Falstart Śląska zakończony happy endem. Piękny gol Dudka na wagę awansu

Sylwester Piwka
Śląsk Wrocław przegrywał do przerwy ze szkockim Dundee United 1:3, lecz w drugiej połowie po pięknym uderzeniu Sebastiana Dudka z dystansu, wrocławianie zdobyli upragnionego gola, który dał awans do III rundy eliminacji Ligi Europejskiej.

Liga Europejska - wyniki, terminarz, live - więcej o rozgrywkach w specjalnym dziale

Początek spotkania katastrofalny w wykonaniu Śląska. Wojskowi w ciągu pierwszych czterech minut otrzymał dwa potężne ciosy, które mogły położyć na deski podopiecznych Oresta Lenczyka. W 3. minucie z rzutu rożnego wykorzystując zamieszanie w polu karnym, bramkę dla gospodarzy zdobył Watson, który przymierzył bardzo precyzyjnie. Piłkarze z Wrocławia nie otrzęśli po pierwszej straconej bramce, a Marian Kelemen po raz drugi musiał wyjmować piłkę z siatki. Gola w 4. minucie zdobył David Goodwillie, który skrzętnie wykorzystał błąd Piotra Celebana.

Po stracie dwóch bramek do gry dopiero wkroczyli piłkarze Śląska. Lepsza gra Wojskowych zaowocowała bardzo szybko. W 14. minucie Sebastian Mila świetnie dośrodkował, a bramkę uderzeniem głową zdobył Rok Elsner.

Kolejne minuty meczu to kontynuacja dobrej gry wrocławian. Długie utrzymywanie się przy piłce, niezłe podania i częste dośrodkowania, przeplatały się jednak z wieloma błędami po których do sytuacji podbramkowych dochodzili Szkoci. W międzyczasie na boisku pojawił się Johan Voskamp, który zastąpił na boisku Piotra Ćwielonga.

Pod koniec pierwszej odsłony gry Śląsk, zaczął grać bardzo dobrze, jednak w 43. minucie doszło do dramatu piłkarzy Śląska. Po błędzie defensywy wysoko w polu karnym zbyt agresywnie interweniował Marian Kelemen. Jednak hiszpański arbiter dopatrzył się faulu Słowaka i zarządził jedenastkę dla gospodarzy, którą wykorzystał Jon Daly i do przerwy na tablicy widniał wynik 3:1 dla Dundee. Połowa niezła w wykonaniu podopiecznych Oresta Lenczyka, jednak za dużo błędów popełnianych w obronie spowodowały, że Śląsk przegrywa.

Drugą odsłonę piłkarze z Dolnego Śląska rozpoczęli z animuszem i starali się jak najdłużej przebywać przy piłce. Trener Orest Lenczyk w 62. minucie na boisko desygnował Waldemara Sobotę, który zastąpił mało błyskotliwego Marka Gancarczyka. Zmiana wprowadziła do gry sporo świeżości, która była bardzo potrzebna Wojskowym. Pierwsze trzydzieści minut drugiej połowy, to również ostra walka zawodników z obu drużyn. Szczególnie zawodnicy Mandarynek nie przebierali w środkach.

Gdy Śląsk męczył się na boisku, nie mogąc przedrzeć się pod pole karne rywali golem z cyklu "stadiony świata" popisał Sebastian Dudek. Na około 23-metrze Mila zagrał do Dudka, a ten przymierzył i oddał niesamowity strzał. W tym momencie wynik zapewniał podopiecznym Oresta Lenczyka, awans do następnej rundy.

Pozytywny rezultat Wojskowi dowieźli do końca. Chociaż, Śląsk w końcówce miał bardzo sporo szczęścia. Szczególnie w drugiej minucie doliczonego czasu gry, gdy to Daly zmarnował znakomitą sytuację. Ale jak mówi stara maksyma "szczęście sprzyja lepszym", a patrząc na przebieg obu spotkań, drużyną lepszą był Śląsk.

Za to spotkanie na pewno gromkie oklaski należą się kibicom polskiego klubu. Fani Śląska bez precedensu dopingowali swój klub, uciszając swoich szkockich odpowiedników. Piłkarze Śląska Wrocław na stadionie Dundee United mogli się czuć jak u siebie. Pięknym zachowaniem szczególnie popisali się po stracie trzeciego gola, gdy zaczęli jeszcze mocniej śpiewać, czym uradowali serca piłkarzy Śląska i dodali im skrzydeł. W kolejnej rundzie rywalem Śląska będzie Lokomotiw Sofia.

Dundee United 3:2 Śląsk Wrocław - czytaj zapis relacji na żywo z meczu

Bramki: 1:0 Keith Watson (2), 2:0 David Goodwillie, 2:1 Rok Elsner (15-głową), 3:1 Jonathan Daly (44- karny), 3:2 Sebastian Dudek (74).

Żółta kartka - Dundee United - Paul Dixon, Jonathan Russell, Willo Flood; Śląsk Wrocław - Marian Kelemen.

Sędzia: Antonio Miguel Mateu Lahoz (Hiszpania). Widzów: 12000.

Dundee United: Dusan Pernis - Keith Watson, Sean Dillon, Gary Kenneth, Paul Dixon - Jonathan Russell (81. Gary Mackay Steven), John Rankin, Scott Severin (79. Danny Swanson), Willo Flood, Jonathan Daly - David Goodwillie.

Śląsk Wrocław: Marian Kelemen - Tadeusz Socha, Piotr Celeban, Dariusz Pietrasiak, Amir Spahic - Sebastian Dudek (88. Mateusz Cetnarski), Dariusz Sztylka, Rok Elsner - Marek Gancarczyk (62. Waldemar Sobota), Sebastian Mila, Piotr Ćwielong (34. Johan Voskamp).