Ze Zbąszynka na Narodowy! Finał wojewódzki „Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku?” w czwartek i piątek

Alan Rogalski
Alan Rogalski
ZAP Zbąszynek
ZAP Zbąszynek OSiR Zbąszynek
Udostępnij:
Po niespełna trzech latach przerwy spowodowanej epidemią koronawirusa w Polsce, młodzi piłkarze i piłkarki wracają do zmagań w "Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" i gry o Stadion Narodowy. Przed nami finał wojewódzki w Zbąszynku. To tam w czwartek i piątek rozstrzygnie się, kto będzie rywalizował w rozgrywkach centralnych z naszego regionu.
Ze Zbąszynka na Narodowy! Finał wojewódzki „Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku?” w czwartek i piątek

– To się nie dzieje tylko na Camp Nou, ale także na Narodowym! – krzyczał do mikrofonu komentator Mateusz Borek, gdy Alan Krysiński, niczym Leo Messi z FC Barcelona, na niemal 30 s przed końcem meczu, strzałem z rzutu wolnego zdobył zwycięską bramkę. Gdy ostatni raz odbywał się „Turniej z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”, wygrała w nim właśnie wspomniana SP-4 z 18-tysięcznego Kostrzyna w Lubuskiego, która w finale U-12 pokonała 3:2 rówieśników ze stolicy. To było trzy lata temu.

SP-4 Kostrzyn triumfuje na Stadionie Narodowym w turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"!

Dudek grała w turnieju

Teraz będzie to już XXII edycja tego największego turnieju piłkarskiego w Europie, do której eliminacje powiatowe rozpoczęły się jeszcze w tamtym roku. Za to od 16 maja do 3 czerwca w całej Polsce odbywają się finały wojewódzkie, w których wystąpi ponad 1600 zespołów w trzech kategoriach wiekowych: do ośmiu, dziesięciu i dwunastu lat. To triumfatorzy tych dwóch ostatnich grup, na poziomie wojewódzkim, pojawią się w Warszawie 11-14 czerwca.

Szansę na to mają nie tylko szkoły, ale również kluby sportowe, UKS-y czy też inne podmioty, prowadzące działalność sportową. – Te rozgrywki to szansa dla młodych piłkarek i piłkarzy z całego kraju na doskonałą zabawę, wzmacniającą więzi wewnątrz drużyny oraz pozwalającą na zawarcie nowych znajomości. To również szansa na pokazanie swojego talentu w meczach obserwowanych przez wielu kibiców i ekspertów. Nie jest przypadkiem, że w dotychczasowych edycjach Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” występowali późniejsi reprezentanci i reprezentantki Polski. Jako PZPN robimy wszystko, żeby jak najwięcej uczestniczek i uczestników spełniło swoje marzenie i trafiło do drużyn narodowych. Pozostali przeżyją piękną przygodę, którą będą długo wspominać, i która – mocno w to wierzymy – sprawi, że aktywność fizyczna pozostanie z nimi na całe życie – mówi Cezary Kulesza, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.

We wszystkich edycjach turnieju wzięło udział blisko 2,5 miliona dzieci, a 1/3 uczestników to dziewczęta, w tym Paulina Dudek, kapitan reprezentacji Polski i gwiazda francuskiego PSG. – Te turnieje ukierunkowały mnie na to, co chce tak naprawdę robić w życiu. Uświadomiło mnie one, że piłka sprawia mi dużo radości i że chciałabym w nią grać profesjonalnie – przyznaje pochodząca ze Słubic wychowanka TKKF Stilon Gorzów, która jest ambasadorem turnieju. – Bycie ambasadorem to na pewno duży zaszczyt. W jakiś sposób może ta moja historia pomoże tym młodym dziewczynom samemu się spełniać.

