Prezydent Zabrza: Jest dwóch chętnych na kupno Górnika. Teraz czas na audyt i wycenę akcji

Rafał Musioł
Rafał Musioł
Małgorzata Mańka-Szulik przedstawiła projekt uchwały intencyjnej w sprawie sprzedaży Górnika Zabrze.
Małgorzata Mańka-Szulik przedstawiła projekt uchwały intencyjnej w sprawie sprzedaży Górnika Zabrze. Lucyna Nenow / Polska Press
Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik wprowadziła do obrad poniedziałkowej Rady Miasta projekt uchwały o sprzedaży Górnika Zabrze. Zaskoczeni radni poprosili o przerwę w posiedzeniu, a później, po burzliwej dyskusji, przyjęli uchwałę przy jednym głosie wstrzymującym. Prezydent Zabrza specjalnie dla DZ opowiedziała o trwających negocjacjach z potencjalnymi inwestorami.

Małgorzata Mańka-Szulik podczas poniedziałkowego (20.11) posiedzenia Rady Miasta zlożyła projekt uchwały o sprzedaży Górnika Zabrze.

Uzasadnienie projektu wygłoszone przez prezydent Zabrza:

W ostatnich tygodniach finalizowaliśmy wiele działań mających na celu pogłębioną analizę bieżącej sytuacji „Górnika Zabrze” i możliwości podjęcia jego prywatyzacji. Zdajemy sobie sprawę, że temat ten stanowi nie tylko przedmiot debaty publicznej, lecz niestety jest instrumentalnie wykorzystywany w kampanii przedwyborczej. Warto więc przypomnieć, że Górnika nikomu nie zabrano, czyli nawoływanie do „oddania” klubu jest bezpodstawne. Tym bardziej, że Miasto uczestniczyło już w prywatyzacji „Trójkolorowych”. Co więcej, mówiąc o aktualnej kondycji Górnika nie można zapominać o tym, że był to niegdyś klub bogatego Zabrzańskiego Zjednoczenia Węglowego, które zrzeszało kopalnie od Rybnika po Gliwice i Rudę Śląską. Dziś Górnika wspiera Zabrze - średniej wielkości miasto, wciąż przechodzące proces transformacji. Możliwości finansowe są zatem diametralnie różne. W naszym mieście funkcjonowało 7 kopalń oraz liczne zakłady przemysłu ciężkiego, a restrukturyzacja spowodowała likwidację tych przedsiębiorstw. Warto jednak podkreślić, że Górnik gra w ekstraklasie, podczas gdy nie ma tam już wielu innych śląskich klubów.
Wielokrotnie deklarowaliśmy otwartość na współpracę z inwestorami strategicznymi. Przeprowadziliśmy prywatyzację klubu z udziałem Towarzystwa Ubezpieczeniowego ALLIANZ. Zgodnie z założeniami Allianz miał odpowiadać za klub, a Miasto za infrastrukturę. W 2011 roku po czterech latach zarządzania Górnikiem - ze względu na wewnętrzne trudności organizacyjne i problemy na rynku ubezpieczeniowym wynikające z klęski żywiołowej – firma zrezygnowała. W międzyczasie (2009 r.) zespół prowadzony wówczas przez trenera Henryka Kasperczaka spadł do 1. ligi, mimo zaangażowania znaczącego budżetu firmy Allianz co potwierdza, że wyniki sportowe nie są bezpośrednio i jednoznacznie uzależnione od poniesionych nakładów. Trzeba mieć na uwadze, że Górnik może poszczycić się 75-letnią tradycją. Klub jest legendą polskiej piłki nożnej. Wielokrotnie zdobywał prestiżowe tytuły i puchary. To 14-krotny Mistrz Polski rozpoznawalny w kraju i na świecie. Podsumowując można stwierdzić, że Allianz finansowo wspomógł zadłużony klub. Sporą część zainwestowanych funduszy stanowiły jednak pożyczki. Allianzowi wiele zawdzięczamy, lecz to Miasto po raz kolejny musiało rozwiązać problemy „Trójkolorowych”.
Obecnie prowadzimy rozmowy z kolejnymi podmiotami komercyjnymi zainteresowanymi udziałem w prywatyzacji Górnika. Przygotowaliśmy wymagane dane niezbędne do podjęcia procesu prywatyzacji. Poważne zaangażowanie kapitałowe partnerów komercyjnych wymaga jednak sprecyzowania wielu czynników istotnych dla dalszego funkcjonowania klubu.
Dlatego deklarując wolę zainicjowania procesu prywatyzacji przedłożę Państwu Radnym projekt uchwały intencyjnej wyrażającej aprobatę dla zmian własnościowych. Uchwała otworzy drogę do negocjacji z firmami gotowymi do włączenia się w ponoszenie współodpowiedzialności za działalność i rozwój Górnika Zabrze, a także za przyszłość „Trójkolorowych”.

