparingi:

20 czerwca: Tur Bielsk Podlaski 0-3 Jagiellonia Białystok
Karol Mackiewicz 10, Łukasz Sekulski 27, Piotr Grzelczak 54.

24 czerwca: Zagłębie Lubin 0-4 Jagiellonia Białystok
Patryk Tuszyński 7, 32, Karol Świderski 64, Łukasz Sekulski 83

11 lipca: Jagiellonia Białystok 2-1 Dolcan Ząbki
Przemysław Frankowski 9, Łukasz Sekulski 48 - Marcin Krzywicki 75

1. runda el. Ligi Europy:

2 lipca: Kruoja Pakruojis 0-1 Jagiellonia Białystok
Karol Świderski 90

9 lipca: Jagiellonia Białystok 8-0 Kruoja Pakruojis
Maciej Gajos 3, Karol Świderski 8, Patryk Tuszyński 18, 45, 49, Przemysław Frankowski 64, 75, 80

Nasze przewidywania: pierwsza piątka, walka o podium i europejskie puchary

Dla Jagiellonii najważniejszym celem w rundzie zasadniczej będzie awans do grupy mistrzowskiej. Naszym zdaniem, jeśli nic nieoczekiwanego w trakcie rozpoczynających się rozgrywek się nie wydarzy, żółto-czerwoni z Białegostoku bez większych problemów powinni ten cel zrealizować. Biorąc pod uwagę rozsądną politykę kadrową, Jaga nadal jest drużyną na pierwszą piątkę Ekstraklasy, a przy korzystnych wiatrach ponownie może powalczyć o podium, a być może nawet o mistrzostwo Polski. Pomimo utraty Michała Pazdana, ekipa Michała Probierza kadrowo wydaje się być silniejsza niż przed rokiem, ale nie wiadomo, jak na tę drużynę wpłynie rozpoczęty 2,5 tygodnia przed większością rywali sezon i brak typowego okresu przygotowawczego. Tutaj pozostaje pewien znak zapytania, jednak dobra forma białostoczan pozwala wierzyć, że Jagę stać na kolejny dobry wynik w Ekstraklasie.

Kadra pierwszej drużyny Jagiellonii Białystok na sezon 2015/16

Bramkarze: Bartłomiej Drągowski, Krzysztof Baran, Krzysztof Karpieszuk, Kacper Rosa
Obrońcy: Filip Modelski, Sebastian Madera, Igors Tarasovs, Piotr Tomasik, Martin Baran, Rafał Augustyniak, Michał Pawlik, Jonatan Straus, Marek Wasiluk, Kamil Pajnowski.
Pomocnicy: Rafał Grzyb, Maciej Gajos, Karol Mackiewicz, Nika Dzalamidze, Taras Romańczuk, Przemysław Frankowski, Jacek Góralski, Konstantin Vassiljev, Przemysław Mystkowski, Emil Łupiński.
Napastnicy: Patryk Tuszyński, Jan Pawłowski, Piotr Grzelczak, Łukasz Sekulski, Emil Gajko, Karol Świderski.

Sztab szkoleniowy

Trener: Michał Probierz.
Asystenci: Krzysztof Brede, Dariusz Jurczak
Trener bramkarzy: Grzegorz Kurdziel
Kierownik drużyny: Arkadiusz Szczęsny
Fizjoterapeuci: Marcin Piechowski, Jarosław Ołdakowski

Obserwuj

@KubaSeweryn

Jagiellonia Białystok

@JagielloniaNews

Więcej o JAGIELLONII BIAŁYSTOK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24