Skorża przed meczem z Jagiellonią: To będzie mój najtrudniejszy debiut

Maciej Lehmann/Głos Wielkopolski
Maciej Skorża został trenerem Lecha Poznań
Maciej Skorża został trenerem Lecha Poznań Waldemar Wylegalski
Dziesięć lat temu Maciej Skorża debiutował w ekstraklasie jako trener Amiki. Zespół z Wronek pokonał na wyjeździe Odrę Wodzisław 2:1. Od tego czasu poprowadził jeszcze trzy polskie kluby - Dyskobolię Grodzisk, Wisłę Kraków i Legię Warszawa.

Bartosz Bosacki z Lecha Poznań: Trener Skorża ma to "coś"

W swoim pierwszym meczu w nowym zespole, porażkę zanotował tylko w stolicy, w derbach z Polonią. Czy Skorża od zwycięstwa rozpocznie też pracę w roli szkoleniowca Kolejorza?

- To będzie mój najtrudniejszy debiut. Nie chodzi o presję, bo akurat ona w Poznaniu pozytywnie nakręca mnie oraz drużynę, ale o fakt, że przed meczem w Białymstoku spotkam się z całą drużyną tylko na dwóch treningach - wyjaśnia nowy trener.

Sytuację skomplikowała jeszcze kontuzja Kaspera Hamalainena, której nabawił się podczas zgrupowania kadry Finlandii. Wiadomo już też, że do Białegostoku nie pojadą narzekający na urazy Henriquez, Linetty oraz pauzujący za kartki Kędziora.

Najwięcej problemów Skorża będzie miał więc z zestawieniem linii obrony. Nie wiadomo bowiem, w jakiej dyspozycji jest Barry Douglas, który na pełnych obrotach trenuje dopiero od tygodnia. Jeśli Szkot nie będzie w pełni sił, to defensywa może wyglądać nawet tak: Arajuuri, Wilusz, Wołąkiewicz, Kamiński. Na prawej stronie zamiast Fina może zagrać Bednarek, Wołąkiewicz natomiast jest też szykowany do gry na prawej obronie.

Szanse na występ w wyjściowej jedenastce prawdopodobnie dostanie też Szymon Drewniak, który w sierpniu wrócił z wypożyczenia z Górnika Zabrze. Największe pole manewru Skorża ma natomiast w ofensywie. Darko Jevitić po raz pierwszy będzie miał okazję zagrać na pozycji ofensywnego pomocnika, czyli "10", nie jest też wykluczony występ od pierwszej minuty Muhameda Keity oraz Zaura Sadajewa, bo z tymi piłkarzami Skorża najwięcej pracował w czasie przerwy na reprezentację.

Lech ostatnie zwycięstwo odniósł 10 sierpnia w Gdańsku, potem pod wodzą Krzysztofa Chrobaka zremisował trzy spotkania i w efekcie znalazł się na 9 miejscu. - Musimy szybko się pozbierać. Jesteśmy w końcu Lechem Poznań. Stać nas tam na zwycięstwo - przekonuje Gergo Lovrencsics.

W Białymstoku Lech rozgrywał lepsze i gorsze mecze. Jesienią 2009 roku po wrześniowej przerwie na kadrę potrafił odwrócić losy meczu, choć po 20 minutach przegrywał 0:2. Bramki Lewandowskiego, Peszki i Arboledy zapewniły wygraną 3:2. Kolejne wizyty Kolejorza na Podlasiu kończyły się porażkami 0:2, ale wiosną 2013 roku potrafił po słabej grze wygrać 1:0 dzięki bramce Lovrencsicsa.

W poprzednim sezonie oba zespoły podzieliły się punktami. W Białymstoku Lech przegrał 0:2 (gole Quintany i Plizgi), ale w Poznaniu rozgromili Jagę 6:1!