Ekstraklasa.net na inauguracji Danske Bank Premiership [ZDJĘCIA]

Paweł Jagiełło
Glentoran - Donegal Celtic 3-1
Glentoran - Donegal Celtic 3-1 Paweł Jagiełło
W weekend wystartowała północnoirlandzka Premiership. Obserwowaliśmy mecz Glentoran Belfast – Donegal Celtic. Derby stolicy Północnej Irlandii wygrał Glentoran 3:1 (2:1). Zobacz fotolerację z Belfastu!

Liga Irlandii Północnej jest drugą najstarszą piłkarską ligą na świecie. Najbardziej utytułowane północnoirlandzkie kluby, to Linfield oraz Glentoran. Oba kluby zwane są Wielką Dwójką Belfastu, a mecze pomiędzy nimi przyciągają największą uwagę kibiców piłkarskich w Irlandii Północnej i cieszą się największą liczbą kibiców na stadionie. Większość zawodników grających w Premiership na co dzień normalnie pracuje, a ''gwiazdy'' ligi, które można policzyć na palcach jednej ręki, zarabiają ok. 800 funtów tygodniowo.

Glentoran został założony w 1882 roku, jest to klub ze wschodniego Belfastu (protestancka część miasta), a swoje mecze domowe rozgrywa na stadionie The Oval. Barwy klubu są zielono-czerwono-czarne.

Rywalem Glentoranu w pierwszej kolejce był lokalny rywal, katolicki klub – Donegal Celtic. W związku z religijnym podtekstem tego spotkania, spodziewałem się gorącej atmosfery, zaciętej walki na boisku i sporej ilości widzów na trybunach. Niestety, rozczarowałem się, na stadionie The Oval zjawiło się tylko ok. tysiąca kibiców, a fanów gości, mimo że był to mecz derbowy zjawiło się zaledwie trzynastu. Gospodarze nie prowadzili żadnego dopingu, a grupka fanów Celticu dopingowała swój zespół tylko w pierwszej połowie.

Piłkarze Glentoranu od początku spotkania dominowali na boisku, a szybko zdobyte dwie bramki w 8. i 12. minucie ustawiły mecz. Zawodnicy Celticu próbowali odrobić straty, ale ich ataki były rozbijane przez dobrze grających obrońców gospodarzy. Tuż przed przerwą goście zdobyli bramkę kontaktową i do szatni schodzili z nadzieją na odrobienie strat. W drugiej części gry przebieg spotkania nie uległ zmianie. Spadło trochę tempo gry, ale na boisku w dalszym ciągu dominowali gospodarze, którzy po ładnej akcji w 57. minucie zdobyli trzecią bramkę i tym samym ustalili wynik spotkania.

SMecz mógł się podobać, przebiegał w szybkim tempie. Szkoda tylko, że na stadionie zjawiło się tak mało kibiców i nie prowadzono żadnego zorganizowanego dopingu.

Glentoran – Donegal Celtic 3-1 (2-1)