Gdańsk: Ile wyniesie kara za opóźnienia w budowie stadionu?

Jacek Wierciński/Dziennik Bałtycki
Ile wykonawca PGE Areny zapłaci Gdańskowi za ponad dwumiesięczne opóźnienia w budowie stadionu? - to ma wyliczyć powołana w pierwszej połowie października specjalna komisja. Jednak, mimo iż chodzi o publiczne pieniądze, personalia członków komisji nie są jawne, tajemnicą pozostaje także termin, kiedy poznamy wysokość orzeczonej przez komisję kary.

- To nie są urzędnicy ani osoby, które zasiadają w zarządach spółek komunalnych, a w umowach z nimi nie ma zgody na upublicznianie ich danych - tłumaczy Adam Kalata, wiceprezes miejskiej spółki BIEG 2012, która nadzorowała budowę. - O ich nazwiskach być może poinformujemy, gdy zakończą prace - dodaje.

W skład komisji, działającej na zasadzie arbitrażu, wchodzi trzech ekspertów: jeden wskazany przez BIEG, drugi - przez konsorcjum spółek Hydrobudowa i Alpine Bau (wykonawcę obiektu) oraz przewodniczący, którego pozostali dwaj członkowie wybrali wspólnie.

Eksperci nie są pracownikami żadnej ze stron, ale ich prace finansuje konsorcjum. Kalata dodaje, że wewnętrzną sprawą komisji pozostanie także harmonogram jej prac i przewidywana data ich zakończenia, bo jak twierdzi: "tego typu informacje mogłyby wpłynąć na podejmowaną decyzję".

Konsorcjum może zapłacić miastu najprawdopodobniej kilkanaście milionów złotych. Dlaczego? Bo budowa stadionu, zgodnie z umową, miała zostać zakończona do 30 kwietnia 2011 r., a obiekt ostatecznie oddano w połowie lipca. Kara umowna za każdy dzień opóźnienia według zapisów kontraktu wynosi 200 tys. zł.

W połowie października prezes BIEG Ryszard Trykosko zapowiadał, że więcej dowiemy się, gdy komisja opublikuje pierwszy komunikat. Ale pierwszym publicznym komunikatem będzie prawdopodobnie... decyzja kończąca prace.

- Czekamy na decyzję komisji jak na wyrok sądu - deklaruje Kalata - ale pracownicy sądu to osoby publiczne, a komisji - nie - podkreśla. Dodaje, że dane członków komisji dostępne są dla wszystkich instytucji kontroli, jak Najwyższa Izba Kontroli.

Chcesz być na bieżąco z najświeższymi informacjami na temat Euro? Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gol24.pl Gol 24