Polska kontra Czechy - bilans meczów i porównanie osiągnięć

Marcin Juszczyk
Reprezentacje Polski i Czech we wtorek zagrają ze sobą po raz siódmy w historii. Wpływ na tak małą liczbę dotychczasowych gier miały przemiany ustrojowe i polityczne. Wcześniej Polacy dziewiętnaście razy grali z Czechosłowacją, której Czesi według FIFA i UEFA są uważani za spadkobiercę. Obie drużyny mogą pochwalić się naprawdę bogatą historią i medalami wielu imprez.

BILANS MECZÓW

Polska - Czechosłowacja

Obie reprezentacje spotykały się ze sobą do 1993 roku dziewiętnastokrotnie. Po raz pierwszy w 1928 roku w Pradze. Gospodarze okazali się mało gościnni i zwyciężyli 3:2. Pierwszy raz Polacy ograli Czechosłowaków po II wojnie światowej, a dokładnie w 1948 roku w Warszawie. Bilans potyczek między Polską i Czechosłowacją zdecydowanie wypada na korzyść naszych południowych sąsiadów. Dziesięć razy wygrywali, pięć razy remisowali, a tylko cztery razy musieli uznać wyższość biało-czerwonych. Co ciekawe, tylko jeden mecz miedzy obydwiema reprezentacjami nie był towarzyski. W Warszawie w 1933 roku Polska i Czechosłowacja zmierzyły się ze sobą w ramach eliminacji do mistrzostw świata. Przyjezdni ograli miejscowych 2:1.

Polska - Czechy

Po rozpadzie Czechosłowacji i powstaniu dwóch oddzielnych państw, z Czechami mierzyliśmy się sześciokrotnie. Historia polsko-czeskich zaczęła się pisać 12 marca 1997 roku w Ostrawie. Ówcześni wicemistrzowie Europy rozegrali z Polską mecz towarzyski. Gospodarze wygrali 2:1. Honorowego gola dla Polski strzelił w 90. minucie Jacek Zieliński.

12 marzec 1997 - Ostrawa (mecz towarzyski)
Czechy - Polska 2:1
Bramka dla Polski: Zieliński 90'

Na możliwość zrewanżowania się Polacy musieli czekać dwa lata. 28 kwietnia 1999 roku podopieczni Janusza Wójcika pokonali na stadionie Legii Warszawa południowych sąsiadów 2:1. W szesnastej minucie wynik spotkania otworzył uderzeniem zza pola karnego Mirosław Trzeciak, a prowadzenie podwyższył w 49. minucie Artur Wichniarek, który wykorzystał błędy czeskich piłkarzy, minął bramkarza i trafił do siatki. Honor gości uratował Vratislav Lokvenc.

28 kwietnia 1999 - Warszawa (Stadion im. Wojska Polskiego, stadion Legii; mecz towarzyski)
Polska - Czechy 2:1 (1:0)
Bramki: Mirosław Trzeciak 16', Artur Wichniarek 49' - Vratislav Lokvenc 79'
Polska: Adam Matysek - Tomasz Wałdoch, Tomasz Łapiński, Jacek Zieliński (Grzegorz Wędzyński 87'), Tomasz Hajto (Tomasz Kłos 62'), Radosław Michalski, Krzysztof Nowak (Jacek Bąk 78'), Tomasz Iwan, Artur Wichniarek (Maciej Żurawski 71'), Mirosław Trzeciak (Tomasz Frankowski 65'), Rafał Siadaczka (Grzegorz Kaliciak 84')

Po meczu w Warszawie nastała przerwa w kontaktach polsko-czeskich. Ponownie piłkarze obu reprezentacji spotkali się w lutym 2008 roku. Na Cyprze rozegrali spotkanie towarzyskie w ramach przygotowań do Euro w Austrii i Szwajcarii. Tuż na samym początku Łobodziński znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem po podaniu Dudki i z zimną krwią wykorzystał tą okazję. W 29. minucie na 2:0 podwyższył Mariusz Lewandowski przepięknym, technicznym uderzeniem z "szesnastki".

