Na celowniku: Piotr Wiśniewski (Lechia Gdańsk)

Jacek Czaplewski
Tym razem pod lupę wzięliśmy występ Piotra Wiśniewskiego w przegranym 1:2 pojedynku z Podbeskidziem Bielsko-Biała. "Wiśnia", grając na pozycji ofensywnego pomocnika, odpowiadał za kreowanie i inicjowanie ataku pozycyjnego. Zadaniom nie sprostał, a jedyna, bramkowa akcja została przeprowadzona tuż po jego zejściu.

Tydzień temu Wiśniewski wystąpił w setnym ligowym spotkaniu. Jubileusz uczcił zresztą strzelony golem; piątym w sezonie, a siedemnastym w ogóle w ekstraklasie. Siłą rzeczy bacznie przyglądaliśmy mu się w meczu z "Góralami". W meczu, w którym powinien wziąć na siebie odpowiedzialność za wynik, skoro jest jednym z najbardziej doświadczonych zawodników, na dodatek występującym na dziesiątce.

30-latek zagrał jednak przeciętnie. Nie współpracował ze skrzydłami, rzadko podawał też do wysuniętego Adama Dudy. Większość zagrań była z kategorii tych "na alibi"; do tyłu, do najbliższego partnera, bez podjęcia ryzyka, na łatwiznę. Stąd zresztą wzięło się tyle celnych podań w pierwszej połowie. Po zmianie stron było o nie trudniej, bo Wiśniewski w ogóle nie pokazywał się do gry. Trener Bogusław Kaczmarek zdjął go dopiero w 76. minucie, choć powinien zrobić to przynajmniej kwadrans wcześniej.

Wiśniewski trzy razy zdecydował się na strzał; dwa razy z akcji, raz z rzutu wolnego - zawsze z okolicy szesnastego metra. Żałować powinien szczególnie okazji z 28. minuty, gdy po podaniu Deleu miał trochę wolnej przestrzeni i czasu, na to by dokładnie przyjąć piłkę i przymierzyć (okazję zobaczysz tutaj).