Jak radzili sobie Polacy w ligach zagranicznych? (RAPORT, WIDEO)

Marcin Trzyna
Kamil Grosicki
Kamil Grosicki staderennais.com
Jak zaprezentowali się w weekend polscy piłkarze, grający w zagranicznych ligach? W naszym zestawieniu brani są pod uwagę jedynie zawodnicy, którzy znaleźli się w osiemnastce meczowej danego zespołu występującego na poziomie pierwszej i drugiej ligi.

Anglia:
Championship:

Tomasz Cywka (Blackpool) – “Mandarynki” przegrały 0:2 z Nottingham Forest w 1. kolejce drugiej ligi angielskiej. Tomasz Cywka rozegrał całe spotkanie w drużynie Blackpool.

Radosław Majewski (Huddersfield) – Radosław Majewski rozegrał 58 minut w barwach Huddersfield w przegranym meczu 0:4 z Bournemouth.

Bartosz Białkowski (Ipswich) – Ipswich wygrało 2:1 z Fulham, jednak nasz bramkarz całe spotkanie spędził na ławce rezerwowych.

Belgia:
Jupiler League:

Waldemar Sobota (Club Brugge) – Club Brugge zremisowało 1:1 na wyjeździe z Zulte Waregem. Były skrzydłowy Śląska Wrocław rozpoczął spotkanie w podstawowej jedenastce i rozegrał 75 minut. Brugia po 3 kolejkach ma 7 punktów na swoim koncie.

Proximus League:

Piotr Parzyszek (Sint Truiden) – Pełne 90 minut Piotra Parzyszka w barwach Sint Truiden. Zespół młodzieżowego reprezentanta Polski zremisował na wyjeździe z Mons 1:1. Parzyszek był aktywny, kilka razy zagroził bramce gości.

Bułgaria:
A PFG:

Adam Stachowiak (Botev) – Botev Plovdiv zremisował na własnym stadionie z Litexem Łowecz 3:3. Adam Stachowiak całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych Boteva, który po 4 kolejkach ma na swoim koncie 8 punktów.

Chiny:
Super League:

Krzysztof Mączyński (Guizhou) – Zwycięstwo Guizhou Renhe nad Shanghai Shenxin 1:0. Były zawodnik Górnika rozegrał całe spotkanie w barwach Guizhou, które plasuje się 5. pozycji w ligowej tabeli z dorobkiem 30 punktów.

Francja:
Ligue 1:

Kamil Grosicki (Rennes) – Stade de Rennes przegrało na wyjeździe z Olympique Lyon 0:2. Kamil Grosicki spotkanie rozpoczął na ławce rezerwowych, a na boisko wszedł w 75. minucie zastępując N’tepa.

Holandia:
Eredivisie:

Arkadiusz Milik (Ajax) – Debiut Arkadiusza Milika w Eredivisie. Ajax Amsterdam wygrał 4:1 z Vitesse Arhnem, a reprezentant Polski rozegrał 59 minut. Milik był raczej niewidoczny, choć kilka razy dograł niezłe piłki do kolegów z drużyny.

Filip Kurto (Dordrecht) – Debiut Filipa Kurto w barwach Dordrecht w wygranym meczu 2:1 z Heerenveen. Polski bramkarz w doliczonym czasie gry został ukarany żółtą kartką za grę na czas.

Eerste Divisie:

Filip Bednarek (Jong Twente) – Zespół Polaka przegrał 0:1 z VVV Venlo. 21-letni golkiper rozegrał całe spotkanie w barwach młodej drużyny Twente Enschede.

Islandia:
Division 1:

Tomasz Łuba (Olafsvik) – Tomasz Łuba rozegrał pełne 90 minut w spotkaniu z Grindavik. Drużyna Polaka przegrała 0:2 i po 15 kolejkach plasuje się na 6. miejscu w tabeli.

Łotwa:
Virsliga:

Dariusz Łatka (Jelgava) – Drugi mecz Dariusza Łatki w barwach FK Jelgava. Drużyna Polaka wygrała 1:0 z Ventspilsem i obecnie plasuje się na 3. pozycji łotewskiej ekstraklasy.

Niemcy:
2. Bundesliga:

Rafał Gikiewicz (Brunszwik) – Eintracht Brunszwik wygrał z FC Heidenheim 3:0, a Rafał Gikiewicz zachował czyste konto.

Piotr Ćwielong (Bochum) – Kolejny mecz Piotra Ćwielonga na ławce rezerwowych VfL Bochum. Drużyna Polaka wygrała 5:1 z Erzgebirge Aue.

Adam Bodzek (Fortuna) – Deklarujący chęć gry dla reprezentacji Polski defensor rozegrał cały mecz w barwach Fortuny Dusseldorf w meczu z Union Berlin. Spotkanie zakończyło się remisem 1:1. Po dwóch kolejkach niemieckiej drugiej ligi, Fortuna ma na swoim koncie 2 punkty.

