Piłka nożna diamentowa. Futbol jest także domeną kobiet

Paula Duda
Drużyna Diamonds United
Drużyna Diamonds United materiały promocyjne
Poznały się na zajęciach wychowania fizycznego na Uniwersytecie Warszawskim. Stworzyły drużynę, regularnie trenują, organizują turnieje. Wszystko dla ogromnej pasji, bo, jak przekonują, polska piłka jest kobietą!

Kilka miesięcy temu w Warszawie dwie studentki, Magdalena Dembińska i Zuzanna Zychowicz, założyły amatorski kobiecy zespół piłkarski - Diamonds United. Dziewczyny po raz pierwszy zagrały pod tą nazwą we wrześniu 2013 roku podczas siódmej edycji turnieju "Kobiety Kobietom", w którym zajęły piąte miejsce. - Zadebiutowałyśmy w składzie, który liczył osiem osób. Wszystkie zawodniczki grają w naszych barwach do dziś - opowiadają Zuzia i Magda.

Obecnie Diamenty skupiają około dwudziestu entuzjastek piłki nożnej, które regularnie spotykają się na treningach w Wilanowie. - Atmosfera w drużynie jest świetna, na treningach jest wesoło. Daje mi to dużo radości i o to w tym chodzi - mówi Marta Andrzejczyk, która w przeszłości reprezentowała barwy m.in. Czarnych Sosnowiec, jednej z najbardziej utytułowanych drużyn kobiecych w Polsce. Diamonds United to dla niej okazja do kontynuowania pasji. - Tu jest nawet fajniej, bo nie mamy trenera, który by się za bardzo spinał, kiedy nam nie idzie. Walczymy dla samej idei, bawimy się - dodaje.

Celem Diamentów nie jest jednak tylko dobra zabawa, ale także chęć poszerzenia świadomości społecznej na temat kopiących piłkę przedstawicielek płci pięknej. - Udowadniamy, że nie trzeba być babochłopem, żeby grać, a niestety z tym najczęściej kojarzy się kobiecy futbol. Można poruszać się z gracją i finezją na boisku i być przy tym kobiecą - podkreśla Marta Andrzejczyk.

Niemalże natychmiast po powstaniu zespołu pomysł poparła Fundacja Sportowa Polska, której jednym z założycieli jest Robert Korzeniowski. - Zuzia Zychowicz zgłosiła się do nas na wolontariusza. Zainteresowałem się tym, że gra w piłkę, bo nasza fundacja wspiera sporty niszowe, a futbol kobiecy nadal uważam za taką dyscyplinę w Polsce. Wpadliśmy na pomysł, żeby coś wspólnie zrobić - mówi Dariusz Danilczuk, prezes fundacji.

I zrobili. W styczniu zorganizowali pierwszą edycję turnieju "Polska Piłka jest Kobietą". Wydarzenie cieszyło się duża popularnością, a mecz finałowy komentował dziennikarz Telewizji Polskiej, Rafał Patyra. 5 kwietnia w warszawskiej hali OSIR Włochy odbędzie się druga odsłona tego turnieju. Wystąpi dwanaście drużyn z całego kraju. Zgłoszenia zakończyły się jeszcze tego samego dnia, kiedy turniej został ogłoszony! - Uciekamy od tzw. mainstreamu, bo często sport jest skomercjalizowany, a sportowo kompletnie nieefektywny. W dziewczynach podoba mi się zapał i zaangażowanie - nie ukrywa Dariusz Danilczuk.

- W polskiej rzeczywistości nie ma miejsca dla kobiet, grających w piłkę amatorsko. Postanowiłyśmy to zmienić. Pierwszym krokiem było założenie drużyny, drugim organizowanie turniejów. Co będzie trzecim? Dowiecie się niebawem! - kończą tajemniczo Zuzia i Magda. Jeśli dziewczyny będą realizować swoje cele w takim tempie jak dotychczas, to o kolejne sukcesy można być spokojnym. Pozostaje jedynie trzymać za nie kciuki i cieszyć się, że nie brakuje w Polsce osób, które zupełnie bezinteresownie chcą zrobić coś pozytywnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24