Finał CLJ. Legia blisko triumfu. Stołeczny zespół rozstrzelał Portowców

krk, Jakub Lisowski
Andrzej Banaś
W pierwszym meczu finału Centralnej Ligi Juniorów zawodnicy Legii pokonali Pogoń Szczecin 4:1. Dominację na boisku w Ząbkach legioniści potwierdzili dwoma golami 17-letniego Michała Górala oraz trafieniami Mateusza Praszelika i Kamila Orlika. Rewanżowe spotkanie zostanie rozegrane w najbliższą środę.

Pogoń wygrała grupę zachodnią CLJ, Legia była najlepsza na wschodzie. Zagrały więc dwie najlepsze ekipy tegorocznych rozgrywek. Obie w półfinałach trochę się namęczyły. Pogoń pokonała w dwumeczu UKS SMS Łódź. Pierwszy mecz przegrała 0:1, ale w rewanżu wygrała 2:0 (obie bramki strzeliła w końcówce). Za to legioniści najedli się sporo strachu w rywalizacji z Lechem. Z Wielkopolski wrócili z remisem 2:2, by na swoim boisku gonić przeciwnika. Doszło do dogrywki, gospodarze grali w osłabieniu, a mimo to wygrali 4:2.

Legia w Ząbkach była zespołem zdecydowanie lepszym. Pozwoliła Portowcom klepać piłkę, a sama wiedziała, gdzie trzeba atakować, by tworzyć groźne sytuacje. Do bólu więc atakowała bokami, a że defensorzy ze Szczecina popełniali sporo błędów i brakowało im też szybkości, to snajper Legii Michał Góral już w pierwszym kwadransie miał trzy sytuacje bramkowe. Wykorzystał tę ostatnią okazję i Legia szybko objęła prowadzenie. Goście nie mogli się zorganizować i byli karceni. Gospodarze jeszcze przed przerwą wbili dwie bramki, więc nikogo nie zdziwiła ciężka mina trenera Portowców Pawła Crettiego, gdy usłyszał gwizdek na przerwę.

- Mecz ułożył się dla nas tak, jak chcieliśmy. Pogoń w zasadzie nie istnieje – mówił w przerwie Michał Góral.

Szkoleniowiec Pogoni w szatni tchnął optymizmem w swoim podopiecznych. Ci zaatakowali z jeszcze większą mocą, Aron Stasiak zdobył bramkę (w tym przypadku skorzystał z koszmarnego błędu obrońcy Legii), ale z tym golem jakoś animusz uciekł. Legia odzyskała kontrolę, po kilkunastu minutach kolejny atak ze skrzydła i znów Góral dostawił tylko nogę. Daniel Kusztan był bez szans.

Pogoń do końca próbowała. Oddała kilka groźnych strzałów, ale drugiej bramki już nie zdołała strzelić. A legionistów wynik w pełni satysfakcjonował, więc nie silili się na konkretne ataki.

Pierwszy mecz finałowy Centralnej Ligi Juniorów

Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 4:1 (3:0)

Bramki: Michał Góral 13, 67, Mateusz Praszelik 27, Kamil Orlik 44 - Aron Stasiak 54

Legia: Mateusz Kochalski - Piotr Cichocki, Mateusz Bondarenko, Kacper Pietrzyk, Bartosz Olszewski (88 Maciej Ostrowski) - Mateusz Leleno (69 Mateusz Szwed), Patryk Czarnowski, Aleksander Waniek, Mateusz Praszelik (74 Konrad Handzlik), Kamil Orlik (63 Grzegorz Aftyka) - Michał Góral.

Pogoń: Daniel Kusztan - Fabian Pach, Jędrzej Kujawa, Sebastian Nagel, Szymon Waleński (73 Jakub Paprzycki) - Gracjan Kuśmierek (85 Michał Górzyński), Maciej Żurawski, Stanisław Wawrzynowicz, Rafał Maćkowski, Mateusz Bochnak (76 Bartosz Boniecki) - Aron Stasiak (90 Adrian Benedyczak).

żółte kartki: Praszelik, Pietrzyk - Waleński, Wawrzynowicz, Maćkowski.

sędzia: Mateusz Złotnicki (Lublin).