Hiszpania – Włochy w liczbach, czyli statystyki finału EURO 2012

Tomasz Górski
Co zaskakujące to Włosi w pierwszej połowie finału Euro 2012 dłużej utrzymywali się przy piłce (48% – 52%). W strzałach był remis (3:3), ale skuteczność Hiszpanów była imponująca.

Piłkarze "La Furia Roja" dwukrotnie pokonali Gianluigiego Buffona po strzałach Davida Silvy oraz Jordi Alby, który popisał się 70-metrowym sprintem i posłał piłkę obok bramkarza.

Druga połowa wyrównała posiadanie piłki. Włosi mieli przewagę jedynie w faulach (13 – 20). W innych statystykach Hiszpanie przeważali i dołożyli dwie bramki w ostatnich pięciu minutach (Fernando Torres i Juan Mata).

Krytykowana za senne tempo (tiki-taka) w poprzednich meczach Hiszpania, zagrała widowiskowo, skutecznie i przede wszystkim szybko. Włosi nie byli w stanie przeciwstawić się „La Furia Roja”. Szczególnie, gdy od 61. minuty musieli grać w dziesiątkę (Thiago Motta doznał kontuzji, a limit zmian został wykorzystany).

Iker Casillas siedmioma interwencjami powstrzymywał piłkarzy Cesare Prandelliego. Tym samym odniósł swoje setne(!) zwycięstwo w narodowych barwach.

Skuteczność oddanych strzałów w światło bramki: Hiszpania - 58%; Włochy - 62%.