Jakub Lisowski
Drużyna Chemika Police zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie z kibicami po wygranej w Kamieniu Pomorskim fot. ariel szydłowski/kp chemik
Piłka nożna. Baraże o IV ligę oraz Klasę Okręgową były ostatnim akcentem piłkarskiego sezonu 2022/23 na Pomorzu Zachodnim.

Z IV ligi automatycznie spadły trzy ostatnie zespoły (Gavia Choszczno, Dąb Dębno i Hutnik Szczecin), ale jeszcze dwa zespoły musiały się wybronić przed spadkiem w starciu z zespołami z Klas Okręgowych. Wicemistrzowie grup zagrali półfinały między sobą, a w finale z czwartoligowcami. I tak: Gryf Kamień Pomorski podejmował Chemika Police, a GKS Manowo - MKP Szczecinek.

Gryf po raz drugi z rzędu walczył w barażach o powrót do IV ligi. I znów się nie udało. W decydującym spotkaniu na swoim boisku przegrał z czwartoligowym Chemikiem. Policzanie prowadzili 2:0, ale przed przerwą Gryf zdobył kontaktową bramkę, a tuż po zmianie stron wyrównał. Goście raz jeszcze objęli prowadzenie, ale stracili je w doliczonym czasie gry. Dogrywka bez bramek, więc rozstrzygały rzuty karne. Chemik wygrał ten konkurs 7:6 i razem z kibicami cieszył się z utrzymania.

W drugim spotkaniu barażowym o IV ligę też były karne. GKS Manowo uległ w nich MKP Szczecinek 2:4. Po 90 minutach było 0:0, po dogrywce 1:1. MKP pozostaje w IV lidze.

W weekend rozegrane też zostały cztery mecze o ostatnie miejsca w Klasach Okręgowych. Tu też gospodarzami spotkań były zespoły dotychczas grające w Klasach A. W porównaniu z barażami o IV ligę - gospodarze raczej wykorzystali atut boiska. Jedynie Sokół Suliszewo wygrał 2:1 w Stargardzie z rezerwami Kluczevii i zostaje w okręgówce.

OKS Center MD Goleniów pokonał 2:0 Wrzos Wrześnica, GKS Kołbacz rozbił 6:0 Czcibor Cedynia, a Masovia Maszewo do awansu potrzebowała tylko jednej bramki w spotkaniu z Polonią Płoty (drużyna Polonii i tak pozostanie w okręgówce, bo z ligi wycofała się Kotwica II Kołobrzeg).

Czerwiec to też czas baraży o Centralne Ligi Juniorów. Historyczne (pierwsze) osiągnięcie LFA Szczecin. Zespół juniorek awansował do CLJ U16. W dwumeczu szczecinianki były lepsze od Victorii SP2 Sianów (1:1 w Szczecinie, 7:2 w Sianowie).

W barażach o CLJ U15 trampkarze Pogoni Szczecin ograli Zawiszę Bydgoszcz (7:0 i 2:5), za to bez powodzenia walczyli o CLJ U17 chłopcy z Salosu Szczecin.

Nasz zespół nie wykorzystał dużej szansy, bo w Tczewie było 0:0, choć szczecinianie przez większość meczu grali w liczebnej przewadze. W niedzielę Salos przegrał u siebie 0:1 i znów nie wrócił do CLJ.