Bawarczyk z krwi i kości. Thomas Mueller ma poprowadzić Niemcy do triumfu

Filip Kliber
Ma na swoim koncie wszystkie najważniejsze trofea klubowe oraz zdobyte z reprezentacją. Zdobył tytuł Mistrza Świata, został królem strzelców mundialu, wznosił do góry puchar za Ligę Mistrzów. Brakuje mu tylko złotego medalu z Mistrzostw Europy. Thomas Mueller i reprezentacja Niemiec zrobią wszystko, aby go zdobyć.

- Wydaje mi się, że jesteśmy silniejsi, niż na mundialu w Brazylii. Dwa lata temu nie mieliśmy tak silnej i szerokiej kadry – przyznał przed pierwszym meczem na Mistrzostwach Europy Thomas Mueller. – Eliminacje nie zawsze toczyły się po naszej myśli, spadła na nas fala krytyki, lecz byliśmy na to gotowi. Sami nie byliśmy zadowoleni z naszej gry. Od tamtej chwili wiele się zmieniło i jesteśmy świetnie przygotowani na Euro.

Mueller jest uwielbiany w Bayernie. To prawdziwy Bawarczyk – urodzony i wychowany w Bawarii, związany z klubem z Monachium już od drużyn juniorskich. Od lat jest także podporą siły ofensywnej niemieckiej reprezentacji. Fala krytyki, o której wspominał na przedmeczowej konferencji prasowej, nie uniknęła także jego samego, kiedy przed miesiącem nie wykorzystał rzutu karnego w półfinałowym meczu z Atletico Madryt. Niemieccy dziennikarze obarczali go winą za odpadnięcie Bayernu w ostatnim sezonie Pepa Guardioli na Alianz Arena, jednak Muellera to nie dotknęło. Kilka tygodni później zdobył z bawarskim klubem tytuł mistrza Niemiec, puchar kraju, a sam został trzecim, najskuteczniejszym zawodnikiem w Bundeslidze, zbierając na koncie 20 trafień.

Mueller w minionym sezonie, biorąc pod uwagę każde rozgrywki, zdobył łącznie 32 bramki – 20 właśnie w Bundeslidze, 8 w Lidze Mistrzów oraz 4 w Pucharze Niemiec. Dwie z nich, jedyne zdobyte w półfinale z Werderem Brema, przesądziły o awansie Bayernu do finału „Pokalu”.

Jest opisywany jako „koszmar obrońców”, który zawsze wie, gdzie ma się znaleźć. Kiedy otrzymuje piłkę w polu karnym można być niemalże pewnym, że nie zmarnuje sytuacji. Świetnie czyta grę. Rzadko bywa spóźniony. Mueller ma poprowadzić Niemców do triumfu na Mistrzostwach Europy.

Reprezentacyjna kariera

W niemieckiej kadrze debiutował w 2009 roku, lecz bez większego sukcesu. Przebojem wbił się na Mistrzostwa Świata, które odbyły się rok później. W meczu z Australią zdobył swoją pierwszą bramkę dla drużyny narodowej, a na koniec okazał się najskuteczniejszym strzelcem mundialu, razem z trzema innymi zawodnikami. Złoty But trafił jednak w jego ręce, ponieważ miał na swoim koncie najwięcej asyst. Otrzymał także tytuł najlepszego młodego zawodnika turnieju, a Niemcy te mistrzostwa zakończyły na 3. pozycji.

Dotychczas zagrał w pierwszym zespole Niemiec w 70 meczach i zdobył 31 bramek. W meczach eliminacyjnych do Mistrzostw Europy we Francji strzelił ich 8, w tym jedną w spotkaniu przeciwko reprezentacji Polski.

Mueller jest najdroższym zawodnikiem spośród obecnych powołanych przez Joachima Loewa. Portal „Transfermarkt” wycenia piłkarza Bayernu na 75 milionów Euro.