Historia spotkań Jagiellonii z Lechem – w Białymstoku na remis

Wojciech Maćczak
Lech w Białymstoku gra w kratkę
Lech w Białymstoku gra w kratkę Tomasz Łaszcz/Ekstraklasa.net
Poniedziałkowy pojedynek Jagiellonii z Lechem będzie dwudziestym starciem tych zespołów w Ekstraklasie. Dotychczas korzystniejszy bilans mają poznaniacy, ale tylko dlatego, że wygrali dziewięć na dziesięć spotkań na własnym boisku. W Białymstoku bilans jest już bardziej wyrównany.

Z dziewięciu spotkań, rozegranych na Podlasiu czterokrotnie zwycięsko wychodziła Jagiellonia, cztery mecze wygrał Lech, a jeden zakończył się remisem. Jeśli do zestawienia dorzucimy pojedynek Pucharu Ligi z sezonu 2001/02, wygrany przez Lecha 3:0, to minimalnie lepszy bilans spotkań mają poznaniacy. Gracze ze stolicy Wielkopolski przegrali jednak dwa ostatnie spotkania w Białymstoku – za każdym razem ulegając Jagiellonii 0:2.

Ostatni raz Lech wygrał w Białymstoku w mistrzowskim sezonie 2009/10, dodajmy, że po bardzo ciekawym spotkaniu. Już po dwudziestu minutach gry podopieczni Jacka Zielińskiego przegrywali 0:2 za sprawą bramek Tomasza Frankowskiego i Remigiusza Jezierskiego. Jeszcze do przerwy „Kolejorz” doprowadził do wyrównania – na listę strzelców wpisali się Robert Lewandowski i Sławomir Peszko. O zwycięstwie przesądziła bramka Manuela Arboledy, strzelona dwie minuty przed zakończeniem spotkania. Zaznaczmy jeszcze, że Kolumbijczyk jest jedynym zawodnikiem, który grał w tamtym meczu i nadal znajduje się w kadrze Lecha. Na występ oczywiście nie ma szans, gdyż wciąż przechodzi rehabilitację po kontuzji kolana.

1992/1993: Jagiellonia - Lech 0:5
2001/2002: Jagiellonia - Lech 0:3 (Puchar Ligi)
2001/2002: Lech - Jagiellonia 1:2 (Puchar Ligi)
2001/2002: Jagiellonia - Lech 1:1
2001/2002: Lech - Jagiellonia 1:0

2007/2008: Jagiellonia - Lech 4:2
(Gole: Markiewicz 21’, Sotirović 26’, Kikut 74’-sam., Dzienis 88’ – Dzienis 36’-sam., Rengifo 42’)

2007/2008: Lech - Jagiellonia 6:1
(Gole: Cueto 35’, 67’, Zając 62’, Quinteros 80’-karny, Pitry 90’, 90’)

2008/2009: Jagiellonia - Lech 0:3
(Gole: Arboleda 25’, Stilić 39’-karny, Everton 81’-sam.)

2008/2009: Lech - Jagiellonia 1:0
(Gol: Lewandowski 48’)

2009/2010: Jagiellonia - Lech 2:3
(Gole: Frankowski 11’, Jezierski 20’ – Lewandowski 27’, Peszko 43’, Arboleda 88’)

2009/2010: Lech - Jagiellonia 2:0
(Gole: Lewandowski 27’, Mikołajczak 62’)

2010/2011: Lech - Jagiellonia 0:1 (Superpuchar)