Rosjanie tylko zremisowali z Azerbejdżanem, ale awansowali na mundial

Jakub Seweryn
Reprezentacja Rosji zremisowała w Baku z Azerbejdżanem 1:1, ale i tak awansowała na mistrzostwa świata, które odbędą się w przyszłym roku w Brazylii. Gola dla gości zdobył Szirokow, a w 90. minucie do wyrównania doprowadził Dżawadow.

Rosjanie, aby awansować do mistrzostw świata, musieli dzisiaj co najmniej zremisować w Azerbejdżanie, ale ich mecz rozpoczął się dla nich znakomicie. Już po kwadransie gry zagranie Victora Faizulina na bramkę zamienił Roman Szirokow i celnym strzałem w sytuacji sam na sam z bramkarzem rywali sprawił, że zadanie zaklepania biletów do Brazylii dla zawodników Fabio Capello stało się znacznie łatwiejsze. Z reprezentacji Rosji zeszła presja związana z wynikiem, dzięki czemu to właśnie ona w pełni dominowała na stadionie w Baku. Do przerwy Kierżakow i spółka prowadzili 1:0, a to prowadzenie mogło być nawet wyższe, na przeszkodzie stanęła ich nieskuteczność oraz dobra postawa bramkarza Azerów, Agajewa.

Po wznowieniu gry to wciąż gracze Capello chcieli za wszelką cenę zdobywać kolejne gole, ale nie byli w stanie nawet w najlepszych możliwych sytuacjach pokonać Agijewa. Męczącym się gościom jednak zdecydowali się pomóc gospodarze, którzy na kwadrans przed końcem musieli grać w dziesiątkę po brutalnym faulu Miedwiediewa. Mimo to w 90. Minucie sprawdziło się powiedzenie, że wykorzystane sytuacje lubią się mścić, a do siatki Rosjan trafił rezerwowy Dżawadow. Mimo nerwowej końcówki mecz w Baku zakończył się remisem 1:1, ale nawet ta strata punktów nie przeszkodziła Rosji awansować po raz pierwszy od 12 lat na piłkarskie mistrzostwa świata, które odbędą się w czerwcu w Brazylii.

Azerbejdżan – Rosja 1:1 (0:1)

Bramki: Dżawadow 90’ - Szirokow 16’

Azerbejdżan: Agajew – Szukurow, Levin, Sadygow, Allahwerdyjew – Miedwiediew, Abisow – Abdulajew (79’ Amirgulijew), Alijew, Ismaiłow (46’ Karajew)– Dadasow (83’ Dżawadow).

Rosja: Akinfiejew – Kozłow, Ignaszewicz, Bierezucki, Kombarow – Głuszakow, Szirokow, Faizulin (46’ Szatow) – Kokorin, Kierżakow, Samiedow (82’ Mamajew).

Żółte kartki: Samiedow, Głuszakow
Czerwona kartka: Medwiediew (73’, Azerbejdżan, za faul)