Norwegia:
Tippeligaen:

Piotr Leciejewski (Brann) – Brann pokonało 1:0 zespół Aalesund. 29-letni golkiper rozegrał całe spotkanie w bramce przedostatniej drużyny norweskiej ekstraklasy.

Portugalia:
2 liga:

Paweł Dawidowicz (Benfica B) – SL Benfica B wygrała 3:2 z Trofense w 1. kolejce drugiej ligi portugalskiej. Debiut w drużynie zanotował Paweł Dawidowicz, który pojawił się na placu gry w 88. minucie spotkania.

Rosja:
Premjer Liga:

Adam Kokoszka (Torpedo) – Torpedo Moskwa zostało storpedowane przez Zenit Sankt Petersburg 8:1. Kokoszka rozegrał całe spotkanie i sprokurował rzut karny dla Zenitu, za co otrzymał żółtą kartkę.

Janusz Gol (Amkar Perm) – Amkar Perm dość niespodziewanie przegrał na własnym stadionie z FK Ufa 0:1. Były zawodnik Legii Warszawa rozegrał pełne spotkanie w barwach Amkaru.

Jakub Wawrzyniak i Damian Zbozień (obaj Amkar Perm) – Cały mecz z Ufa przesiedzieli na ławce rezerwowych.

Artur Jędrzejczyk (FK Krasnodar) – FK Krasnodar zremisował w wyjazdowym meczu z Uralem Jekaterynburg 1:1. Pełne 90 minut w defensywie Krasnodaru rozegrał Artur Jędrzejczyk.

Marcin Komorowski (Terek) – Terek Grozny zremisował 1:1 z Rubinem Kazań. Komorowski rozegrał całe spotkanie w barwach Tereka.

Maciej Rybus (Terek) – Reprezentant Polski rozegrał 76 minut w spotkaniu z Rubinem Kazań i zanotował asystę przy golu dla swojej drużyny. W 30. minucie Rybus został ukarany żółtą kartką. Terek po dwóch meczach ma na swoim koncie 4 punkty.

I Division:

Piotr Polczak (Wołga) – Kolejny bardzo słaby mecz Wołgi Niżny Nowogród. Spadkowicz z rosyjskiej ekstraklasy przegrał na własnym stadionie z Volgarem Astrakhan 0:2. Piotr Polczak rozegrał całe spotkanie w defensywie Wołgi.

Marcin Kowalczyk (Wołga) – Były zawodnik Śląska Wrocław całe spotkanie przeciwko Astrakhanowi spędził na ławce rezerwowych. Wołga po 6 kolejkach ma na swoim koncie 7 punktów i zajmuje 10. pozycję.

Rumunia:
I Liga:

Łukasz Szukała (Steaua) – Steaua Bukareszt zwyciężyła w wyjazdowym meczu z CFR Cluj 1:0. Defensor reprezentacji Polski rozegrał całe spotkanie, a w 52. Minucie spotkania został ukarany żółtą kartką. Cluj od 44. minuty grał w osłabieniu, ponieważ czerwoną kartkę otrzymał Negrut. Steaua po trzech meczach ma na swoim koncie komplet punktów.

Kamil Biliński (Dinamo) – Dinamo Bukareszt zremisowało 1:1 z ASA Targu Mures. Najlepszy strzelec Dinama rozegrał całe spotkanie. „Czerwone psy” mają na swoim koncie 7 punktów.

Michał Gliwa (Pandurii) – Porażka Pandurii Targu Jiu z Ceahlaul 0:1. Michał Gliwa całe spotkanie obejrzał z wysokości ławki rezerwowych. Zespół Polaka ma w swoim dorobku 2 punkty.

Szkocja:
Premiership:

Radosław Cierzniak (Dundee) – Dundee United wygrało w wyjazdowym meczu z Aberdeen 3:0. Polski golkiper rozegrał całe spotkanie w bramce Dundee.

Jarosław Fojut (Dundee) – Debiut Jarosława Fojuta w szkockiej ekstraklasie. Były zawodnik norweskiego Tromsoe rozegrał pełne 90 minut.

Szwecja:
Allsvenskan:

Paweł Cibicki (Malmoe) – Malmoe zremisowało przed własną publicznością z Goeteborgiem 2:2. Paweł Cibicki całe spotkanie przesiedział na ławce rezerwowych. Malmoe jest liderem szwedzkiej ekstraklasy z dorobkiem 41 punktów po 18 kolejkach.

USA:
North American Soccer League (2. poziom rozrywkowy)

Tomasz Zahorski (San Antonio) – Gol Tomasza Zahorskiego w meczu San Antonio – Indy Eleven. Polak wpisał się na listę strzelców w 28. minucie spotkania. Byłego reprezentanta Polski w 76. minucie zastąpił na boisku Touray. „Skorpiony” mają po 6 kolejkach 15 punktów na swoim koncie, natomiast Zahorski zdobył w tym sezonie już 3 gole.