Grający bardzo chaotycznie i bez jakiegokolwiek pomysłu na grę ofensywną Kameruńczycy nie byli w stanie zagrozić solidnej Japonii.

Żółte kartk: Yuki Abe - Nikolas N'Koulou.

Sędzia: Olegario Benquerenca (Portugalia). Widzów 30 620.

Japonia: Eiji Kawashima - Yuki Abe, Yuji Nakazawa, Tulio Tanaka, Yuichi Komano - Daisuke Matsui (69. Shinji Okazaki), Yuto Nagatomo, Yasuhito Endo, Keisuke Honda, Makoto Hasebe (88. Junichi Inamoto) - Yoshito Okubo (82. Kisho Yano).

Kamerun: Hamidou Souleymanou - Stephane Mbia, Sebastien Bassong, Nikolas N'Koulou, Benoit Assou-Ekotto - Jean Makoun (75. Geremi), Eyong Enoh, Pierre Webo, Joel Matip (63. Achille Emana) - Samuel Eto, Eric Choupo-Moting (75. Mohamadou Idrissou).

Eto'o nie dał rady

Piłkarze z ,,Kraju Kwitnącej Wiśni" wygrali po golu Keisuke Hondy 1:0 i znacznie przybliżyli się do awansu do fazy pucharowej.

Początek spotkania nie zachwycił. Przez ponad 30. minut na boisku niewiele się działo i kibice mogli obawiać się, że mecz zakończy się nudnym, bezbramkowym remisem. Po krótkim okresie dominacji piłkarzy z Afryki, z minuty na minutę coraz wyraźniejszą przewagę zyskiwała Japonia. Azjaci grali dokładniej niż ich rywale i potrafili dłużej utrzymywać się przy piłce. Decydującą o losach pojedynku akcję Japończycy przeprowadzili w 39. minucie. Daisuke Matsui dośrodkował piłkę na długi słupek wprost pod nogi Keisuke Hondy, który z zimną krwią dokończył dzieła i wyprowadził Japonię na prowadzenie.

W drugiej połowie atakować próbowali piłkarze z Kamerunu. ,,Nieposkromione Lwy" nie potrafiły jednak skonstruować żadnej składnej akcji, która mogłaby zagrozić bramce Eiji Kawashimy. W 81. minucie ,,kropkę nad i" postawić mógł Makoto Hasebe, ale piłka po jego strzale z ostrego kąta trafiła w słupek. Chwilę później najgroźniejszą akcję w tym meczu przeprowadził Kamerun. Stephane M’Bia oddał mocny strzał zza pola karnego, ale rywali z Japonii uratowała poprzeczka.

Ostatnie minuty to ciągłe ataki Afrykańczyków i świetna postawa japońskiej defensywy, kierowanej przez niezwykle pewnego w tym meczu Kawashimę. Piłkarze z ,,Kraju Kwitnącej Wiśni" utrzymali korzystny rezultat i odnieśli pierwsze w swojej historii zwycięstwo na mundialu poza własnym krajem. Trzy punkty w meczu z Kamerunem przybliżyły ich znacznie do wyjścia z grupy, o które będą teraz zapewne walczyć z reprezentacją Danii. Kameruńczycy natomiast, po wyjątkowo słabym występie w pierwszym spotkaniu, mocno pogorszyli swoją sytuację i ich awans do dalszych gier praktycznie graniczy z cudem.