Dorota Kułaga
Korona Kielce kontra Górnik Zabrze. O piłkę walczy Adrian Dalmau.
Korona Kielce kontra Górnik Zabrze. O piłkę walczy Adrian Dalmau. PAP/Michał Meissner
Piłkarze Korony Kielce przegrali w poniedziałek pierwszy wyjazdowy mecz w tym roku w PKO BP Ekstraklasie. Na wyjeździe ulegli Górnikowi Zabrze 1:3. Podopieczni Kamila Kuzery mieli za mało argumentów, żeby zatrzymać bardzo dobrze grającego Lukasa Podolskiego i jego kolegów z drużyny.

Korona Kielce przegrała w Zabrzu z Górnikiem

Górnik Zabrze - Korona Kielce 3:1 (2:0)
Bramki: 1:0 Dominick Zator 35 (samobójcza), 2:0 Sebastian Musiolik 39, 2:1 Jewgienij Szykawka 68, 3:1 Adrian Kapralik 76.
Korona: Forenc - Zator, Malarczyk, Trojak, Briceag - Błanik (73. Konstantyn), Takać (83. Bąk), Remacle, Nono, Trejo (55. Fornalczyk) - Dalmau (55. Szykawka).
Górnik: Bielica - Szala, Janicki, Sekulić (78. Barczak), Kapralik - Rasak, Pacheco (66. Czyż), Siplak, Ennali (87. Lukoszek) - Podolski (87. Krawczyk) - Musiolik (66. Kozuki).
Sędziował: Tomasz Kwiatkowski z Warszawy.
Żółte kartki: Sekulić, Kapralik (Górnik).
Widzów: 11 506.

PKO Ekstraklasa. Mecz Górnik Zabrze - Korona Kielce ONLINE

Korona zaczęła z trzema zmianami w wyjściowym składzie w porównaniu do pierwszego spotkania z ŁKS Łódź. Na środku obrony Piotr Malarczyk zastąpił Bartosza Kwietnia, w środku pomocy szkoleniowiec postawił na Dalibora Takacia - zagrał za pauzującego za żółte kartki Yoava Hofmeistera. I wreszcie strzelec zwycięskiego gola w pojedynku z ŁKS Danny Trejo zastąpił Marcusa Godinho, również pauzującego za kartki.

Zobacz zdjęcia z meczu

W 6 minucie pierwszy strzał w tym meczu oddał Lukas Podolski, ale był on bardzo niecelny. Piłka poszybowała wysoko nad poprzeczką. W 10 minucie Lawrence Ennali minął w polu karnym Dominika Zatora, nie zdążył go zablokować Piotr Malarczyk. Zawodnik gospodarzy oddał mocny strzał, ale ofiarnie zablokował go Miłosz Trojak, przyjmując piłkę na twarz. Kapitan Korony był opatrywany przez sztab medyczny, ale po dwóch minutach wrócił do gry.

W 19 minucie Adrian Dalamu uderzył z pola karnego, ale piłka przeszła obok słupka. W 26 minucie z 25 metrów łądnie uderzył Dalibor Takać, ale na posterunku był Daniel Bielica.

W 35 minucie Adrian Kapralik minął w polu karnym jednego z zawodników Korony, uderzył z 11 metrów, tak niefortunnie interweniował Dominick Zator, że skierował piłkę do bramki.

W 36 minucie Korona wyrównała - strzelał Danny Trejo, piłkę do swojej bramki skierował Rafał Janicki. Gol nie został uznany, ponieważ piłkarz urodzony w Meksyku wcześniej był na spalonym.

Piłkarze Korony w ostatnich kilku minutach nie radzili sobie z wysokim pressingiem zespołu prowadzonego przez Jana Urbana. Grali przez to niepewnie w obronie.

W 39 minucie Lukas Podolski uderzył z rzutu wolnego. Bardzo mocno. ale w środek bramki. Konrad Forenc nie utrzymał piłki. Odbił ją, ale nie było żadnej asekuracji. Do futbolówki dopadł Sebastian Musiolik i z kilku metrów skierował do bramki.

Po pierwszej połowie Korona przegrywa 0:2. Obydwie drużyny oddały po dwa celne strzały, ale z goli cieszyli się tylko gospodarze. Kielecki zespół grał bardzo niepewnie w defensywie.

Do drugiej połowy Korona przystąpiła w tym samym składzie. W 49 minucie ponownie próbkę dużych możliwości dał Lukas Podolski. Uderzył mocno z 20 metrów, ale Konrad Forenc zdołał odbić futbolówkę.

W 68 minucie wprowadzony w drugiej połowie Jewgienij Szykawka zdobył bramkę dla Korony. Z rzutu wolnego zacentrował Dawid Blanik i "Sziki" pięknym strzałem głową zaskoczył Bjelicę.

Krótko trwała nadzieja Korony na to, żeby wywalczyć punkt w Zabrzu.

W 76 minucie Górnik wyprowadził "zabójczy" kontratak. Lukas Podolski popisał się indywidualną akcję, podał w tempo do Adriana Kapralika, który uderzeniem do pustej bramki podwyższył na 3:1.

W 80 minucie znakomitą interwencją popisał się Konrad Forenc po płaskim uderzeniu Lawrence'a Ennaliego.

Korona przegrała w Zabrzu 1:3. Była zespołem słabszym od Górnika, popełniła zbyt dużo błędów w defensywie, miała też dużo mniej argumentów w ofensywie. Bardzo widoczny był brak Yoava Hofmeistera, defensywnego pomocnika z Izraela, który musiał pauzować za kartki.

W 22. kolejce Korona zagra na Suzuki Arenie z Legią Warszawa. Mecz odbędzie się w niedzielę, 25 lutego, początek o 17:30.

XXX

Tak zapowiadaliśmy mecz Górnik - Korona

- Musimy bardzo mocno walczyć i punktować. Każdy mecz jest tym "o życie". Górnik pokazuje, że po odejściu Yokoty też jest drużyną. Przed nami ciężki, ale otwarty mecz i stać nas na to, by w Zabrzu wygrać

- powiedział na przedmeczowej konferencji Kamil Kuzera, trener Korony Kielce.

Korona Kielce w Zabrzu zagra bez leczących kontuzje Kyryło Petrowa i Jakuba Łukowskiego. Z powodu żółtych kartek nie mogą wystąpić Marcus Godinho i Yoav Hofmeister. Tego ostatniego w środku pomocy zastąpi Dalibor Takać.

– Wiemy jaka jest presja i o co gramy. Naszym celem jest zwycięstwo. Jeśli chodzi o mój styl gry i Yoava, to jesteśmy innymi zawodnikami. Ja jestem bardziej techniczny, więcej biegam, więcej rozgrywam. Yoaf ma świetny odbiór, jest bardzo dobry w defensywie. Nie da się nas porównać

- powiedział Dalibor Takać, pomocnik Korony.

Bilans ostatnich pięciu meczów pomiędzy Koroną a Górnikiem (za stroną Korony Kielce)

12.08.2023: Korona - Górnik (0:1)
6.04.2023: Górnik - Korona (1:1)
18.09.2022: Korona- Górnik (1:2)
19.06.2020: Górnik - Korona (3:2)
8.02.2020: Korona - Górnik (0:0)

Początek spotkania Górnik Zabrze - Korona Kielce w poniedziałek, 19 lutego o godzinie 19:00. Transmisja na kanałach Canal+ Sport, Canal+ Sport 3 oraz Canal+ Online. Sędzią głównym będzie Tomasz Kwiatkowski z Warszawy.