Projekt uchwały brzmiał następująco:
Miasto jest większościowym właścicielem spółki Górnika Zabrze. W związku z rozważanym wszczęciem procesu prywatyzacji tej spółki konieczne jest opracowanie przez prezydenta miasta założeń koncepcyjnych i procedury czynności zmierzających do zmiany statusu właścicielskiego akcjonariatu spółki.
Podjęcie niniejszej uchwały służyć będzie wyrażeniu przez organ stanowiący Miasta Zabrze woli przystąpienia do procesu prywatyzacji spółki i jednocześnie stanowić będzie mandat organu wykonawczego do przygotowania założeń oraz przeprowadzenia stosownej procedury związanej z przygotowaniem procesu prywatyzacyjnego.
(...) Uchwala się co następuje:
1. Wyrazić wolę przystąpienia do procesu prywatyzacji spółki Górnik Zabrze S.A.
2. Wykonanie uchwały powierzyć Prezydentowi Miasta Zabrze.
3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Posiedzenie Rady zostało przerwane przez zaskoczonych projektem radnych. Po wznowieniu obrad miała miejsce burzliwa dyskusja. Pojawiła się w niej propozycja poprawki, w której znalazły się zapisy dotyczące przedstawienia przez prezydent w ciągu 30 dni podsumowania rozmów i ewentualnych umów w związku z prywatyzacją klubu, wyliczenia działań i decyzji podjętych przez prezydent w okresie od 1 stycznia 2023 oraz prezentację planu kolejnych działań.
Zdaniem prawnika UM takie poprawki zmieniłyby jednak sens uchwały i zanegowały jej intencyjność, uznał ją też za niezgodną z prawem, co skutkowałoby możliwym uchyleniem uchwały przez wojewodę.
Zgodnie z regulaminem poprawka została poddana głosowaniu i odrzucona.

Zaproponowano też kolejną poprawkę zobowiązującą prezydent do informowania o postępie negocjacji prywatyzacyjnych w cyklach miesięcznych.

- Mogę państwu złożyć taką deklarację, ale wprowadzanie zapisu do uchwały jest bezzasadne - skomentowała tę propozycję prezydent Zabrza, a z opinią zgodził się prawnik. Również ta poprawka została odrzucona typowym dla Rady stosunkiem głosów 12:13.

Na sali obrad nie było przedstawicieli zarządu klubu, co wzbudziło konsternację i wątpliwości części radnych.

Ostatecznie zasadnicza uchwała została ostatecznie przyjęta 24 głosami za i jednym wstrzymującym.

- To był bardzo ważny krok, który pozwala nam podjąć konkretne działania finansowe związane z dokonaniem wyceny akcji i audytu w klubie. Samo głosowanie było też testem dla radnych, którzy z facebookowych wpisów musieli przejść do konkretów i jasnej deklaracji czy rzeczywiście chcą sprzedaży klubu - skomentowała wydarzenia prezydent Małgorzata Mańka-Szulik. - Prowadzimy rozmowy z dwoma podmiotami. Jeden to kapitał zagraniczny, o którym sporo się już mówi (powiązany z Lukasem Podolskim Thomas Hansla - przyp. red.), drugi krajowy i nie jest to grupa kapitałowa, która miała być skupiona wokół Bogdana Kmiecika (właściciela handbalowego Górnika - przyp. red.). Ten pierwszy potencjalny inwestor odwołał już dwa spotkania z powodu choroby, na trzecie przysłał swoją przedstawicielkę. Teraz oczekujemy na wykonanie z jego strony kilku kroków, między innymi podpisania dokumentów o poufności. Wtedy wrócimy do rozmów bezpośrednich. W tym przypadku jest pewien problem z niemożnością wglądu do ksiąg finansowych, którego nie ma w kontekście kapitału krajowego. Myślę, że teraz kilka tygodni nam zajmie wycena akcji i sprecyzowanie dokładnych kwot, o których będziemy rozmawiać przy sprzedaży Górnika. Na pewno jesteśmy w stanie sprzedać pakiet kontrolny, ale tylko w przypadku absolutnie poważnej i gwarantowanej finansowej oferty. Czy mówimy o kilkudziesięciomilionowych gwarancjach? Na pewno do takich dążę, ale na razie z drugiej strony takich kapitałów dla Górnika nie widzę. Może osiągniemy ten poziom właśnie po dokonaniu wyceny?

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Tomasz Pawlak - Dolnośląska Kraina Rowerowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Prezydent Zabrza: Jest dwóch chętnych na kupno Górnika. Teraz czas na audyt i wycenę akcji - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gol24.pl Gol 24