El. MŚ 2014. Szwajcarzy ogrywają Albanię i rezerwują bilety do Brazylii (ZDJĘCIA)

Jakub Seweryn
Szwajcaria jest drugą po Belgii europejską ekipą, która zapewniła dzisiaj sobie awans na mistrzostwa świata w Brazylii. Helweci potrzebowali zwycięstwa wyjazdowego nad Albanią i planowo zwyciężyli 2:1 po bramkach Shaqiriego i Langa. Dla gospodarzy jedyne trafienie z rzutu karnego uzyskał Salihi.

Przed przedostatnią serią spotkań Szwajcarzy mieli pięć punktów przewagi nad drugą w tabeli Islandią i było jasne, że do zapewnienia sobie w piątek awansu podopieczni Ottmara Hitzfelda muszą zwyciężyć w Tiranie nad słabą Albanią. Pierwsza połowa była bardzo miernej jakości i zakończyła się bezbramkowym remisem. Pierwsze emocje tak naprawdę kibice przeżywali dopiero po przerwie.

Tuż po wznowieniu gry na strzał z dystansu zdecydował się Granit Xhaka z Borussii Moenchengladbach, jednak zrobił to na tyle źle, że trafił w swojego kolegę zespołu, Xherdana Shaqiriego, a gracz Bayernu Monachium tak ją sobie opanował, że potem pozostało mu pokonać bramkarza rywali w sytuacji sam na sam. Na dwanaście minut przed końcem drugiego gola dla gości strzelił Michael Lang i stało się jasne, że nikt już Szwajcarom biletów na Mundial nie odbierze.

W samej końcówce jeszcze sędzia Pedro Proenca podyktował jedenastkę dla Albanii, którą na gola zamienił Salihi, ale to było wszystko, na co stać było tego dnia gospodarzy. To Szwajcaria zwyciężyła 2:1, zgarnęła trzy punkty i, co najważniejsze, zapewniła sobie awans na mistrzostwa świata, które odbędą się w przyszłym roku w Brazylii. To będzie już trzeci z rzędu mundial z udziałem Helwetów, którzy w 2006 roku w Niemczech dotarli do 1/8 finału (porażka z Ukrainą), a cztery lata później w RPA zakończyli zmagania na fazie grupowej, gdzie okazali się nieznacznie słabsi od Hiszpanii i Chile.

Albania - Szwajcaria 1:2 (0:2)