Pogoń Szczecin rozbiła Karabach Agdam. W Turcji wygrała wszystkie sparingi

Jacek Czaplewski
Pogoń Szczecin udanie zakończyła obóz przygotowawczy w Turcji. W ostatnim sparingu pokonała azerski Karabach Agdam 4:2. Jeszcze przed przerwą do siatki trafili Wahan Biczachczjan i Pontus Almqvist. Wynik przed końcem poprawili Leo Borges i Dawid Rezaeian.

Pogoń Szczecin lepsza od Karabachu Agdam

Karabach to najlepszy zespół ligi azerskiej, od lat występujący w europejskich pucharach. Tylko w tym sezonie dotarł do IV rundy eliminacji Ligi Mistrzów, zagrał w fazie grupowej Ligi Europy, a na wiosnę tak jak Lech Poznań zmierzy się w 1/16 finału Ligi Konferencji.

W zeszły piątek pierwszym sparingpartnerem Karabachu był Raków Częstochowa. Lider PKO Ekstraklasy wygrał gładko 3:0. Dzisiaj dobrze na tle tego mocnego rywala wypadła też Pogoń, dla której był to ostatni piłkarski akcent tureckiego zgrupowania.

Biczachczjan strzelił, potem zszedł z urazem

Początek sparingu należał do Azerów, ale to Pogoń w 26 minucie objęła prowadzenie. Po szarży Pontusa Almqvista jeden z obrońców rywali za krótko wybił piłkę, jeszcze w polu karnym przejął ją Wahan Biczachczjan, dwukrotnie poprawił na nodze, po czym uderzył precyzyjnie przy prawym słupku.

Kontuzjowany Ormianin zszedł z boiska przed upływem pierwszej połowy. Jego zmiennik Yadegar Rostami biegał ledwie... 5 minut, bo tak zadecydował trener Jens Gustafsson. Drugiego gola Pogoń dołożyła w doliczonym czasie kiedy błąd popełnił bramkarz Karabachu, niepotrzebnie wychodząc za szesnastkę. Z tej okolicy pokonał go aktywny w meczu Almqvist:

Sędzia przerwał grę przez kłótnię

Krótko po zmianie stron Karabach zdobył bramkę kontaktową. Bezpośrednio z rzutu wolnego piłkę przy prawym słupku zmieścił Marko Janković.

Sędzia z Turcji nieszczególnie panował nad meczem. W drugiej połowie goniącym wynik Azerom puszczały już nerwy i z tego powodu w 69 minucie trzeba było przerwać grę. W okolicach ławki rezerwowych Karabachu odepchnięty został Leonardo Koutris. Grek i faulujący go rywal obejrzeli czerwone kartki.

Tuż przed końcem zwycięstwo Pogoni przypieczętowali Leo Borges i Dawid Rezaeian. Brazylijczyk na raty pokonał bramkarza, natomiast młodzieżowiec z paru metrów zwieńczył kontratak. Ostatniego gola w meczu strzelili jednak Azerowie.

W szczytowym momencie transmisję na żywo śledziło ponad 4 tys. internautów. Poniżej do obejrzenia skrót meczu Pogoń - Karabach.

Pogoń wraca do Polski

W piątek (19 stycznia) dobiegnie końca jedyne zimowe zgrupowanie Pogoni. W tym czasie szczecińska drużyna rozegrała trzy sparingi. Wygrała wszystkie. Przed Karabachem dała radę rywalom z Rumunii - Petrolulowi Ploiești (2:1) i FCSB Bukareszt (2:0).

Pierwszy mecz o stawkę w 2023 roku Pogoń rozegra z Widzewem w Łodzi. Początek w kolejną sobotę (28 stycznia) o 17:30. Transmisję na żywo w paśmie otwartym przeprowadzi TVP Sport.

Pogoń Szczecin - Karabach Agdam 4:2 (2:0)

Bramki: Biczachczjan 26', Almqvist 45+1', Borges 88', Rezaeian 92' - Janković 49', Zoubir 95'
Czerwone kartki: Koutris 70' - Seydayev 70' (za przepychankę)
Żółte kartki: Fornalczyk, Koutris.

Pogoń Szczecin: Stipica (46' Klebaniuk) - Stolarski (46' Borges), Zech, Triantafyllopoulos, Koutris (71' Rezaeian) - Fornalczyk (46' Kowalczyk), Dąbrowski, Kurzawa, Biczachczjan (34' Rostami, 39' Zahović), Grosicki (81' Łęgowski) - Almqvist (58' Gorgon).

Wielu Polaków w tym oknie zmieniło swoje kluby. Ta zima z perspektywy transferów jest inna niż poprzednie z uwagi na katarski mundial. Piłkarze mieli bowiem okazję pokazać się na światowej scenie. Niektórzy jednak w ogóle do Kataru nie pojechali, a zmiany przez nich kluby są nieco zaskakujące. Oto lista reprezentantów Polski, którzy tej zimy zmienili otoczenie.Kliknij w prawo, by zobaczyć kolejne transfery reprezentantów Polski w tym oknie

Transfery reprezentantów Polski tej zimy. Biało-Czerwoni roz...