Piotr Waśniewski: Orest Lenczyk? To było zarządzanie...

Piotr Waśniewski: Orest Lenczyk? To było zarządzanie kryzysem [WYWIAD cz. II]

Jakub Guder

Gazeta Wrocławska

Aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

Piotr Waśniewski: Orest Lenczyk? To było zarządzanie kryzysem [WYWIAD cz. II]
1/3
przejdź do galerii

©fot. Tomasz Hołod

Druga część rozmowy z Piotrem Waśniewskim prezesem Śląska Wrocław. Tym razem przede wszystkim o kulisach mistrzostwa Polski w 2012 roku i współpracy z Orestem Lenczykiem.
Jak Pan wspomina pierwszy swój pobyt w Śląsku? W tamtym czasie przez Oporowską przewinęło się mnóstwo barwnych postaci i wiele się wydarzyło.
Moje lata pracy w Śląsku to była jedna wielka przygoda. Ten obraz zaszedł trochę szarością, kiedy uwzględnimy ostatnie miesiące mojej pracy. Wówczas relacje między właścicielami były bardzo napięte. To się negatywnie odbijało na funkcjonowaniu klubu. Kiedy jednak skupimy się na tym, co tu udało się zrobić, to mogę tamte czasy wspominać w samych superlatywach.
Może też dlatego, że człowiek już trochę nie pamięta o tych trudnych kwestiach. Oczywiście to nie było pasmo niekończących się sukcesów. Było kilku zawodników, których bardzo chcieliśmy pozyskać, ale do nas nie trafili. Były też trudne decyzje, rozmowy dyscyplinujące… Mimo tego, że z dzisiejszej perspektywy tamten okres był bardzo komfortowy, to w rzeczywistości mieliśmy ogromne limity finansowe. To nie było tak, że dyrektor sportowy wskazywał zawodnika X, a z naszej pancernej kasy wysypywały się pieniądze. Miałem to szczęście, że drużyna, którą udało się wtedy zbudować, była też ciekawa medialnie. Były w niej wschodzące gwiazdy, ale też piłkarze będący właśnie na szczycie. Zawodnicy o ogromnym doświadczeniu. Nawet gracze pozyskiwani z zagranicy byli rozpoznawalni i szybko przebijali się do pierwszego składu.

No kilku niezłych „ananasów” było w tamtym składzie - zaczynając od Cristiana Diaza, a kończąc na Patriku Mrazie. Często trzeba było gasić różne pożary.
Uważam, że jeśli masz charakterną drużynę, to nawet lepiej. To świadczy o sile drużyny. Trudno sobie wyobrazić, że zespół, w którym są wszyscy świetnie poukładani, odnosi sukcesy. Na boisku może im bowiem zabraknąć tego, czego nie mają poza nim: zadziorności, momentami ograniczonej odpowiedzialności, czy cwaniactwa życiowego. Pełno mamy takich przykładów na świecie. Wracając do Diaza. Wokół niego było sporo kontrowersji zważywszy na koszty jego pozyskania. Dla mnie był jedną z niewielu ofiar przemiany Śląska Wrocław. Został pozyskany na prośbę trenera Tarasiewicza i miał być inwestycją. Wiedzieliśmy, że technicznie on absolutnie wykracza poza ramy ekstraklasy. To się potwierdzało w pierwszym okresie. Jego talent był przeogromny. Wielu jego kolegów mówiło, że na treningach było to lepiej widać niż na meczach. Miał to nieszczęście, że trafił na zmianę trenerów i kompletną zmianę koncepcji funkcjonowania drużyny. W kontekście Diaza nie mogliśmy od trenera Lenczyka egzekwować tego, czego oczekiwaliśmy od Ryszarda Tarasiewicza. On oczekiwał od nas tego transferu, wiedział, jaki to jest wydatek, jakie mamy oczekiwania wobec piłkarza i jakie plany na przyszłość. Zmiana szkoleniowca to wszystko ucięła. Z zawodnika, który był inwestycją, stał się kukułczym jajkiem. I tak uważam, że dużo wytrzymał jak na to, co go tu spotykało.

Ze strony Oresta Lenczyka?
Między innymi (śmiech). Ale też wewnętrznej presji. Każdy ze sportowców ma swoje ambicje. Rozwój kariery piłkarza jest wypadkową wielu czynników. Diaz jest dobrym przykładem, jak z dużego potencjału może nic nie wypalić. Trudno też wyobrazić sobie sytuację, że piłkarz, który podpisze satysfakcjonujący kontrakt, tak łatwo z niego zrezygnuje.

