Starsi gorzej strzelają karne

Marek Iwaniszyn
Jeszcze nigdy na mundialu bramkarz ubrany w czerwoną bluzę nie obronił karnego! Najlepiej natomiast strzelają piłkarze do 23 roku życia, a lewonożni trafiają tylko co drugi raz!

Turniej w RPA wkracza w kluczową fazę, w której przegrywająca drużyna odpada. Remis nie wchodzi w grę, bo w takim wypadku rozstrzyga dogrywka i w ostateczności rzuty karne.

- Rzut karny to olbrzymia presja ciążąca na jego wykonawcy - wszyscy wiedzą, że powinien on zamienić go na bramkę. Natomiast bramkarze są w stosunkowo komfortowej sytuacji m.in. dlatego, że mogą się przygotować do obrony jedenastek. Przykładem jest Jens Lehman, który odrobił pracę domową podczas MŚ w 2006 roku, a jego interwencje wyeliminowały Argentynę z dalszej gry w turnieju. Lehman w decydującej serii rzutów karnych obronił dwie jedenastki - powiedział Petr Schmeichel, ambasador marki Castrol.

Castrol EDGE Penalty Anaylsis przygotował unikalne narzędzie statystyczne, które pomaga zarówno trenerom jak i samym zawodnikom w przygotowaniu do obrony rzutów karnych. Jest to również niezwykła gratka dla kibiców piłki nożnej.

Zespół ekspertów Castrol przeanalizował każdy rzut karny wykonany na przestrzeni ostatnich czterech lat w pięciu najlepszych ligach europejskich, rozgrywkach Ligi Mistrzów oraz meczach międzynarodowych – efektem ich pracy jest Castrol EDGE Penalty Analysis. Za jego pośrednictwem kibice, zawodnicy i trenerzy otrzymują pełny zestaw informacji o tym jak jego przeciwnik wykonuje rzuty karne. Ma to szczególne znaczenie podczas finałów piłkarskich Mistrzostw Świata, kiedy jedna interwencja bramkarza może przesądzić o pozostaniu lub odpadnięciu z turnieju.

Nowe narzędzie jest dostępne dla kibiców z całego świata na stronie internetowej castrolfootball.com oraz w postaci specjalnej aplikacji dostępnej na telefony komórkowe – iPhone oraz tablety iPad. Fani mogą również bezpośrednio ze strony internetowej pobrać indywidualną kartę przedstawiającą swojego ulubionego zawodnika i podczas spotkań mundialu wiedzieć w jaki sposób wykona on jedenastkę zanim piłka wpadnie do siatki.

Dodatkowo eksperci Castrol przeanalizowali wszystkie rzuty karne z ostatnich pięciu turniejów Mistrzostw Świata. Wyniki badania przyniosły zaskakujące rezultaty:

- pomocnicy wykonują rzuty karne z zaledwie 58% skutecznością, podczas gdy napastnicy mogą się pochwalić wynikiem 74%, a obrońcy 69%.

- im starszy zawodnik tym gorzej strzela jedenastki, procent wykorzystanych karnych dla zawodników powyżej 28 roku życia to 71%. Dla porównania piłkarze do 23 lat strzelają z 85% skutecznością, a Ci pomiędzy 23 a 28 rokiem życia z 78%.

- lewonożni zawodnicy są gorszymi strzelcami – wykorzystują tylko 50% jedenastek. Z kolei ich prawo nożni koledzy 69%.

- jeszcze nigdy w historii Mistrzostw Świata bramkarz ubrany w czerwoną bluzę nie obronił rzutu karnego! Najlepiej radzą sobie bramkarze w zielonych strojach, broniąc średnio 38% strzałów z jedenastu metrów.

Analiza potwierdziła również zależność pomiędzy presją ciążącą na zawodniku a jego skutecznością. W historii Mistrzostw Świata, podczas konkursów rzutów karnych, tylko 40% wykonywanych jedenastek zakończyło się bramką, jeśli od tego strzału zależał awans drużyny. W przypadku kiedy rzut karny nie decyduje bezpośrednio o odpadnięciu z rozgrywek wykonawca ma aż 92% szans ma bramkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24