Eugen Polanski - kolejny "farbowany lis" zakończył piłkarską...

Eugen Polanski - kolejny "farbowany lis" zakończył piłkarską karierę. Co porabiają inni byli reprezentanci Polski

Zdjęcie autora materiału

Hubert Zdankiewicz

Polska

Aktualizacja:

Polska

W latach 2011-14 Eugen Polanski rozegrał w reprezentacji Polski 19 spotkań. Wystąpił na Euro 2012
1/25
przejdź do galerii

W latach 2011-14 Eugen Polanski rozegrał w reprezentacji Polski 19 spotkań. Wystąpił na Euro 2012
©Bartek Syta

Eugen Polanski zakończył piłkarską karierę. Na sportową emeryturę powędrował więc kolejny „farbowany lis”, bo tak, niezbyt elegancko, nazywano reprezentantów Polski, którzy z naszym krajem nie zawsze mieli dużo wspólnego. Co porabiają inni.
Akurat w przypadku Polanskiego pisanie, że niewiele miał wspólnego z Polską byłoby nadużyciem. Urodził się przecież w Sosnowcu jako Bogusław Eugeniusz Polański. Jego rodzice wyemigrowali jednak do Niemiec, gdy miał zaledwie trzy lata i tam stał się Eugenem. Zniknęła też polska pisownia nazwiska, a on sam dorastał jako piłkarz, występując w juniorskich reprezentacjach Niemiec. Był nawet kapitanem kadry U-21.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:Franciszek Smuda: Skąd mam brać piłkarzy? Z kibla ich nie wezmę

Teoretycznie nic złego, występy w juniorskich reprezentacjach naszych zachodnich sąsiadów ma za sobą również urodzony w Gliwicach (pod nazwiskiem Pniowski) Sebastian Boenisch, który w dorobku ma nawet mistrzostwo Europy U-21. Problem w tym, że Polanski wielokrotnie deklarował, że czuje się Niemcem i chce grać w dorosłej reprezentacji tego kraju. Zdanie zmienił dopiero, gdy okazało się, że nie ma na to szans, choć i wówczas nie zdystansował się do swojej "niemieckości".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Eugen Polanski: Chyba bardziej czuję się Niemcem niż Polakiem

Nie wszystkim się to spodobało, a sceptyczną była nie tylko część kibiców i dziennikarzy, ale również byli kadrowicze: Jan Tomaszewski, Tomasz Hajto i Radosław Gilewicz.

- Powołanie do kadry Polanskiego, którego rok wcześniej nie interesowała gra dla Polski, ale dla Niemiec, to zły pomysł. To nie jest zawodnik, który podniesie znacząco poziom reprezentacji - stwierdził ten ostatni.

Miał rację, choć trzeba Polanskiemu przyznać, że grając w biało-czerwonych barwach nie podstawiał nogi. Nie przebierał również w słowach. - Wiemy, że musimy wygrać, że musimy od pierwszej minuty, przepraszam, nap***dalać - wypalił przed naszym ostatnim meczem na Euro 2012 z Czechami, czym doprowadził do śmiechu zarówno selekcjonera Franciszka Smudę, jak i obecnych na sali dziennikarzy.Dla Polski mógł pograć dłużej, ale nie po drodze było mu z Adamem Nawałką i w maju 2014 roku ogłosił, że kończy reprezentacyjną karierę. Teraz w ogóle skończył, w wieku zaledwie 32 lat. Inna sprawa, że nie bardzo miał wyjście, bo po odejściu z TSG Hoffenheim przez pół roku nie mógł znaleźć klubu.

Nawałka zakończył temat Polanskiego w kadrze. "Z wiadomych przyczyn nie jest powoływany"


W październiku ubiegłego roku karierę zakończył również inny uczestnik Euro 2012, Ludovic Obraniak, który możliwość gry w biało-czerwonych barwach zawdzięcza dziadkowi - Polakowi. Poza tym jego związek z naszym krajem był dość luźny, praktycznie żaden.

Urodzony we Francji, spędził tam większą część swojej kariery, z przerwami na występy w Werderze Brema, Rizesporze i Maccabi Hajfa. W młodości grywał we francuskich młodzieżówkach i gdyby był lepszym piłkarzem, to zapewne wybrałby inną reprezentację.

Obraniak nigdy nie nauczył się nawet dobrze mówić po polsku, co nie podobało się kolegom z reprezentacji.Zrezygnował z niej w maju 2013 roku, skonfliktowany z ówczesnym selekcjonerem Waldemarem Fornalikiem. Odmówił również jego następcy i więcej propozycji nie otrzymał, choć w 2015 roku stwierdził, w rozmowie z „France Football”, że jest pół-Polakiem i pół-Francuzem, więc jego marzeniem jest gra dla Polski na Euro we Francji. Powołania się jednak nie doczekał.
Trzeba mu jednak przyznać, że kilka ładnych bramek dla Polski strzelił.1 »

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Wyniki

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Polub nas na Fejsie!