Kiedy wyciekły nagrania z rozmowy Oresta Lenczyka z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem pomyślał Pan, że to się jednak nie uda?
Ten moment i jeszcze „wesoły autobus” wracający z Gdańska mogły mieć moim zdaniem pozytywny wpływ na wynik. Wkład trenera jest bardzo ważny, ale jeśli sama drużyna jest tylko zbieraniną przypadkowych ludzi, którzy po treningu rozchodzą się w różne strony, to nie mamy gwarancji zgrania i wspólnej odpowiedzialności za projekt. To właśnie kłótnia z trenerem, prezesem, próba ustalenia, skąd prezes dowiedział się o pewnych wydarzeniach skonsolidowały drużynę. Zresztą pamiętam taką konferencję mniej więcej na miesiąc przed końcem ligi, kiedy to jeszcze nie byliśmy liderem, a to Sebastian Mila powiedział mi: „Prezesie - robimy mistrza!”. No i zrobiliśmy. Ja miałem trzymać dyscyplinę, ale wiedziałem też, że wszyscy prowadzimy jakąś grę. Podczas dyscyplinujących rozmów z kapitanem czy radą drużyny mówiłem, że ja mogę te rzeczy rozumieć, jako człowiek, ale nie mogę ich akceptować jako prezes. Uważam, że to była grupa bardzo zgranych ludzi, która miała między sobą pewne niesnaski. Widziałem jednak, że jak mieli wspólnie jeden cel, to byli wstanie odsunąć konflikty na dalszy plan i skupić się na grze. Nawet wtedy, kiedy nie mogli mieć pełnego zaufania do szkoleniowca. Nie demonizowałbym tego jednak.

Było tak, że w ostatnich kolejkach trener Lenczyk ustalał skład, a drużyna potem grała swoje?

DALSZA CZĘŚĆ ROZMOWY - KLIKNIJ TUTAJ
1 »

Komentarze (10)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
a jakie sa kulisy powolania Viceprezesa ?

Bisek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

a moze ktos opowie o kulisach powolania Viceprezesa W.Bochnaka na to stanowisko. To juz jest ponad wszysko zeby gierki polityczne wchodzily do pilki noznej.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lenczyk najlepszy trener w Polsce

Remik (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Lenczyk na Wrocławskim stadionie powinien mieć postawiony pomnik.
Najlepszy trener w Polsce !!!!
Silny charakter, duża wiedza - doświadczenie .
100 lat Orest !!!
Piękne czasy Sląska Wrocław...rozwiń całość

Lenczyk na Wrocławskim stadionie powinien mieć postawiony pomnik.
Najlepszy trener w Polsce !!!!
Silny charakter, duża wiedza - doświadczenie .
100 lat Orest !!!
Piękne czasy Sląska Wrocław DZIĘKUJEMY !
Szacunek dla Trenera że potrafił poukładać zespół
Wiśniewski nie wymądrzaj się tylko bierz się za robotę bo polecisz jak reszta ...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Macie kryzys

Teraz też (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

I nie potraficie nim zarządzać

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zgadzam się z ,, gera''

tomaszq7 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4

Lenczyk miał swoje metody i nie dał sobie po głowie chodzić. Popatrzcie na innych trenerów z wielkich klubów jakby np Simeone. Jakby był takim leśnym dziadkiem to by go już dawno te gwiazdy...rozwiń całość

Lenczyk miał swoje metody i nie dał sobie po głowie chodzić. Popatrzcie na innych trenerów z wielkich klubów jakby np Simeone. Jakby był takim leśnym dziadkiem to by go już dawno te gwiazdy wyśmiały. Ale ma Wielkie JAJA i nie daje sobie w kaszę dmuchać. Trzeba kogoś konkretnego aby wstrząsnął szatnią i te pseudo gwiazdeczki z potatuowanymi łapami co po meczach w nocy opychają się kebsami zagonić do roboty. Ale będzie ciężko bo jak w kasie pusto to kogo mogą zatrudnić. Coś mi mówi choć to smutne, że będzie I ligazwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Teraz jest pięć razy większy kryzys. No to zobaczymy jak to będzie ...

