Słowenia liderem grupy C

Marcin Makowski
Piłkarze Słowenii pokonali w Polokwane Algierię 1:0 i objęli prowadzenie w tabeli grupy C. Gola na wagę trzech punktów zdobył w 79. minucie Robert Koren.

Grupa C: Algieria 0:1 Słowenia (0:0)

Bramki: 0:1 Robert Koren (79).

Żółta kartka - Algieria: Abdelkader Ghezzal, Hassan Yebda. Słowenia: Aleksander Radoslavljevic, Andrej Komac. Czerwona kartka za drugą żółtą - Algieria: Abdelkader Ghezzal (73).

Sędzia: Carlos Alberto Batres (Gwatemala). Widzów 30 325.

Algieria: Fawzi Chaouchi - Madjid Bougherra, Rafik Halliche, Anthar Yahia, Nadir Belhadj - Karim Matmour (80. Rafik Saifi), Hassan Yebda, Mehdi Lacen, Karim Ziani - Foued Kadir (82. Adlane Guedioura), Rafik Djebbour (58. Abdelkader Ghezzal).

Słowenia: Jasmin Handanovic - Miso Brecko, Marko Suler, Bostjan Cesar, Bojan Jokic - Valter Birsa (84. Nejc Pecnik), Robert Koren, Aleksander Radoslavljevic (87. Andrej Komac), Andraz Kirm - Zlatko Dedic (52. Zlatan Ljubijankic), Milivoje Novakovic.

Początek spotkania nie przyniósł wielu emocji. Choć pierwszy celny strzał Algieria oddała już 3. minucie, kiedy to Nadir Belhadji próbował z rzutu wolnego zaskoczyć bramkarza Samira Handanovicia, to na kolejne podbramkowe okazje musieliśmy jeszcze długo czekać. W 36. minucie dobrą okazję do objęcia prowadzenia miała Algieria, ale piłka po strzale Rafika Halliche minimalnie minęła słupek słoweńskiej bramki. Na odpowiedź piłkarzy z Europy musieliśmy poczekać do 43. minuty. Valter Birsa popisał się precyzyjnym strzałem pod poprzeczkę, ale jeszcze lepiej interweniował bramkarz Algierii Faouzi Chaouchi, wybijając piłkę na rzut rożny.

Początek drugiej części gry nie przyniósł sporych zmian. Gra nadal toczyła się w środku pola i żadna z drużyn nie była w stanie zagrozić bramce rywali. Z czasem jednak do głosu coraz bardziej zaczęli dochodzić Słoweńcy, którzy w widoczny sposób przejmowali inicjatywę i konsekwentnie budowali swoją przewagę na boisku. W 58. minucie trener Algierii, Rabah Saadane, zdecydował się na zmianę, która miała wielki wpływ na dalsze losy meczu. Wprowadzony na boisko Abdelkader Ghezzala już w pierwszej akcji obejrzał żółtą kartkę. W 73. minucie ten sam piłkarz za przyjęcie piłki ręką otrzymał od sędziego kolejna indywidualną karę i musiał opuścić boisko. Dzielnie broniąca się do tej pory Algieria nie była w stanie w osłabieniu odeprzeć kolejnych ataków rywali i 79. minucie straciła, jedynego jak się potem okazało, gola. Na strzał zza pola karnego zdecydował się Robert Koren, a piłka po jego strzale minęła bramkarza i wpadła do bramki tuż obok jej prawego słupka. Mimo ambitnych prób reprezentantów Algierii, nie byli oni już w stanie zmienić niekorzystnego rezultatu i z trzech punktów mogą cieszyć się Słoweńcy. Radość naszych eliminacyjnych pogromców jest tym większa, że po wczorajszym remisie Anglii z USA, objęli oni prowadzenie w grupie C i znacznie przybliżyli się do awansu do fazy pucharowej.