6 luty 2008 - Larnaka (mecz towarzyski)
Polska - Czechy 2:0 (2:0)
Bramki: Wojciech Łobodziński 6', Mariusz Lewandowski 29'
Polska: Artur Boruc (Łukasz Fabiański 46') - Marcin Wasilewski, Jacek Bąk (Mariusz Jop 46'), Michał Żewłakow, Grzegorz Bronowicki (Jakub Wawrzyniak 77'), Wojciech Łobodziński (Rafał Murawski 83'), Dariusz Dudka, Mariusz Lewandowski, Jacek Krzynówek, Euzebiusz Smolarek (Tomasz Zahorski 66'), Artur Wichniarek (Maciej Żurawski 46')
Czechy: Petr Cech - Zdenek Pospech, Zdenek Grygera, David Rozehnal, Tomas Ujfalusi (Michal Kadlec 46'), Libor Sionko (Stanislav Vlcek 76'), Jan Polak, Marek Matejovsky, Jaroslavl Plasil (Marek Kulic 85'), Jan Koller, Milan Baros
W 34. minucie Jan Koller (Czechy) nie wykorzystał rzutu karnego

Polska i Czechy zmierzyły ze sobą ponownie w październiku tego samego roku. Jednak tym razem był to mecz o stawkę, a konkretnie o punkty w eliminacjach do mistrzostw świata 2010. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie Polacy po świetnym meczu pokonali Czechów 2:0. Prowadzenie dał nam w 27. minucie Paweł Brożek strzałem po ziemi z dwudziestu metrów. W 53. minucie prowadzenie biało-czerwonych podwyższył Jakub Błaszczykowski, który otrzymał wyśmienite podanie na wolne pole i pokonał wychodzącego z bramki Petra Cecha. Czesi za sprawą Martina Fenina w 90. minucie zdołali zmniejszyć rozmiary porażki.

11 października 2008 roku - Chorzów (Stadion Śląski; el. MŚ 2010)
Polska - Czechy 2:1 (1:0)
Bramki: Paweł Brożek 27', Błaszczykowski 53' - Fenin 90'
Polska: Artur Brouc - Marcin Wasilewski, Dariusz Dudka, Michał Żewłakow, Jakub Wawrzyniak (Jacek Krzynówek 43'), Jakub Błaszczykowski, Mariusz Lewandowski, Rafał Murawski (Tomasz Jodłowiec 90'), Roger, Euzebiusz Smolarek, Paweł Brożek (Robert Lewandowski 67')
Czechy: Petr Cech - Zdenek Grygera (Libor Sionko 57'), Tomasz Ujfalusi, David Rozehnal, Marek Jankulovski, Zdenek Pospech, Radoslav Kovac, Jaroslavl Plasil, Miroslav Slepicka (Vaclav Sverkos 58'), Radek Sirl, Milan Baros (Martin Fenin 81')

Dwanaście miesięcy później Polska i Czechy spotkały się w rewanżowym pojedynku w grupie eliminacyjnej do afrykańskiego mundialu. Na ławce trenerskiej biało-czerwonych zasiadł w tym meczu Stefan Majewski, pełniący tymczasowo funkcję selekcjonera. Dla Polaków był to mecz ostatniej szansy w walce o wyjazd na mistrzostwa świata. Górą okazali się nasi sąsiedzi, wygrywając 2:0. Na listę strzelców wpisali się Jaroslav Plasil i Tomas Necid. Przypomnijmy, że obaj dżentelmeni mogą we wtorkowy wieczór po raz kolejny zagrać przeciwko Polsce.

10 października 2009 - Praga (el. MŚ 2010)
Czechy - Polska 2:0 (0:0)
Bramki: Necid 51', Plasil 72'
Czechy: Petr Cech - Zdenek Pospech, Tomas Sivok, Roman Hubnik, Marek Jankulovski, Jaroslav Plasil, Tomas Hubschman, Tomas Rosicky (David Jarolim 79'), Daniel Pudil (Jiri Stajner 87'), Michal Papadopulos (Tomas Necid 46'), Milan Baros
Polska: Wojciech Kowalewski - Jakub Rzeźniczak, Arkadiusz Głowacki, Piotr Polczak, Seweryn Gancarczyk, Jakub Błaszczykowski (Sławomir Peszko 67'), Mariusz Lewandowski, Maciej Iwański, Ludovic Obraniak, Ireneusz Jeleń (Robert Lewandowski 63'), Kamil Grosicki (Dawid Janczyk 81')

Na Euro 2012 reprezentację Polski i Czech skojarzył w jednej grupie. Wynik dwóch pierwszych kolejek ułożyły się tak, że stawką polsko-czeskiego starcia był awans do 1/4 finału. Polacy przystępowali do tego spotkania z dużymi nadziejami, a skończyło się jak zwykle dla nas na wielkich imprezach, czyli wielkim rozczarowaniem. Marzenia o ćwierćfinale nam i drużynie Franciszka Smudy wybił z głowy gol Petra Jiracka z 72. minuty.