gera (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

Lenczyk z drużyną zajął 2-gie , 1-sze i 3-cie miejsce. To mało ?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
BYŁY WYNIKI I KONIEC

Za Leńczyka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5

A z wami nie musi sie zgadzać
Bo to trener powinien sobie dobierać zawodnikow i ich ustawiać po swojemu. Bo to on jest pierwszy rozliczany i pierwszy wylatuje, a nie WY ZARZĄD!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
kiedy ustawa: kopacze za złotówkę?

wesoły dynamista (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

Potrzebna jest ustawa o sprzedaży notorycznie zadłużonych i nierentownych kopaczy za złotówkę. Protest przedszkolanek pokazał, jakie zawody są niezbędne w społeczeństwie. Gdyby kopacze...rozwiń całość

Potrzebna jest ustawa o sprzedaży notorycznie zadłużonych i nierentownych kopaczy za złotówkę. Protest przedszkolanek pokazał, jakie zawody są niezbędne w społeczeństwie. Gdyby kopacze zastrajkowali nie byłoby pół posta oburzenia xDzwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
szacunek????

misiek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 1

To co p. Wasniewski mówi o trenerze Lenczyku , doskonale pokazuje problem Śląska....brak szacunku dla wyników i trzeżwej oceny realnych możliwości ( z jednej strony uważa, że tyluł był ponad miarę,...rozwiń całość

To co p. Wasniewski mówi o trenerze Lenczyku , doskonale pokazuje problem Śląska....brak szacunku dla wyników i trzeżwej oceny realnych możliwości ( z jednej strony uważa, że tyluł był ponad miarę, z drugiej bajdurzy niczym Romuś Andersen o sukcesach w pucharach). Trenera z wynikami pogonili ( bo puchary, bo trudny charakter, bo samopoczucie zawodników etc) . Teraz wloką się w tyle ligi dzięki bajkopisarzom Tadeuszom, ogladaja pusty stadion ale zawodnicy zadowoleni p. Wasniewski ???? Może podpytaj pan Stokowca co to cieżka praca, pomysł i jak to się ma do zadowolenia leni i patałachów ( pogonił ich z Lechii na 4 wiatry!!!!).zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Szkoda

mogł być lepiej (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

Nie wykorzystany okres po MP WKSu !!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Za wysoka poprzeczka

Koko (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 9

Niestety ale sukcesy Was przerosły. Była świetna koniunktura na WKS, nowy stadion, super skład i co się z tym wszystkim stało ? Zamiast wykorzystać falę popularności i większe dochody na budowanie...rozwiń całość

Niestety ale sukcesy Was przerosły. Była świetna koniunktura na WKS, nowy stadion, super skład i co się z tym wszystkim stało ? Zamiast wykorzystać falę popularności i większe dochody na budowanie fundamentów klubu, 6 lat po MP Śląsk jest słabeuszem ligi. Na stadion przychodzi gartska ludzi.
Panie Waśniewski, niestety również w Panu upatruję problemów uwczesnego Śląska.zwiń

Terminarz Ekstraklasy

Herb godpodarza Herb gościa
Brak danych
Więcej

Polub nas na Fejsie!

Tabela Ekstraklasy

Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
Awans do grupy mistrzowskiej
Miejsce w grupie spadkowej
1 Lechia Gdańsk Live 26 53 15 8 3 40-21
2 Legia Warszawa Live 26 51 15 6 5 40-25
3 Piast Gliwice Live 26 46 13 7 6 40-27
4 Pogoń Szczecin Live 26 41 12 5 9 38-33
5 Jagiellonia Białystok Live 26 40 11 7 8 41-37
6 Lech Poznań Live 26 39 12 3 11 38-35
7 Cracovia Live 26 39 11 6 9 31-29
8 Korona Kielce Live 26 39 10 9 7 34-36
9 Wisła Kraków Live 26 38 11 5 10 45-39
10 Zagłębie Lubin Live 26 37 11 4 11 41-36
11 Śląsk Wrocław Live 26 27 7 6 13 33-34
12 Górnik Zabrze Live 26 27 6 9 11 33-45
13 Miedź Legnica Live 26 27 7 6 13 27-48
14 Arka Gdynia Live 26 26 6 8 12 35-38
15 Wisła Płock Live 26 24 5 9 12 35-46
16 Zagłębie Sosnowiec Live 26 18 4 6 16 33-55