Holandia kontynuuje serię bez porażki

Michał Musiejuk
Reprezentacja Holandii po dość słabym meczu awansowała do ćwierćfinału. Zwycięstwo nad Słowakami było ich czwartym meczem bez porażki na aktualnych Mistrzostwach Świata. Do samego stylu gry można mieć, jednak sporo zastrzeżeń.

Durban: Holandia 2:1 (1:0) Słowacja

Robben 17, Sneijder 83 - Vittek 90 (karny)

Zobacz trybuny przed i podczas meczu!

Żółte kartki. Holandia: Arjen Robben, Maarten Stekelenburg. Słowacja: Juraj Kucka, Kamil Kopunek, Martin Skrtel.

Sędzia: Alberto Undiano (Hiszpania). Widzów: 61 962.

Holandia: Maarten Stekelenburg - Gregory van der Wiel, John Heitinga, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst - Dirk Kuyt, Mark van Bommel, Wesley Sneijder (90+2. Ibrahim Afellay), Nigel de Jong, Arjen Robben (71. Eljero Elia) - Robin van Persie (80. Klaas-Jan Huntelaar).

Słowacja: Jan Mucha - Peter Pekarik, Martin Skrtel, Jan Durica, Radoslav Zabavnik (87. Martin Jakubko) - Vladimir Weiss, Juraj Kucka, Miroslav Stoch, Marek Hamsik (87. Marek Sapara) - Robert Vittek, Erik Jendrisek (71. Kamil Kopunek).

Drużyna Słowacji wyszła na, to spotkanie bardzo zdeterminowana. Widać było zaangażowanie i duże przywiązanie do taktyki. Już w 2. minucie strzałem z 20 metrów bramkarza Holendrów zaskoczyć próbował Jendrisek. Piłka powędrowała tuż nad poprzeczką. W odpowiedzi Sneijder oddał równie mocny strzał, jednak z celnością było już o wiele wiele gorzej niż w przypadku Jendriska.

Jedni i drudzy konsekwentnie szukali swoich szans w strzałach z dalszej odległości. Brakowało, jednak skuteczności i bramkarze nie musieli w ogóle interweniować. Dopiero w 18. minucie po indywidualnej akcji Robbena piłka znalazła drogę do bramki. Piłkarz Bayernu Monachium strzelił gola w dość charakterystyczny dla siebie sposób. Zejście do środka ze skrzydła i precyzyjne mocne uderzenie jest od dawna jego znakiem firmowym.

Po objęciu prowadzenia przez "Oranje" tempo opadło. Holendrzy dość nieoczekiwanie cofnęli się na własną połowę, a ich rywale nie potrafili przedrzeć się przez dobrze dysponowaną linię obrony. Dopiero w końcówce pierwszej części w ekipie Słowacji coś drgnęło. Niestety, nie na tyle, aby zdobyć bramkę wyrównującą albo, chociaż przeprowadzić jakąś groźną akcję. W konsekwencji, bardziej zadowoleni z przebiegu spotkania do szatni zeszli podopieczni Berta van Marwijka.

Już 5 min. po rozpoczęciu drugiej połowy po raz kolejny Arjen Robben postanowił sprawdzić golkipera Słowaków - Jana Muchę. Tym razem górą był zawodnik Legii Warszawa, który od 1 lipca zmienia barwy klubowe i przenosi się do Evertonu. Minutę później w podobny sposób wybronił strzał van Bommela. Kucka nie pozostawał dłużny i odwdzięczył się Holendrom równie dobrym uderzeniem. Maarten Stekelemburg, podobnie jak Jan Mucha imponował dziś pewnymi interwencjami.

W 67. minucie kolejną bombę z dalszej odległości zaprezentował nam Stoch. Z najwyższym trudem interweniował golkiper Ajaxu Amsterdam wybijając piłkę na rzut rożny. Kilka sekund później w sytuacji 1 na 1 z bramkarzem stanął najskuteczniejszy strzelec naszych sąsiadów - Robert Vittek. Zamiast uderzyć technicznie postawił, jednak na siłę i piłka trafiła wprost w Stekelemburga.

Po dłuższej wymianie ciosów Holandia strzeliła gola na 2:0. Tym razem Mucha zanotował niezbyt pewne wyjście z bramki. Wykorzystał, to Kuyt i wyłożył piłkę Sneijderowi, który nie miał większych problemów z ulokowaniem piłki w sieci podwyższając prowadzenie swojej drużyny. Do końca meczu ekipa Słowacji konsekwentnie dążyła do zdobycia honorowego gola. Cel został zrealizowany w 94. minucie. W polu karnym fatalnie interweniował Stekelemburg zahaczając o nogi Vittka. Sędzia nie miał wątpliwości i przyznał jedenastkę dla Słowaków. Do piłki podszedł sam poszkodowany i zmniejszył starty do jednej bramki.

Po tej sytuacji arbiter zakończył spotkanie. Holandia w dość słabym stylu awansowała dalej. O tym, z kim zagra w kolejnej fazie zadecyduje dzisiejszy mecz Brazylii z Chilijczykami.