Mundial 2014. Ciekawostki przed meczami dziesiątego dnia mistrzostw

mgs
Dziś dojdzie do rodzinnego pojedynku braci Boatengów - Jerome'a z Niemiec i Kevina z Ghany. Ponadto Nigeria powalczy o przełamanie trwającej 16 lat passy bez zwycięstwa na mundialu, a Bośnia będzie chciała wygrać swój pierwszy w historii mecz mistrzostw świata. Oto ciekawostki przed spotkaniami dziesiątego dnia mundialu.
  • Niemcy mogą odnieść dziś siódme z rzędu zwycięstwo w meczach mistrzostw świata (biorąc pod uwagę kwalifikacje).
  • Iran w pięciu ostatnich meczach na mundialu przegrał trzy razy i zanotował dwa remisy. Po raz ostatni w meczu na mistrzostwach świata pokonali Amerykanów 2:1 w 1998 roku.
  • Nigeryjczycy czekają na zwycięstwo na mistrzostwach już 16 lat. Po raz ostatni wygrali w 1998 roku.
  • Bośnia będzie miała dziś okazje, by odnieść pierwsze w historii zwycięstwo na mistrzostwach świata
  • Sead Kolasinac zdobył najszybszą bramkę samobójczą w historii mistrzostw świata, kiedy skierował piłkę do własnej bramki po dwóch minutach i dziewięciu sekund od rozpoczęcia meczu z Argentyną. Do tej pory rekord należał do reprezentanta Paragwaju, Carlosa Gamarra, który pokonał swojego bramkarza dwie minuty i 46 sekund po pierwszym gwizdku w spotkaniu z Anglią w Niemczech w 2006 roku.
  • Javier Mascherano i Niemiec Per Mertesacker rozegrają swój setny mecz w reprezentacji. Rekordzistą jest Javad Nekounam z Iranu, który zagrał w 140 meczach dla kraju.
  • Dziś dojdzie do bratobójczego pojedynku braci Baotengów. Jerome, który reprezentuje Niemcy, zagra przeciwko bratu z Ghany, a jest nim Kevin Prince-Boateng. Rodzeństwo występuję razem w Bundeslidze, Kevin-Prince to piłkarze Schalke, a Jerome Bayernu Monachium.
  • Bracia grali już ze sobą na mistrzostwach. W 2010 roku Niemcy pokonali Ghane 1:0 i zarówno Jerome, jak i Kevin przebywali wówczas na placu gry.
  • Zagrożeni pauzą w następnym meczu są Emir Spahic (Bośnia i Hercegowina), Mohammed Rabiu i Sulley Muntari (Ghana), Marcos Rojo (Argentyna) i Andranik Timotian (Iran)
  • Tego dnia w 1986 roku Francja grała z Brazylią w ćwierćfinale mistrzostw świata. Regulaminowy czas gry za sprawą goli Careci i Michaela Platiniego nie przyniosły rozstrzygnięcia i potrzebna była dogrywka, a później rzuty karne. W konkursie "jedenastek" górą byli "Trójkolorowi", którzy pomylili się tylko raz, a do bramkarza rywali nie pokonał tylko Platini.
  • Tego dnia w 1994 roku Diego Maradona po golu zdobytym w meczu z Grecją popisał się "narkotykową celebracją gola". Wielu ludzi zaczęło mieć podejrzenia, czy aby na pewno jego nadpobudliwość i dziwna radość po strzeleniu bramki nie jest związana z zażywaniem niedozwolonych środków, o co podejrzewano go już wcześniej. Dlatego też w drugim meczu Albicelestes przeciwko Nigerii Maradona niezwłocznie został wezwany na kontrolę antydopingową, której wynik okazał się być pozytywny.