"Czarne koszule" popsuły mistrzowską fetę Wisły

Rafał Czerkawski
Polonia Warszawa popsuła nieco fetę mistrzowską krakowskiej Wiśle. Po dwóch fatalnych błędach defensywy "Białej Gwiazdy" gospodarze, którzy już 15 maja zapewnili sobie tytuł, przegrali 0:2.

Wisła Kraków - Polonia Warszawa - czytaj zapis naszej relacji live

W 22. min. Euzebiusz Smolarek znalazł się sam na sam z bramkarzem Wisły i nie dał mu szans. Na sześć minut przed przerwą będący z piłką w polu karnym Wisły Łukasz Trałka minął Michaiła Siwakowa i pokonał Sergeia Pareiko.

Po przerwie krakowianie zaczęli stwarzać groźne sytuacje pod warszawską bramką.

W 64. min. po dośrodkowaniu z prawej strony Andraza Kirmy, z bliska próbował pokonać Michała Gliwę Cwetan Genkow, ale bramkarz Polonii nie dał się zaskoczyć. Wydawało się, że cztery minuty później napastnik "Białej Gwiazdy" już się nie pomyli, ale w idealnej pozycji strzelił wprost w golkipera.

Na pięć minut przed końcem zabawa z piłką w polu karnym obrońców Wisły mogła się bardzo źle zakończyć dla krakowian. Adrian Mierzejewski nie zdołał jednak podwyższyć na 3:0.

Po meczu piłkarze Wisły odebrali puchar za zdobycie mistrzostwa Polski. Z rąk prezesa Ekstraklasy SA Andrzeja Rusko odebrał go Radosław Sobolewski.

Trzy minuty po przerwie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie w historii Wisły. Z murawy zszedł grający po raz ostatni w barwach krakowskiego zespołu (wieloletnia podpora tej drużyny) Maciej Żurawski. Zmienił go Cwetan Genkow.

Na dzień przed meczem okazało się, że na ciągle przebudowywanym stadionie Wisły gotowa jest trybuna od strony Reymonta. W efekcie podczas niedzielnego spotkania kibice mieli do dyspozycji trzy - a nie jak do tej pory dwie - trybuny. Nadal nie można korzystać z głównej.

Wisła Kraków - Polonia Warszawa 0:2 (0:2)

Bramki: 0:1 Euzebiusz Smolarek (22), 0:2 Łukasz Trałka (39).

Żółta kartka - Wisła Kraków: Łukasz Burliga. Polonia Warszawa: Bruno Coutinho, Łukasz Trałka.

Sędzia: Zoltan Ivanyi (Węgry). Widzów 24 000.

Wisła Kraków: Sergei Pareiko - Łukasz Burliga, Michaił Siwakow, Osman Chavez, Dragan Paljic - Patryk Małecki, Radosław Sobolewski (46. Łukasz Garguła), Cezary Wilk, Maor Melikson (19. Tomas Jirsak), Andraz Kirm - Maciej Żurawski (48. Cwetan Genkow).

Polonia Warszawa: Michał Gliwa - Jakub Tosik, Adam Kokoszka, Tomasz Jodłowiec, Dorde Cotra (46. Radek Mynar) - Euzebiusz Smolarek, Łukasz Trałka, Łukasz Piątek, Bruno Coutinho (86. Dariusz Pietrasiak), Adrian Mierzejewski - Łukasz Teodorczyk (65. Daniel Gołębiewski).