Za nami 8. kolejka holenderskiej Ekstraklasy. Jak co tydzień prezentujemy obszerne podsumowanie całej serii gier w Eredivisie. Sprawdź, jak zaprezentowali się Polacy oraz kto swoją grą zasłużył na uznanie. Zapraszamy do lektury!
05.10Feyenoord RotterdamFC Groningen4:0
05.10PSV EindhovenExcelsior Rotterdam3:0
05.10Ajax AmsterdamPEC Zwolle0:0

Vitesse Arnhem - ADO Den Haag 6:1 (5:1)

Bramki: Leerdam (5',14'), Derjick (31', samobójcza), Vejinović (37',40', rzut karny, 62', rzut karny) - Kramer (21')

Vitesse na dobre wraca do gry o czołowe lokaty w Eredivisie. W miniony weekend piłkarze z Arnhem nie zostawili suchej nitki na Bocianach z Hagi, którzy po zebraniu solidnego lania wrócili do domu bez punktów. Gospodarze byli perfekcyjni w każdym elemencie gry i ciężko było z nimi rywalizował w piątkowy wieczór. Tej próby nie podjęli piłkarze ADO, którzy zostawili rywalowi pole do popisu.

Heracles Almelo - NAC Breda 6:1 (3:0)

Bramki: Veldmate (10', rzut karny), Bruns (20'), Weghorst (40'), Pelupessy (64'), Bel Hassani (83'), Navratil (90') - Seuntjens (75')

Swoje pierwsze zwycięstwo w obecnym sezonie Eredivisie odnieśli zawodnicy Heraclesu Almelo. Odnieśli, co trzeba odnotować, w świetnym stylu gromiąc na własnym boisku NAC Breda aż 6:1. Gospodarze wyładowali frustrację wynikającą z licznych niepowodzeń i nie dali Bredzie dojść do "słowa" na boisku. Heracles powoli zaczyna marsz ku wyjściu ze strefy spadkowej, ale czy utrzyma wysoką formę?

SC Cambuur - FC Dordrecht 4:1 (2:0)

Bramki: de Ridder (1'), Ogbeche (6', 53'), van de Streek (57') - Meulens (87')

Zespół Filipa Kurty po kolejnej porażce znajduje się już na przedostatnim miejscu w ligowej tabeli. W drużynie z Cambuur debiut zaliczył natomiast Sebastian Steblecki, który nie miał jednak udziału przy żadnej z bramek, które padły po wejściu Polaka na boisku. Cambuur od początku sezonu jest w dobrej dyspozycji i zajmuje czwarte miejsce w Eredivisie.

Willem II Tillburg - SC Heerenveen 2:1 (0:1)

Bramki: Wuytens (76'), Ondaan (87') - Uth (41')

Niespodziewana porażka Fryzów w Tillburgu przerwała znakomitą serię tego zespołu. Heerenveen zagrało poniżej swojego optymalnego poziomu, co zemściło się w ostatnich minutach spotkania gdy chwilę dekoncentracji wykorzystał Ondaan. Willem gra w kratkę, ale jest już na miejscach gwarantujących możliwość gry w europejskich pucharach. Goście po tej porażce z pewnością stracą kontakt z czołówką, ale strata punktowa będzie naprawdę niewielka.

FC Utrecht - Go Ahead Eagles 2:3 (0:0)

Bramki: Kerk (49'), Boymans (51') - Turuc (54'), Vriends (74'), Rijsdijk (90')

Będący dotychczas w lepszej dyspozycji gospodarze stracili punkty w ostatnich minutach spotkania. Go Ahead Eagles niespodziewanie przywiozło z wyjazdu cenne trzy punkty, które są niezwykle ważne dla klubu walczącego o utrzymanie w Eredivisie. Mecz do końcowych minut był wyrównany i remis byłby bardziej sprawiedliwym wynikiem.

PSV Eindhoven - Excelsior Rotterdam 3:0 (2:0)

Bramki: Maher (35'), Narsingh (44'), Locadia (51')

Lider tabeli bez najmniejszych problemów uporał się Excelsiorem na własnym stadionie. PSV zagrało koncertowo nie pozwalając przeciwnikowi nawet na chwilę przejąć kontroli nad wydarzeniami na boisku. Jedyny zarzut do Boeren po tym meczu, to nieskuteczność, bowiem gospodarze nie potrafili wykorzystać wszystkich sytuacji, które wykreowali.

AZ Alkmaar - Twente Enschede 2:2 (1:0)

Bramki: Muhren (28'), Tanković (84') - Ebecilio (54'), Ziyech (59')

Niesamowita passa Tukkers trwa w najlepsze. Twente od początku sezonu nie doznało ani jednej porażki w meczach ligowych i pucharowych. Tym razem jednak kibice gości mają powody do rozczarowania, bo bramka stracona w ostatnich minutach pozostawia wrażenie niedosytu i nie wykorzystanej szansy na kolejne zwycięstwo. Remis należy jednak uznać za sprawiedliwy rezultat.

Feyenoord - FC Groningen 4:0 (1:0)

Bramki: Kazim (24'), Immers (58'), Boetius (84'), Te Vrede (89')

Świetną dyspozycję potwierdził Feyenoord. Kryzys z początku sezonu został zażegnany i zgrana ze sobą drużyna idzie od zwycięstwa do zwycięstwa, niszcząc ligowych rywali na boiskach Eredivisie. Tym razem ofiarą głodnych sukcesów Portowców stali się Zielono-Biali z Groningen, którzy po fatalnym występie wrócili do domu z czterema straconymi bramkami i zerowym dorobkiem punktów.

Ajax Amsterdam - PEC Zwolle 0:0 (0:0)

Zdecydowanie najsłabszy mecz kolejki. Na boisku w Amsterdamie nie działo się zupełnie nic, co mogłoby zaciekawić przeciętnego fana futbolu. Bezbramkowy remis i ogromny niedosyt po ciekawie zapowiadającym się spotkaniu nie krzywdzi jednak obydwu zespołów, które pozostały na czołowych miejscach w tabeli.

POLACY W HOLANDII

• Filip Kurto (FC Dordrecht) - 90 minut Kurty w meczu z Cambuur.
  • Arkadiusz Milik (Ajax Amsterdam) - Cały mecz Polaka na ławce rezerwowych.
  • Filip Bednarek (Jong Twente Enschede) - 90 minut w meczu z Jong Ajaksem w Eerste Divisie.
  • Sebastian Steblecki (SC Cambuur) - Steblecki zadebiutował w Eredivisie wchodząc na boisko w 76 minucie meczu z Dordrechtem.