– Uważam, że Turniej „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zrobił wspaniałą rzecz dla futbolu kobiecego. Te rozgrywki docierają do mentalności, dotykają aspektów społecznych i na przestrzeni lat spowodowały realną zmianę. Widać, że coraz więcej dziewczynek gra w piłkę, czuć rosnące zaangażowanie całych rodzin i coraz większą dostępność tego sportu w całej Polsce. Turniej wychował nam piłkarki jak Paulina Dudek, ale przede wszystkim wychował pokolenia ludzi obytych z piłką w wykonaniu dziewczynek, dla których jest to całkowicie naturalna rzecz. Ten niesamowity wpływ na całe środowisko to chyba największy sukces Turnieju – dodaje Nina Patalon, selekcjonerka reprezentacji Polski.

Czwórka triumfuje

Taką okazję wykorzystali właśnie kostrzynianie. Ci już pięć lat wstecz walczyli w finale U-10, ale jeszcze wówczas polegli na placu boju z warszawianami. Dwa lata po tym byli najlepsi. – Wiadomo, o takich rzeczach się nie zapomina. Zresztą, dzieciaki też będą o tym długo pamiętać. Zwłaszcza nagrodę, jaką było spotkanie z reprezentacją Polski i Robertem Lewandowskim. To było fajne ukoronowanie tego sukcesu – nie ukrywa Adam Bogdański, który wtedy był jednym z trenerów prowadzących „Czwórkę” i dodaje: – Moja żona, jak ogląda, gdy Alan strzela na 3:2, to płacze. Bo nikt w nas nie wierzył. Sam prezes Zbigniew Boniek pytał się prezesa Lubuskiego Związku Piłki Nożnej Roberta Skowrona, jak to jest, że to my wygramy finały krajowe?

SP-4 Kostrzyn wraca na Stadion Narodowy jako triumfator turnieju "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"

To pytanie wbrew pozorom było zasadne, bo Ziemia Lubuska określana jest mianem piłkarskiej pustyni. A to z tego względu, że lubuskie ekipy biją się jedynie na III-ligowym froncie. Z drugiej strony, wielu piłkarzy z lubuskiego grało i do tej pory gra w ekstraklasie czy zagranicznych ligach, oraz reprezentuje biało-czerwone barwy.

Kostrzyn i piłka? To idzie w parze! Adam Bogdański i jego Czwórka rozsławiają miasto od lat

Bogdański był wychowawcą takich, jak Dariusz Dudka czy Grzegorz Wojtkowiak, którzy pierwsze kroki stawiali w Kostrzynie. Niewykluczone, że w ich ślady pójdą też chłopcy z rocznika 2007. Alan Krysiński jest obecnie zawodnikiem FASE Szczecin, podobnie zresztą jak Sebastian Chuchnowski. Kacper Sikorski, który był MVP turnieju, gra dziś dla Pogoni Szczecin, a Oliwier Połomski występuje w Unionie Berlinie, choć przez chwilę był też w Śląsku Wrocław. – Tak pracujemy, my nikogo nie ograniczamy. Jeśli ktoś chce dalej podnosić swoje umiejętności, to niech idzie do dobrego klubu – stwierdza szkoleniowiec UKS Czwórka, będący też wojewódzkim koordynatorem turnieju, i dodaje, że sam w trakcie wieloletniej kariery trenerskiej, która niebawem dobiegnie końca, wystąpił w dziewiętnastu krajowych finałach różnych turniejów.

Zbąszynek gospodarz

Czy w tym roku któryś z naszych zawodników będzie miał możliwość zagrać na Narodowym i zrobić karierę taką jak Arkadiusz Milik, Jakub Moder, czy Kacper Kozłowski który też zaczynali w „Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”? To prawdopodobne, ale najpierw trzeba triumfować w wojewódzkim finale.

W czwartek o 9.45 na stadionie OSiR-u przy ul. Sportowej w Zbąszynku odbędzie się uroczyste otwarcie. Pierwszego dnia będą rywalizować chłopcy z kategorii U-12 i dziewczynki z U-12 i U-10. Zaś drugiego, w piątek, też od 9.45 – chłopcy w U-10 i U-8 oraz dziewczynki w U-8. Zmagania potrwają do ok. 15.30. Łącznie wystąpi 40 drużyn chłopięcych i 24 zespoły dziewczęce, a więc blisko 640 zawodników i zawodniczek.

Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku pełen emocji! [ZDJĘCIA]

Finał wojewódzki "Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku" - Lubuskie 2022

Powiat gorzowski: U8M – GKS Kłodawa; U8K – MUKS „PS” Kostrzyn; U10M - SP nr 3 Kostrzyn; U10K – MUKS „PS” Kostrzyn; U12M – SP nr 3 Kostrzyn; U12K – MUKS „PS” Kostrzyn.
Gorzów Wielkopolski: U8K – MUKS Stilon Gorzów; U10M – SP nr 21 Gorzów; U10K – MUKS Stilon Gorzów; U12M – SP nr 21 Warta Gorzów; U12K – TKKF Stilon Gorzów.
Powiat krośnieński: U8M – Dwójka Gubin; U10M – Dwójka Gubin; U12M – SP nr 5 Gubin.
Powiat międzyrzecki: U8M – Jedynka Międzyrzecz; U8K – Jedynka Międzyrzecz; U10M – Zespół Edukacyjny Skwierzyna; U10K – SP nr 1 Międzyrzecz; U12M – SP nr 6 Międzyrzecz; U12K – Jedynka Międzyrzecz.
Powiat nowosolski: U8M – SP Nowe Miasteczko; U10M – SP nr 6 Nowa Sól; U12M – SP nr 8 Nowa Sól; U12K – SP Nowe Miasteczko.
Powiat słubicki: U8M – Lubuska Akademia Słubice; U10M – Rzepin 2012; U12M – SP nr 1 Słubice.
Powiat strzelecko-drezdenecki: U8M – SP Zwierzyn; U10M – SP Zwierzyn; U10K – Bobrówko; U12M – SP Strzelce Kraj.; U12K – SP Zwierzyn.
Powiat sulęciński: U8M – Bosko Sulęcin; U10M – SP Wędrzyn; U12M – SP Słońsk.
Powiat świebodziński: U8M – ZAP Zbąszynek; U8K – SP Ołobok; U10M – SP Dąbrówka; U10K – SP Ołobok; U12M – SP nr 1 Świebodzin; U12K – SP Ołobok.
Powiat wschowski: U8M – SP nr 3 Korona Wschowa; U8K – SP nr 3 Korona Wschowa; U10M - SP nr 3 Korona Wschowa; U10K – SP Sława; U12M - SP nr 3 Korona Wschowa; U12K – Ciosaniec.
Zielona Góra: U8M – UKS AP Falubaz Zielona Góra; U10M – SP nr 10 Zielona Góra; U12M – SP nr 10 Zielona Góra; U12K – Muksiki 11 Zielona Góra.
Powiat zielonogórski: U8M – FS Sokół Bojadła; U10M – Pro Novo; U10K – SP Niwiska; U12M – SP Nietkowice; U12K – SP Niwiska.
Powiat żagański: U8M – Piast Iłowa; U10M – SP Iłowa; U12M – SP Iłowa.
Powiat żarski: U8M – MUKS Hat-Trick Lubsko; U8K – MKS Stal Jasień; U10M – SP Grabik; U10K – MKS Stal Jasień; U12M – Spartakus Lubsko; U12K – Promień Żary Woman.

Bartosz Zmarzlik i Sandra Grochowska

Bartosz Zmarzlik już po wakacjach. Zobacz, jak odpoczywał żu...

Bartosz Zmarzlik

Bartosz Zmarzlik ze Stali Gorzów świętuje urodziny! Tak zmie...

Dom i ogród Bartosza Zmarzlika, żużlowca Stali Gorzów

Bartosz Zmarzlik ze Stali Gorzów i jego dom w Kinicach. Tak ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Q&A z Bartoszem Kurkiem

Materiał oryginalny: Ze Zbąszynka na Narodowy! Finał wojewódzki „Turnieju z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku?” w czwartek i piątek - Gazeta Lubuska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Gol 24
Dodaj ogłoszenie