Zastrzeżenia policji do stadionu Radomiaka. Dotyczą bezpieczeństwa imprez masowych. Będzie negatywna opinia? Zobacz nowe zdjęcia z budowy

Janusz Petz
Janusz Petz
Budowa stadionu ma być skończona do 31 maja.
Budowa stadionu ma być skończona do 31 maja. Tadeusz Klocek
Policja ma zastrzeżenia odnośnie tworzenia i funkcjonowania infrastruktury na terenie budowanego stadionu piłkarskiego przy ulicy Struga 63 i przypomina, że swoje uwagi zgłasza inwestorowi już od 2 lat. Będzie negatywna opinia?

Policja zgłasza swoje zastrzeżenia odnośnie budowy i funkcjonowania infrastruktury na terenie stadionu Radomiaka Radomiak

Na nasze pytanie dotyczące bezpieczeństwa na stadionie i organizacji imprez masowych odpowiadała podinspektor Katarzyna Kucharska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu. Zwróciła uwagę, że w trosce o „zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa uczestników imprez masowych, jak również mieszkańców pobliskich ulic od ponad 2 lat policja prowadzi ustalenia i przekazuje swoje uwagi do inwestora, czyli Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu”. - Wielokrotnie wskazywaliśmy nasze zastrzeżenia w zakresie tworzenia i funkcjonowania infrastruktury na terenie budowanego stadionu piłkarskiego w Radomiu przy ulicy Struga 63 – informuje Katarzyna Kucharska.

Główne uwagi policji dotyczą: „braku osobnego parkingu dla pojazdów i autobusów kibiców przyjezdnych, a także oddzielnie drogi ich dojścia i odejścia, aby zapobiec konfrontacji między kibicami”. Policja uważa też, że potrzebne jest odgrodzenie boisk treningowych, ze względu na zagrożenia wynikające z otwartej przestrzeni.

Uwagi dotyczyły też „wykonania w miejscach newralgicznych elewacji z materiałów nieprzeziernych, co uniemożliwi kontakt wzrokowy pomiędzy kibicami a także zorganizowania zintegrowanego stanowiska dowodzenia dla służb, które powinno spełniać kryteria określone w podręczniku licencyjnym  Polskiego Związku Piłki Nożnej”.

Chcieliśmy zapytać prezydenta Radosława Witkowskiego, czy miasto, a właściwie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu gotowy jest w sprawnym tempie wypełnić wymagania stawiane przez policję. Prezydent jednak w sprawach tej inwestycji odesłał nas po odpowiedzi na pytania do Rafała Górskiego, dyrektora do spraw Inwestycji w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Radomiu.

Rafał Górski kilka tygodni temu już odpowiadał na nasze pytania dotyczące bezpieczeństwa na stadionie i w jego otoczeniu. - Jeśli chodzi o uwagi policji dotyczące samego stadionu to są one na bieżąco załatwiane. Oddzielone będą sektory dla kibiców Radomiaka i gości, zamontowana będzie na przykład siatka uniemożliwiająca rzucanie przedmiotów między sektorami, są osobne wejścia i kasy. Większy problem dotyczy otoczenia stadionu, miejsc postojowych dla autokarów, obszarów, gdzie będą przemieszczać się kibice – mówił wówczas Rafał Górski. Wyraził wówczas opinię, że z ewentualną negatywną opinią policji możemy się liczyć w przypadku meczów „podwyższonego ryzyka”. - Ale w przypadku takich meczów policja często wydaje taką opinię – mówił Rafał Górski.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej mówiono o tym, że „problem kibiców drużyny przyjezdnej” udałoby się rozwiązać ustawiając dla nich za zachodnią bramką stadionu dodatkową trybunę i jeszcze jedną trybunę rozkładaną. Takie rozwiązanie rozważa zarząd Radomiaka Radom i rzekomo łaskawie na to patrzy policja. Takie trybuny można byłoby wykonać w stosunkowo niedługim czasie.

Czy ewentualne wydanie przez policję negatywnej opinii w sprawie organizacji na stadionie Radomiaka imprezy masowej przekreśla możliwość zorganizowania tam meczu piłkarskiego ? Nie. Organem wydającym zezwolenie na przeprowadzenie imprezy masowej, zwanym "organem", jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta, właściwy ze względu na miejsce przeprowadzenia imprezy masowej.

Tyle tylko, że specjalne uprawnienia w tym względzie posiada wojewoda. „W przypadku negatywnej oceny stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w związku z planowaną lub przeprowadzoną imprezą masową wojewoda, w drodze decyzji administracyjnej, może: 1) zakazać przeprowadzenia imprezy masowej z udziałem publiczności; 2) wprowadzić, na czas określony albo nieokreślony, zakaz przeprowadzania przez organizatora imprez masowych na terenie województwa lub jego części”. Takie są przepisy Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych.

Przypomnijmy, stadion ma być gotowy do 31 maja. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapewnia, że nie ma żadnych niepokojących informacji na temat przekroczenia tego terminu. Trzeba jednak dodać, że przed wydaniem pozwolenia na użytkowanie obiektu muszą być przeprowadzone wszystkie odbiory techniczne. Poza tym władze piłkarskie też mają swoje wymagania, które muszą być spełnione, aby na obiekcie mogły być rozgrywane mecze najwyższej klasy rozgrywek ligowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zastrzeżenia policji do stadionu Radomiaka. Dotyczą bezpieczeństwa imprez masowych. Będzie negatywna opinia? Zobacz nowe zdjęcia z budowy - Echo Dnia Radomskie

Wróć na gol24.pl Gol 24