Weekend byłych Portowców: bramka Adama Buksy, asysta Kacpra Kozłowskiego

Jakub Lisowski
Sebastian Kowalczyk był na meczu Pogoni z Wartą Poznań.
Sebastian Kowalczyk był na meczu Pogoni z Wartą Poznań. pogonszczecin.pl
Sebastian Kowalczyk jako pierwszy z byłych piłkarzy Pogoni Szczecin ma już świąteczną przerwę. A najlepiej w weekend wypadł Adam Buksa.

Sebastian Kowalczyk zakończył już swoje tegoroczne występy w Major League Soccer. Jego zespół Houston Dynamo przegrało w półfinale play-off z zespołem z Los Angeles i były pomocnik Pogoni mógł szybciej wrócić do kraju. Czas spędza z niedawno narodzonym dzieckiem i w byłym klubie. Przed meczem Portowców z Wartą odebrał pamiątkową tablicę oraz uczestniczył m.in. w drużynowej wigilii. Udzielił też kilku wywiadów i… skrytykował trenera Jensa Gustafssona. Stwierdził m.in. że „nie widać postępu w porównaniu z Pogonią Kosty Runjaica”.

Kowalczyk do USA wyleciał w sierpniu. Jego dorobek to 8 występów w rundzie zasadniczej i 4-minutowy epizod w play-offach. W sumie 358 minut i 1 asysta.

20-letni Mateusz Łęgowski wrócił do podstawowego składu US Salernitany, ale jego drużyna przegrała u siebie z Bologną 1:2 i nadal zajmuje ostatnią pozycję w Serie A. Łęgowski w niedzielę zagrał 64 minuty.

Adrian Benedyczak wyleczył drobny uraz i jako joker Parmy pojawił się na boisku w meczu z Palermo. Zagrał w ostatnim kwadrasie, a spotkanie zakończyło się remisem 3:3. Goście w 90. minucie prowadzili 3:1. Mimo straty punktów Parma wciąż jest liderem Serie B, ale ścisk w czołówce bardzo duży.

Kacper Kozłowski zanotował asystę w wygranym 2:0 meczu jego Vitesse Arnhem z Heracles w holenderskiej elicie. Pomocnik grał 81 minut. I była to jego 3 asysta w sezonie. Vitesse jest przedostatnie w tabeli, ale w najbliższą niedzielę zagra na boisku sąsiada – Almere. W II lidze holenderskiej bramkę zdobył Piotr Parzyszek, który dla Emmen zdobył już 6 goli i 2 asysty w 18 meczach.

Bardzo ciekawy jest dorobek Adama Buksy wypożyczonego z Lens do Antalyasporu. W 13 meczach – 8 bramek i 2 asysty. W sobotę Buksa rozegrał pełne spotkanie z Karagumruk, a jego zespół wygrał 2:1. Buksa strzelił na 1:0, a w 93. minucie dostał żółtą kartkę (4. w sezonie).

Jakub Piotrowski został kapitanem Ludogortsa Razgrad (ekstraklasa Bułgarii), a jego zespół w hicie kolejki ograł 1:0 CSKA w Sofii. Piotrowski bez bramki (tydzień wcześniej zdobył 2 z Botew). Zwycięskiego gola zdobył Spas Delew – były skrzydłowy Pogoni.