BATE - Bayer LIVE! Czy Aptekarze znajdą receptę na mistrzów Białorusi?

Marcin Juszczyk
W meczu piątej kolejki grupy E Ligi Mistrzów BATE Borysów podejmie przed własną publicznością Bayer Leverkusen. Dla obu zespołów jest to bardzo ważny pojedynek i być może kluczowy w kontekście walki o awans do 1/8 finału. Na relację tekstową z tego spotkania zapraszamy do Ekstraklasa.net. Pierwszy gwizdek o godzinie 20:45.

Na pierwszy rzut oka bezsprzecznie faworytem tej potyczki są „Aptekarze”, ale powinni oni spodziewać się trudnej przeprawy. W Borysowie nikomu nie gra się łatwo. Wystarczy chociażby w tym miejscu wspomnieć, że przegrała tam Roma, a Barcelona do przerwy bezbramkowo remisowała.

Przed piątą serią gier w grupie E przewodzi Barcelona, która jest niemal pewna przepustki do fazy pucharowej. Druga Roma ma pięć „oczek”, trzeci Bayer cztery, a ostatnie BATE trzy. Dla drużyn z Borysowa i Leverkusen, marzących o 1/8 finału, jest to mecz z kategorii tych za „sześć punktów”. Remis nikogo nie zadowoli, a w przypadku zwycięstwa Romy na Camp Nou, zamknie on definitywnie klubom z Białorusi i Niemiec drogę do następnego etapu Ligi Mistrzów.

Na inaugurację Champions League na BayArena gospodarze pokonali BATE 4:1, ale nie bez kłopotów. Po pierwszych 45 minutach był remis 1:1 i dopiero w drugiej części meczu Bayer przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę. – Pamiętam pierwszy mecz w grupie z Bayerem. Moi zawodnicy byli pod wielkim wrażeniem jakości gry Leverkusen. Naprawdę byli od nas lepsi w wielu elementach – wspominał wrześniową konfrontację trener BATE Aleksandr Jermakowicz. – Mamy jeszcze szansę na drugie miejsce. Przed rozpoczęciem fazy grupowej powiedzieliśmy sobie, że chcemy konkurować z Bayerem i Romą – dodał szkoleniowiec białoruskiej ekipy.

W miniony weekend zarówno Bayer, jak i BATE w swoich ligach wzbogaciły się o trzy punkty. „Aptekarze” pokonali na wyjeździe Eintracht Frankfurt 3:1 i przerwali tym samym serię trzech porażek z rzędu. Natomiast zawodnicy z Borysowa rozgromili 5:0 Granit Mikaszewiczi.

Aleksandr Jermakowicz nie będzie mógł dzisiaj skorzystać z usług dwójki swoich podopiecznych. Urazy leczą Witalij Rodionow i Ihar Stasiewicz. Pierwszy z nich ma problemy z kolanem, a drugi ze stopą. Bardziej „okazale” prezentuje się lista nieobecnych w zespole pod batutą Rogera Schmidta, na której znajduje się aż siedem nazwisk. Omer Toprak nie wybiegnie na murawę Borysów-Arena z powodu czerwonej kartki otrzymanej trzy tygodnie temu w meczu przeciwko Romie, zaś Kyriakos Papadopoulos pauzuje za nadmiar żółtych kartek. Z kolei kontuzjowani są Lars Bender, Tim Jednaj, Roberto Hilbert, Seung Woo-Ryu i Charles Aranguiz.

Prawdopodobne składy
BATE: Czernik – Zawnerczik, Polaikow, Milunović, Mladenović – Jabłoński, A. Wołodko, Gordiejczuk, Hleb, M. Wołodko – Mozolevski
Bayer: Leno - Donati, Ramalho, Tah, Wendel - Kramer, Kampl; Bellarabi, Calhanoglu, Mehmedi - Hernandez.