16 czerwca 2012 - Wrocław (Stadion Miejski; faza grupowa EURO 2012)
Polska - Czechy 0:1 (0:0)
Bramka: Petr Jiracek 72'
Polska: Przemysław Tytoń - Łukasz Piszczek, Marcin Wasilewski, Damien Perquis, Sebastian Boenisch, Jakub Błaszczykowski, Eugen Polanski (Kamil Grosicki 56'), Dariusz Dudka, Rafał Murawski (Adrian Mierzejewski 73'), Ludovic Obraniak (Paweł Brożek 73'), Robert Lewandowski
Czechy: Petr Cech - Theodor Gebre Selassie, Tomas Sivok, Michal Kadlec, David Limbersky, Petr Jiracek (Frantisek Rajtoral 84'), Thomas Hubschman, Jaroslavl Plasil, Daniel Kolar, Vaclav Pilar (Jan Rezek 88'), Milan Baros (Tomas Pekhart 90')

SUKCESY

Czechosłowacja

Mistrzostwa świata

Czechosłowacja ośmiokrotnie uczestniczyła w mistrzostwach świata. Po raz pierwszy w 1934 roku we Włoszech i od razu dotarła do finału, w którym uległa gospodarzom. Jeszcze na dziesięć minut przed końcem Czechosłowacy prowadzili po bramce Puca, ale Włosi zdołali doprowadzić do dogrywki, w której przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Reprezentacja Czechosłowacji swój wyczyn z 1934 roku powtórzyła na Mundialu w 1962 roku rozgrywanym w Chile. W decydującej o tytule mistrza świata batalii zmierzyła się z Brazylią. Dla obu ekip był to drugi mecz w tym turnieju. W grupie padł bezbramkowy remis, natomiast w finale Canarinhos zwyciężyli 3:1, choć to piłkarze z Europy jako pierwsi wyszli na prowadzenie.

Mistrzostwa Europy

Czechosłowacja w kontynentalnym czempionacie zdobyła w sumie trzy krążki - jeden złoty i dwa brązowe. Co ciekawe, nasi południowi sąsiedzi jeśli nie zdobywali medalu, to nie kwalifikowali się do Euro. Czechosłowacy na pierwszych w historii mistrzostwach Europy w 1960 stanęli na najniższym stopniu podium. Po porażce w półfinale ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich, w spotkaniu o trzecią lokatę w turnieju ograli gospodarzy - Francuzów.

W 1976 roku Czechosłowacja sięgnęła po złoty medal Mistrzostw Europy. W półfinale wyeliminowała Holandię po dogrywce, a w finale w Belgradzie ograła po rzutach karnych RFN. Decydujące jedenastkę w legendarny sposób wykonał Antonin Panenka.

Cztery lata później na Euro we Włoszech Czechosłowacja stanęła tak jak w 1960 roku na trzecim stopniu podium. W walce o brązowe medale czechosłowaccy piłkarze zmierzyli się z gospodarzami imprezy. W regulaminowym czasie gry i dogrywce zwycięzcy nie rozstrzygnięto losów spotkania. Do wyłonienia trzeciej drużyny kontynentu potrzebnych było aż siedemnaście rzutów karnych.

Igrzyska Olimpijskie

Dwa lata po zdobyciu drugiego wicemistrzostwa świata na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio zawodnicy Czechosłowacji sięgnęli po srebrne medale. Na Stadionie Olimpijskim w stolicy Japonii w obecności 65 tysięcy widzów musieli uznać wyższość Węgier, przegrywając 2:1.

Co nie udało się na igrzyskach w Tokio w 1964, udało się szesnaście lat później w Moskwie. Należy jednak zaznaczyć, że Igrzyska Olimpijskie miał dość okrojoną obsadę z powodu bojkoty państw zachodnich. W finale Czechosłowacja stanęła na przeciwko Niemieckiej Republice Demokratycznej. O zwycięstwie Czechosłowaków zadecydowało trafienie Svobody z 77. minuty.

Czechy

Mistrzostwa Europy

Po rozpadzie Czechosłowacji Czesi nie odnosili zbyt wielkich sukcesów. Godne odnotowania jest to, że od 1996 uczestniczyli we wszystkich Mistrzostwach Europy. Najlepszy wynik osiągnęli na angielskim Euro 1996 docierając do finału na Wembley, w którym musieli uznać wyższość Niemiec. W 59. minucie czeską reprezentację na prowadzenie wysunął Patrik Berger z rzutu karnego. Wyrównał w 75. minucie Olvier Bierhoff, a w piątej minucie dogrywki zdobył złotego gola.

Najbliżej powtórzenia tego sukcesu Czesi byli na Euro 2004 w Portugalii. Fazę grupową przeszli jak burza wygrywając wszystkie mecze w trudnej grupie z Łotwą, Niemcami i Holandią. W 1/4 finału odprawili z kwitkiem Danię, a w półfinale trafili na rewelację tamtego turnieju Grecję, która wygrała 1:0. Na polsko-ukraińskich mistrzostwach kontynentu reprezentacja Czech dotarła do 1/4 finału, gdzie musiała uznać wyższość Portugalczyków.

Mistrzostwa świata

Czechy po 1993 roku mają patent do kwalifikowania się na Mistrzostwa Europy, ale kompletnie nie mają do szczęścia do wyjazdów na Mistrzostwa Świata. Tylko raz w 2006 roku nasi południowi sąsiedzi pojechali na Mundial, odpadając z resztą zaraz po fazie grupowej.

Puchar Konfederacji

W 1997 roku czeska kadra narodowa wzięła udział w pierwszej edycji Pucharu Konfederacji. Pierwotnie jako mistrz Europy miały wziąć w nim udział Niemcy, ale zrezygnowały uczestnictwa. Czechy ukończył turniej w Arabii Saudyjskiej na trzecim stopniu podium, pokonując w pojedynku o brązowy medal Urugwaj 1:0.

Bilans sukcesów reprezentacji Czech (Czechosłowacji)
mistrzostwa świata (9 występów): 2. miejsce - 1934 (jako Czechosłowacja), 2. miejsce - 1962 (jako Czechosłowacja)
mistrzostwa Europy (9 występów): 3. miejsce - 1960 (jako Czechosłowacja), 1. miejsce - 1976 (jako Czechosłowacja), 3. miejsce - 1980 (jako Czechosłowacja), 2. miejsce - 1996
Puchar Konfederacji (1 występ): 3. miejsce - 1997
Igrzyska Olimpijskie: 2. miejsce - 1964 (jako Czechosłowacja), 1. miejsce- 1980 (jako Czechosłowacja)

Polska

Mistrzostwa świata

Polski futbol największe sukcesy święcił w latach 70 i na początku 80. Od 1974 roku do 1986 Polacy cztery razy pod rząd brali udział w Mistrzostwach Świata. Na boiskach w RFN w 1974 roku drużyna Świętej Pamięci Kazimierza Górskiego stanęła na trzecim miejscu, pokonując w "małym finale" Brazylię 1:0 po trafieniu króla strzelców tamtego turnieju, czyli Grzegorza Laty. Kto wie, może byłby wtedy finał, gdyby nie pechowy mecz "na wodzie" z gospodarzami.

Na Mundialu w 1978 w Argentynie, ani osiem lat później w Meksyku reprezentacja Polski medalu nie zdobyła, ale na hiszpańskich mistrzostwach w 1982 podopieczni wówczas Antoniego Piechniczka stanęli "na pudle". Należy odnotować, że ze względu na stan wojenny jego zawodnicy przed tym turniejem nie rozegrali żadnego poważnego sparingu. W półfinale Polacy musieli uznać wyższość Włochów, zaś w potyczce o najniższy stopień podium ograli Francuzów 3:2.

W tym stuleciu Polacy dwukrotnie awansowali na mistrzostwach świata - w 2002 i 2006 roku. Jednak w obu przypadkach ich udział kończył się na fazie grupowej.

Mistrzostwa Europy

Do europejskiego czempionatu Polska długo nie potrafiła się zakwalifikować. Po raz pierwszy i jedyny w 2008 roku, bo w 2012 była przecież gospodarzem. Ani na jednym, ani na drugim Euro nie udało Polakom przejść do fazy pucharowej.

Igrzyska Olimpijskie

Reprezentacja Polski ma w dorobku trzy medale przywiezione z Igrzysk Olimpijskich. Złoty zdobyty na olimpiadzie w Monachium w 1972 roku zapoczątkował erę "Orłów Górskiego". W finale Polacy wygrali z Węgrami 2:1, choć do przerwy przegrywali. W 1976 roku w Montrealu ponownie dotarli do finału, ale tym razem musieli ulegli NRD 1:3.

Na igrzyskach w Barcelonie 1992 roku piłkarze pod wodzą Janusza Wójcika powtórzyli osiągnięcie sprzed szesnastu lat i także zdobyli medale z koloru srebrnego. W wielkim finale biało-czerwoni przegrali po zaciętym meczu z Hiszpanią 3:2. To drugie miejsce do dziś pozostaje ostatnim dużym osiągnięciem polskiego futbolu.

Bilans sukcesów reprezentacji Polski
mistrzostwa świata (7 występów): 3. miejsce - 1974, 3. miejsce - 1982
Igrzyska Olimpijskie: 1. miejsce - 1972, 2. miejsce - 1976, 2. miejsce - 1992

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24